ធនាគារ វីង ចូលរួមគាំទ្រការរៀបចំពិព័រណ៍ ២០២៣ នៅប្រទេសជប៉ុន ដើម្បីជំរុញការទំនាក់ទំនង និងផ្សព្វផ្សាយសក្តានុពលទេសចរណ៍កម្ពុជា
ធនាគារ វីង បានចូលរួមអបអរសាទរនៃទំនាក់ទំនងរវាងកម្ពុជា-ជប៉ុន និងបានធ្វើឲ្យសេវាផ្ទេរប្រាក់កាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់សហគមន៍កម្ពុជាដែលរស់នៅបរទេស   ធនាគារ វីង បានចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នៃការរៀបចំពិព័រណ៍ដ៏ធំមួយសម្រាប់សហគមន៍កម្ពុជានៅក្នុងប្រទេសជប៉ុដែលជាមិត្តជិតស្និទ្ធ ជាដៃគូពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគសម្រាប់កម្ពុជា។ ពិព័រណ៍នេះមានគោលបំណងពង្រឹងចំណងទំនាក់ទំនងសហគមន៍ខ្មែរ ក៏ដូចជាផ្សព្វផ្សាយវប្បធម៌ខ្មែរនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន “ទឹកដីនៃព្រះអាទិត្យរះ (The Land of the Rising Sun)”។ ស្របពេលដែលទំនាក់ទំនងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងវប្បធម៌រវាងប្រទេសទាំងពីរមានការរីកចម្រើន ព្រឹត្តិការណ៍នេះគឺជាការអបអរសាទរនៃទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី ក៏ដូចជាពង្រឹងចំណងមិត្តភាពរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរផងដែរ។ ពិព័រណ៍នេះត្រូវបានសហការរៀបចំឡើងរវាងស្ថានទូតកម្ពុជាប្រចាំប្រទេសជប៉ុន ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងក្រសួងទេសចរណ៍។ ពិព័រណ៍កម្ពុជាឆ្នាំ ២០២៣ មានរយៈពេលពីរថ្ងៃដោយចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី ៣-៤ ខែ ឧសភា នៅឧទ្យាន Yoyogi ដែលជាឧទ្យានដ៏ធំបំផុតនៅទីក្រុងតូក្យូ ប្រទេសជប៉ុន។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ​ មានការតាំងបង្ហាញផលិតផល ម្ហូបអាហារ និងការបង្ហាញផ្សព្វផ្សាយពីសិល្បៈ វប្បធម៌ប្រពៃណី តាមរយៈការសម្តែងសិល្បៈជូនភ្ញៀវទស្សនាកម្សាន្ត ដោយទទួលបានអ្នកចូលរួមទស្សនាប្រមាណ ៥០.០០០ នាក់ ដែលរាប់បញ្ចូលទាំងភ្ញៀវបរទេស​​ និជនជាតិខ្មែរ។​​ លោក ឈុន វឌ្ឍនៈភក្តី អគ្គនាយករង​ធនាគារ វីង បានថ្លែងថា៖ […]
ចេញផ្សាយនៅ: May 19, 2023
ធនាគារ វីង បានចូលរួមអបអរសាទរនៃទំនាក់ទំនងរវាងកម្ពុជា-ជប៉ុន និងបានធ្វើឲ្យសេវាផ្ទេរប្រាក់កាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់សហគមន៍កម្ពុជាដែលរស់នៅបរទេស
ធនាគារ វីង បានចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នៃការរៀបចំពិព័រណ៍ដ៏ធំមួយសម្រាប់សហគមន៍កម្ពុជានៅក្នុងប្រទេសជប៉ុដែលជាមិត្តជិតស្និទ្ធ ជាដៃគូពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគសម្រាប់កម្ពុជា។ ពិព័រណ៍នេះមានគោលបំណងពង្រឹងចំណងទំនាក់ទំនងសហគមន៍ខ្មែរ ក៏ដូចជាផ្សព្វផ្សាយវប្បធម៌ខ្មែរនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន “ទឹកដីនៃព្រះអាទិត្យរះ (The Land of the Rising Sun)”។
