ធនាគារ វីង បន្តការគាំទ្រដល់កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មបែបឌីជីថលនៅកម្ពុជា
ធនាគារ វីង បន្ត ផ្តល់ការគាំទ្រធុរកិច្ចថ្មីបែបឌីជីថល និងនវានុវត្តន៌ នៅប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈកិច្ចសហការ ជាមួយ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ, មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ច“តេជោ” និងសហគ្រិនខ្មែរ ។   ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បន្តការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការគាំទ្រធុរកិច្ចថ្មី បែបឌីជីថល តាមរយៈការឧបត្ថម្ភធំក្នុង “កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី ២” ដែលបានរៀបចំឡើងកាលពីថ្មីៗកន្លងទៅនេះ ដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” និងសហការរៀបចំដោយ សហគ្រិនខ្មែរ ដែលជាកម្មវិធីមួយដែលផ្តោតលើការផ្តល់យុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ សម្រាប់ការធ្វើធុរកិច្ចថ្មីបែបឌីជីថល និងនវានុវត្តន៍នៅកម្ពុជា។ លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយក នៃធនាគារ វីង បានសម្តែងនូវការគាំទ្រយ៉ាងសាទរចំពោះ កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី ២ ដោយមានប្រសាសន៍ថា៖ “ធនាគារ វីង មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការជួយដល់ធុរកិច្ចថ្មីបែបឌីជីថល តាមរយៈការផ្តល់ការគាំទ្រដល់ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” និងសហគ្រិនខ្មែរ។ កម្មវិធីនេះនឹងជួយប្រទេសកម្ពុជាឲ្យត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេច ដើម្បីឈានចូលក្នុងសេដ្ឋកិច្ច ឌីជីថលនាពេលខាងមុខនេះ”។ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Jul 07, 2023
ធនាគារ វីង បន្ត ផ្តល់ការគាំទ្រធុរកិច្ចថ្មីបែបឌីជីថល និងនវានុវត្តន៌ នៅប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈកិច្ចសហការ ជាមួយ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ, ជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ច“តេជោ” និងសហគ្រិនខ្មែរ ។
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បន្តការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការគាំទ្រធុរកិច្ចថ្មី បែបឌីជីថល តាមរយៈការឧបត្ថម្ភធំក្នុង “កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី ២” ដែលបានរៀបចំឡើងកាលពីថ្មីៗកន្លងទៅនេះ ដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” និងសហការរៀបចំដោយ សហគ្រិនខ្មែរ ដែលជាកម្មវិធីមួយដែលផ្តោតលើការផ្តល់យុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ សម្រាប់ការធ្វើធុរកិច្ចថ្មីបែបឌីជីថល និងនវានុវត្តន៍នៅកម្ពុជា។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយក នៃធនាគារ វីង បានសម្តែងនូវការគាំទ្រយ៉ាងសាទរចំពោះ កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី ២ ដោយមានប្រសាសន៍ថា៖ “ធនាគារ វីង មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការជួយដល់ធុរកិច្ចថ្មីបែបឌីជីថល តាមរយៈការផ្តល់ការគាំទ្រដល់ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” និងសហគ្រិនខ្មែរ។ កម្មវិធីនេះនឹងជួយប្រទេសកម្ពុជាឲ្យត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេច ដើម្បីឈានចូលក្នុងសេដ្ឋកិច្ច ឌីជីថលនាពេលខាងមុខនេះ”។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ “កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី ២” គឺជាវេទិកាដ៏ល្អសម្រាប់ធុរកិច្ចថ្មីបែបឌីជីថល និងអនុញ្ញាតឲ្យធុរកិច្ចថ្មី ទាំងនោះទទួលបាននូវបទពិសោធន៍ និងដំបូន្មានល្អៗសម្រាប់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព ក៏ដូចជាជួយឲ្យធុរកិច្ចថ្មីទាំងនោះឲ្យរីកចម្រើននៅក្នុងពិភពនៃបច្ចេកវិទ្យា”។
កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលបានជួយផ្លាស់ប្តូរទិដ្ឋភាពនៃធុរកិច្ចថ្មីបែបឌីជីថល ដោយសារតែសហគ្រិនវ័យក្មេងទាំងអស់អាចអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ ព្រមទាំងបង្ហាញគំនិតច្នៃប្រឌិតរបស់ខ្លួនទៅកាន់ទីផ្សារគោលដៅដូចជា៖ វិនិយោគិន ដៃគូអាជីវកម្ម និងអតិថិជនជាដើម។
កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី ២ បានជួយសហគ្រិនទាំងនេះស្វែងរកទិសដៅអាជីវកម្មដែលប្រកបដោយភាពត្រឹមត្រូវ ជំរុញដំណើរឆ្ពោះទៅរកភាពជោគជ័យនៃអាជីកម្ម និងផ្តល់ឲ្យពួកគេនូវធនធាន ក៏ដូចជា ចំណេះដឹងចាំបាច់ ព្រមទាំងជួយបង្កើនល្បឿននៃបរិយាកាសអាជីវកម្មបែបឌីជីថលទាំងមូលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត តាំង ងួនលី នាយកមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានរៀបចំកម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលសារជាថ្មីម្តងទៀត ហើយយើងសូមអរគុណដល់ដៃគូសហការ និងអ្នកឧបត្ថម្ភដូចជាធនាគារ វីង ជាដើម ដែលបានជួយធ្វើឲ្យកម្មវិធីនេះអាចប្រព្រឹត្តទៅបាន។”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត តាំង ងួនលី បានបន្តថា៖  “យើងបានខិតខំប្រឹងប្រែងយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការផ្តល់ឲ្យសហគ្រិនដែលមានទេព្យកុសលខាងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យារបស់យើង នូវបណ្តាញទំនាក់ទំនង, ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ , វគ្គបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកអាជីវកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗ, ការណែនាំមួយទល់មួយជាមួយអ្នកជំនាញ, ការចូលរួមជួបជជែកពិភាក្សាជាមួយអតីតបេក្ខជនក្នុងកម្មវិធី សហគ្រិនជោគជ័យ ក៏ដូចជាអ្នកជំនាញជាដើម។”
កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី២ បានដំណើរការរយៈពេល១៦សប្តាហ៍ គិតចាប់ពីខែមីនាដល់ខែមិថុនា។  ហើយចុងបញ្ចប់នៃកម្មវិធី ក្រុមធុរកិច្ចថ្មីចំនួន១០ត្រូវបានជ្រើសរើសដើម្បីធ្វើបទបង្ហាញទៅកាន់គណៈកម្មាធិការដាក់ពិន្ទុនៅ “ថ្ងៃធ្វើបទបង្ហាញសាធារណៈ” ដោយក្នុងចំណោមនោះ ក្រុមចំនួន៥ ត្រូវបានជ្រើសរើសជាជ័យលាភីដែលទទួលបានរង្វាន់ជាសាច់ប្រាក់សម្រាប់គំនិតច្នៃប្រឌិត និងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេក្នុងការពន្លឿនការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មបែបឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
បន្ទាប់ពីការប្រកួតយ៉ាងស្វិតស្វាញ ក្រុម “ការពារ” បានទទួលជ័យលាភីលេខមួយ និងទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ចំនួន៤០លានរៀល ក្រុម “REAN ANN” ទទួលបានជ័យលាភីលេខ២ ហើយ ទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ចំនួន៣០លានរៀល ចំណែក ក្រុមជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើក្រុម “CONSA Tech” ហើយ ទទួលបានទឹកប្រាក់២០លានរៀល។ យ៉ាងណាមិញ ដោយហេតុបានឃើញពីសក្កានុពលរបស់បេក្ខជនក្នុងកម្មវិធី, គណៈកម្មការបានសម្រេចផ្តល់ជ័យលាភី “Honorable Mention” ទៅកាន់ក្រុមធុរកិច្ចថ្មីចំនួន ២ រួមមានក្រុម “អេតចាយអេប” និង ក្រុម “STEMUNITY” អមជាមួយប្រាក់រង្វាន់ចំនួន ១០ លានរៀលផងដែរ។
ធនាគារ វីង ដែលតែងតែ រួមចំណែកយ៉ាងសកម្មក្នុងកិច្ចការសង្គម បានក្លាយជាដៃគូគាំទ្រដ៏ល្អរបស់មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” ទៅលើកម្មវិធីជាច្រើនដូចជា៖ កម្មវិធីនវានុវត្តន៌បញ្ជ្រាស ឆ្នាំ២០២១ និង ២០២២ កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យមឌីជីថល ២០២១ និង២០២២ និងកម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាល ឆ្នាំ២០២២ និង២០២៣។ បន្ថែមពីការផ្តល់ថវិកាឧបត្ថម្ភវិធី ធនាគារ វីង ក៏បានចូលរួមជាគណកម្មាធិការក្នុងដំណើរការជ្រើសរើសអ្នកឈ្នះផងដែរ៕

Wing Bank Offers Constant Support in Accelerating Tech Startups in Cambodia
Wing Bank offers continuous support to drive the adoption of digital startups and innovation in Cambodia by collaborating with the Ministry of Economy and Finance, Techo Startup Center and Khmer Enterprise.   Wing Bank (Cambodia) Plc has demonstrated its commitment to supporting tech startups in Cambodia by collaborating with The Ministry of Economic and Finance […]
Published on: Jul 07, 2023
Wing Bank offers continuous support to drive the adoption of digital startups and innovation in Cambodia by collaborating with the Ministry of Economy and Finance, Techo Startup Center and Khmer Enterprise.
