ស្របពេលដែលការប្រែប្រួលអាកាសធាតុមានការវិវត្តគួរឱ្យបារម្ភនិងមិនអាចទាយទុកមុនបាន ហើយក៏កំពុងគំរាមកំហែងដល់វិស័យកសិកម្មនៅទូទាំងពិភពលោក ធនាគារ វីង បានបោះជំហានទៅមុខដ៏ស្វាហាប់ ជាមួយនឹងគំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏សំខាន់មួយ ជាមួយក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ដើម្បីបញ្ជ្រាបការធ្វើកសិកម្មដែលធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសម្រាប់កសិករនៅកម្ពុជា។ តាមរយៈការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់កសិករ សហគមន៍កសិកម្ម និងកសិធុរជន ក្នុងការវិនិយោគលើបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ឆ្លាតវៃ ដែលសមស្របនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ មិនតម្រូវឱ្យមានទ្រព្យធានារហូតដល់ ២០០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក ក្នុងគម្រោងការបង្កើនភាពធន់នឹងអាកាសធាតុក្នុងខ្សែច្រវាក់តម្លៃកសិកម្មនៅកម្ពុជា។
គម្រោងនេះដាក់ឱ្យដំណើរការនៅក្នុងខេត្តគោលដៅចំនួន ៥ រួមមាន៖ ព្រៃវែង តាកែវ កំពង់ធំ កំពង់ឆ្នាំង និងបាត់ដំបង ដោយផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដ៏ងាយស្រួល មិនគិតកម្រៃសេវាកម្ចី អត្រាការប្រាក់សមរម្យ ហើយ កាន់តែខិតទៅជិតសហគមន៍នីមួយៗ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ជីវភាពរបស់កសិករ តាម    រយៈការធ្វើកសិកម្មដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដែលសមស្រប ហើយធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដែលអាចជួយសន្សំសំចៃថ្លៃដើម បង្កើនផលិតកម្ម និងអាចរក្សាទុកកែច្នៃជាដើម។
លោកបណ្ឌិត ឌីមីត្រូ ខូលេកកូ អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “ប្រទេសកម្ពុជាបានកំណត់គោលដៅយ៉ាងច្បាស់លាស់ និងការប្តេជ្ញាចិត្តមោះមុត ក្នុងការជំរុញកសិកម្មឱ្យមានភាពសមស្របនឹងអាកាសធាតុ ហើយដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅទាំងនេះ គឺទាមទារឱ្យមានការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីវិស័យឯកជន។  ការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដោយមិនតម្រូវឱ្យមានទ្រព្យធានានេះ គឺជាការចូលរួមដោយផ្ទាល់របស់យើង ស្របតាមរបៀបវារៈកសិកម្មប្រកបដោយចីរភាពរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ហើយក៏ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា ក្នុងការជំរុញការផ្តល់ឥណទានបន្ថែម សម្រាប់វិស័យអាទិភាព ដូចជាវិស័យកសិកម្មនេះជាដើម។”
លោកបណ្ឌិតបានបន្ថែមទៀតថា៖ “យើងចង់ឱ្យប្រជាកសិករមានលទ្ធភាពទទួលបានដើមទុន ដើម្បីយកទៅប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបៃតង សំដៅលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅ ព្រមទាំងជួយធានាដល់ការផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងអាហារសម្រាប់ប្រទេសជាតិទាំងមូលផងដែរ។”
កាលពីថ្ងៃទី ២៣ ដល់ថ្ងៃទី ២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៦ កន្លងទៅនេះ ធនាគារ វីង និងអង្គភាពគាំទ្រគម្រោង នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានរៀបចំសិក្ខាសាលាក្នុងខេត្តគោលដៅទាំង ៥ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយអំពីនីតិវិធីស្នើសុំឥណទាន និងអត្ថប្រយោជន៍នៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដែលសមស្របនឹងអាកាសធាតុ រួមមានប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រនិងបច្ចេកវិទ្យាស្រោចស្រពឆ្លាតវៃ បច្ចេកវិទ្យាសម្ងួតនិងការទុកដាក់ ការធ្វើកសិកម្មរួមបញ្ចូល ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបៃតងនិងថាមពលកកើតឡើងវិញ ដែលជាបច្ចេកវិទ្យាសមស្របនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ សម្រាប់ការអនុវត្តកសិកម្មធានាបាននូវប្រសិទ្ធភាព។
លើសពីនេះ គម្រោងហិរញ្ញប្បទាននេះក៏បានចូលរួមជំរុញការអនុវត្តផែនការជាតិ ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុនៅកម្ពុជា សម្រាប់ដំណាក់កាលទី៣ ដើម្បីសម្រេចឱ្យបាននូវគោលដៅកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ ៥៥% នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៣៥ ព្រមទាំងពង្រឹងសន្តិសុខស្បៀង និងកសិកម្មប្រកបដោយចីរភាព។