ស្របពេលដែលទំនាក់ទំនងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងវប្បធម៌រវាងប្រទេសទាំងពីរមានការរីកចម្រើន ព្រឹត្តិការណ៍នេះគឺជាការអបអរសាទរនៃទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី ក៏ដូចជាពង្រឹងចំណងមិត្តភាពរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរផងដែរ។ ពិព័រណ៍នេះត្រូវបានសហការរៀបចំឡើងរវាងស្ថានទូតកម្ពុជាប្រចាំប្រទេសជប៉ុន ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងក្រសួងទេសចរណ៍។
ពិព័រណ៍កម្ពុជាឆ្នាំ ២០២៣ មានរយៈពេលពីរថ្ងៃដោយចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី ៣-៤ ខែ ឧសភា នៅឧទ្យាន Yoyogi ដែលជាឧទ្យានដ៏ធំបំផុតនៅទីក្រុងតូក្យូ ប្រទេសជប៉ុន។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ​ មានការតាំងបង្ហាញផលិតផល ម្ហូបអាហារ និងការបង្ហាញផ្សព្វផ្សាយពីសិល្បៈ វប្បធម៌ប្រពៃណី តាមរយៈការសម្តែងសិល្បៈជូនភ្ញៀវទស្សនាកម្សាន្ត ដោយទទួលបានអ្នកចូលរួមទស្សនាប្រមាណ ៥០.០០០ នាក់ ដែលរាប់បញ្ចូលទាំងភ្ញៀវបរទេស​​ និជនជាតិខ្មែរ។​​
លោក ឈុន វឌ្ឍនៈភក្តី អគ្គនាយករង​ធនាគារ វីង បានថ្លែងថា៖ “ធនាគារ វីង​ មានកិត្តិយសដែលបានចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍កម្ពុជា​នៅប្រទេសជប៉ុនសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣នេះ​។​ គោលដៅនៃការចូលរួមរបស់យើងគឺដើម្បីរួមចំណែកពង្រឹងចំណងមិត្តភាពឲ្យកាន់តែរឹងមាំ និងល្អប្រសើរបន្ថែមទៀតរវាងប្រជាជាតិយើងទាំងពីរ ក៏ដូចជាការលើកកម្ពស់ ថែរក្សា និងផ្សព្វផ្សាយវប្បធម៌ដ៏សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជានៅក្រៅប្រទេស”។
លោក ឈុន វឌ្ឍនៈភក្តី បានបន្តថា៖ “ធនាគារ វីង មានការប្តេជ្ញា​ចិត្តប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវចំពោះក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មទៅដល់អតិថិជនរបស់ខ្លួនទាំងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងក្រៅប្រទេស។ ប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែច្រើនកំពុងស្វែងរកឱកាសការងារនៅប្រទេសជប៉ុនក្នុងមួយឆ្នាំៗ ហើយធនាគារ វីង មានមោទកភាពក្នុងការផ្តល់ជូននូវសេវាផ្ទេរប្រាក់ប្រកបដោយភាពងាយ​ស្រួល និងសុវត្ថិភាព ទៅដល់សហគមន៍កម្ពុជានៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន​​”។
ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នៃការរៀបចំពិព័រណ៍កម្ពុជា ២០២៣ ធនាគារ វីង ក៏បានផ្តល់ប្រូម៉ូសិនពិសេសសម្រាប់អ្នកដែលបានចុះឈ្មោះបើកកាតផ្ញើប្រាក់ជាមួយក្រុមហ៊ុន City Express ដែលជាដៃគូសហការបស់ធនាគារ​ វីង នៅក្នុងប្រទេសជប៉ុនផងដែរ។ បន្ថែមពីនេះ​អ្នកចូលរួមក៏មានឱកាសឈ្នះរង្វាន់ទូរស័ព្ទ iPhone 14 មួយគ្រឿង ដែលអ្នកឈ្នះរង្វាន់​ត្រូវបានប្រកាសនៅចុងថ្ងៃនៃកម្មវិធីពិព័រណ៍នេះ។ ​​