Wing Bank (Cambodia) Plc has demonstrated its commitment to supporting tech startups in Cambodia by collaborating with The Ministry of Economic and Finance and Techo Startup Center since 2021. Wing Bank (Cambodia) Plc also became a Diamond Sponsor of Digital Platform Accelerator Cohort 2, a program that was recently held by the Ministry of Economy and Finance, Techo Startup Center, and co-organized by Khmer Enterprise. The program aimed to offer comprehensive business development strategies for emerging digital startups in Cambodia.
Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank, expressed enthusiastic support for the Digital Platform Accelerator Cohort 2, stating, “We are delighted to assist tech startups through our support of the Ministry of Economy and Finance, Techo Startup Center and Khmer Enterprise. This enables tech startups in Cambodia to be prepared and ready to enter the world of the digital economy.”
“The Digital Platform Accelerator program is an excellent accelerator program for new startups to gain experience and guidance for sustainable business operations and to thrive in the tech world,” he added.
The tech startup scene has undergone a radical change thanks to the Digital Platform Accelerator Program. This program empowers young innovators to grow their ventures and present their novel solutions to relevant stakeholders such as investors, business partners, and customers.
The Digital Platform Accelerator Cohort 2 guides these entrepreneurs and innovators towards the optimal business strategy, supports their progress towards achievement, and equips them with the essential tools and skills, thus enhancing the overall tech business environment in the nation.
H.E. Dr. Taing Nguonly, the Director of Techo Startup Center, said, “We are delighted to host another season of Digital Platform Accelerator Program, and we are thankful to partners and sponsors like Wing Bank who helped make the program possible.”
“We have worked tirelessly to provide tech entrepreneurs full access to our networks and infrastructure, including various business and technical training, one-on-one mentoring with experts throughout the program, and engagement with large group networks, such as alumni, successful entrepreneurs, and professionals in various fields,” he added.
The second cohort of Digital Platform Accelerator Program offered 16 weeks of intensive training and mentoring to all startups from March to June. At the end of the program, ten tech startups were selected to showcase their products and service at the demo day.
The judges decided to award to five groups for their innovative ideas and dedication to accelerating startups in Cambodia. Karpia won the first prize of 40 million KHR, followed by REAN ANN with the second prize of 30 million KHR, and CONSA Tech with the third prize of 20 million KHR. The judges also recognized the potential of two other teams, AET-JAY and STEMUNITY, and gave them the “Honorable Mention” award along with 10 million KHR each.
Wing Bank, an active social contributor, has been an excellent partner to Techo Startup Center and has provided support for various programs such as the Reverse Innovation Program 2021, the Digital SME Accelerator Program 2021, the Digital Platform Accelerator Program 2022, and Digital Platform Accelerator Program Cohort 2 in 2023. In addition to offering sponsorship funds, Wing Bank participated as a judge in the winner selection process.