សម្រាប់កសិករ សហគមន៍កសិកម្ម និងកសិធុរជន ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ស្នើសុំឥណទានសម្រាប់វិនិយោគលើបច្ចេកវិទ្យាដែលសមស្របនឹងអាកាសធាតុសម្រាប់ការធ្វើកសិកម្មនៅប្រទេសកម្ពុជា សូមទាក់ទងមក មន្ទីកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ខេត្តទាំង៥ ឬអញ្ជើញទៅកាន់សាខាធនាគារ វីង ណាមួយដែលនៅជិតបំផុត។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមទាក់ទងតាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការធនាគារ វីង (WingBankKH) ឬទូរសព្ទមកលេខ ០២៣ ៩៩៩ ៩៨៩៕

Wing Bank Offers Up to USD 200,000 in Collateral-Free Climate Resilience Technology Loans
As climate change intensifies and unpredictable weather threatens harvests across the globe, including Cambodia, Wing Bank, in collaboration with the Ministry of Agriculture, Forestry, and Fisheries, is stepping forward with a bold new initiative designed to turn crisis into opportunity for the nation’s farmers and to enhance climate-resilient farming in Cambodia. Through a financing program that empowers farmers, agricultural communities, and agribusinesses by offering up to USD 200,000 in collateral-free loans, enabling them to invest in modern Climate-Resilient Agriculture Value Chain initiatives.
The rollout targets five vital agricultural provinces, Prey Veng, Takeo, Kampong Thom, Kampong Chhnang, and Battambang, bringing accessible financing solutions with no hidden fees and competitive interest rates to farming communities. This initiative aims to elevate farmers’ livelihoods by supporting the adoption of modern, climate-resilient agricultural technologies that help reduce costs, increase productivity, and improve storage for processing.
“Cambodia has set clear and ambitious goals for climate resilient agriculture, and achieving them requires strong private sector participation,” said Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank. “This collateral free financing is our direct contribution to the government’s sustainable agriculture agenda and reflects follows the initiatives of the National Bank of Cambodia’s encouraging more credit to priority sectors such as agriculture.”
He continued, “We want farmers to have accessible capital to adopt green technologies, protect their livelihoods, and secure the nation’s food supply.”
Wing Bank, together with its partners, organized on-ground workshops from 23 to 27 March 2026 across all five provinces to disseminate information on loan application processes and the benefits of adopting climate-appropriate technologies. These include smart irrigation systems, drying and storage solutions, integrated farming, and green or renewable energy technologies designed to support sustainable agriculture and climate resilience. The sessions also provided practical training on climate-smart agriculture, modern farming tools, and sustainable practices, ensuring farmers can fully maximize the benefits of these technologies.
As shifting weather patterns and water shortages increasingly threaten global food security, this financing program provides a crucial buffer for Cambodian agriculture. It also supports the nation’s climate goals, advancing Cambodia’s Third Nationally Determined Contribution target to reduce greenhouse gas emissions by 55% by 2035, and reinforcing national priorities in food security and sustainable agriculture.
Together, Wing Bank and the Ministry of Agriculture commit to ensure that Cambodia’s farming communities remain resilient, productive, and prepared for the future.
Farmers, agricultural communities, and agribusinesses owners interested in the program can contact the Project Support Unit of the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries, visit any Wing Bank branch nationwide, reach out via Wing Bank’s official Facebook page, WingBankKH, or call 023 999 989.