ពលរដ្ឋកម្ពុជានៅប្រទេសជប៉ុនដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយជ្រោមជ្រែងគ្រួសាររបស់ពួកគេតាមរយៈការផ្ញើប្រាក់ត្រលប់ទៅស្រុកកំណើត។ យោងតាមតួលេខផ្លូវការរបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលរាយការណ៍ដោយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុក បានបង្ហាញថាប្រជាជនកម្ពុជាប្រហែល ២០.០០០នាក់ កំពុងធ្វើការនៅប្រទេសជប៉ុនគិតត្រឹមខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៣។ ចំនួននេះ រំពឹងថានឹងមានការកើនឡើងបន្ថែមទៀតនាពេលខាងមុខ។
ដើម្បីជួយសម្រួលដល់សហគមន៍កម្ពុជានៅប្រទេសជប៉ុន ធនាគារ វីង បានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិល្បីឈ្មោះនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន មានដូចជា៖ ក្រុមហ៊ុន Japan Remit Finance (JRF) Co., Ltd និងក្រុមហ៊ុន City Express។ ​កិច្ចសហការទាំងនេះ នឹងផ្តល់នូវជម្រើសផ្ទេរប្រាក់កាន់តែច្រើនពីប្រទេសជប៉ុនមកកម្ពុជា ដែលជួយសម្រួលដល់ប្រជាជនកម្ពុជានៅក្រៅប្រទេសអាចផ្ញើប្រាក់ទៅកាន់មនុស្សជាទីស្រលាញ់របស់ពួកគេនៅឯស្រុកកំណើតប្រកបដោយងាយស្រួល សុវត្ថិភាព និងមានតម្លៃសេវាសមរម្យ។
ពលរដ្ឋកម្ពុជាដែលរស់នៅក្នុងប្រទេសជប៉ុនអាចធ្វើការផ្ទេរប្រាក់បានយ៉ាងងាយស្រួលដោយគ្រាន់តែទៅកាន់សាខា ឬបញ្ជរណាមួយដែលជាដៃគូររបស់ធនាគារ វីង ហើយបន្ទាប់មកជ្រើសរើសជម្រើសនៃការផ្ទេរប្រាក់។ អតិថិជន អាចធ្វើការផ្ទេរប្រាក់ ដោយផ្ញើចូលក្នុងគណនីធនាគារ វីង របស់សមាជិកគ្រួសាររបស់ពួកគេនៅស្រុកកំណើត ដោយផ្ទាល់ ហើយអាចពិនិត្យទឹកប្រាក់នោះបានភ្លាមៗតាមកម្មវិធី Wing Bank App នៅលើស្មាតហ្វូន។ ម្យ៉ាងវិញទៀត អតិថិជនអាចផ្ញើប្រាក់មកសមាជិកគ្រួសារតាមរយៈការដកសាច់ប្រាក់ ដែលមធ្យោបាយនេះ សមាជិកគ្រួសារ នៅស្រុកកំណើតនឹងទទួលបានលេខកូដសម្ងាត់ ៨ខ្ទង់ ហើយអាចប្រើប្រាស់លេខកូដនោះ ដើម្បីដកសាច់ប្រាក់ជារៀល ឬដុល្លារ ជាមួយបណ្តាញវីងដែលនៅជិតផ្ទះលោកអ្នក។​
ក្រុមហ៊ុន City Express ផ្តល់នូវមធ្យោបាយងាយស្រួលផ្ញើប្រាក់តាមម៉ាស៊ីន ATM របស់ធនាគារប្រៃសណីយ៍ជប៉ុនជាង ៣០.០០០ កន្លែង និងបញ្ជរចំនួន ២៥ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសជប៉ុន។ លើសពីនេះ អតិថិជនអាចប្រើប្រាស់ City Express ដើម្បីផ្ញើប្រាក់រហូតដល់ទៅ ២៥០.០០០ យ៉េន ទៅកាន់គណនីធនាគារ វីង ឬបណ្តាញវីង នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
បន្ថែមពីនេះ អតិថិជនក៏មានជម្រើសក្នុងការផ្ទេរប្រាក់តាមរយៈក្រុមហ៊ុន JRF ដែលជាដៃគូសហការមួយផ្សេងទៀតជាមួយធនាគារ វីង ដែលអតិថិជនក៏អាចប្រើម៉ាស៊ីន ATM របស់ធនាគារប្រៃសណីយ៍ជប៉ុន និងបញ្ជរក្រុមហ៊ុន JRF ដើម្បីធ្វើការផ្ទេរប្រាក់ផងដែរ។ ក្រុមហ៊ុន JRF មានការិយាល័យចំនួន ១២ ទីតាំងនៅទូទាំងប្រទេសជប៉ុន។
ការផ្ទេរប្រាក់ពីប្រទេសជប៉ុនមកកម្ពុជាអាចធ្វើឡើងភ្លាមៗទៅកាន់គណនីធនាគារ វីង ជាមួយនឹងតម្លៃផ្ទេរប្រាក់ចាប់ពី ១.០០០ យ៉េន សម្រាប់ការផ្ទេរប្រាក់ក្នុងមួយដង។ ក្រៅពីសេវាផ្ទេរប្រាក់ចូលក្នុងប្រទេស ធនាគារ វីង ក៏មានការផ្តល់សេវាផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិតាមរយៈកម្មវិធី Wing Bank App ដែលអនុញ្ញាតដល់អ្នកប្រើប្រាស់ទាំងអស់អាចផ្ញើប្រាក់ទៅក្រៅប្រទេស រហូតដល់ទៅជាង ២០០ ប្រទេស និងតំបន់ ទូទាំងពិភពលោក។
ការចូលរួមរបស់ធនាគារ​ វីង នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍កម្ពុជា ២០២៣ នៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន មិនត្រឹមតែបានរួមចំណែកលើកកម្ពស់វប្បធម៌កម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងផ្តល់ឱកាសដល់ធនាគារ វីង ផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដ៏មានសារៈសំខាន់ទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជានៅក្នុងប្រទេសជប៉ុនផងដែរ​៕

Wing Bank Celebrates Cambodia-Japan Relations and Offers Improved Remittance Services for the Cambodian Expatriate Community. Wing Bank has participated in the largest festival for the Cambodian community in Japan, a close friend, trade, and investment partner for Cambodia. The festival aimed to strengthen the growing Cambodian community in Japan, and to promote Cambodian culture in […]
Published on: May 19, 2023
Wing Bank Celebrates Cambodia-Japan Relations and Offers Improved Remittance Services for the Cambodian Expatriate Community.
Wing Bank has participated in the largest festival for the Cambodian community in Japan, a close friend, trade, and investment partner for Cambodia. The festival aimed to strengthen the growing Cambodian community in Japan, and to promote Cambodian culture in “The Land of the Rising Sun”.
As economic and cultural ties between the two countries have grown, the festival is a celebration of bilateral relations and reinforces bonds between the two great nations. The event was a collaboration between the Royal Embassy of Cambodia in Japan, and Cambodia’s Ministry of Culture and Fine Arts, Ministry of Commerce, and Ministry of Tourism.
The Cambodia Festival 2023 took place over two days from May 3 to 4, 2023, at Yoyogi Park, the largest park in Tokyo. An estimated 50,000 participants enjoyed the vibrant celebrations, which featured an array of traditional Cambodian dances, foods, and products.
“We are proud to participate in the latest Cambodia Festival in Japan. Our goal is to foster stronger ties between our two nations while promoting and preserving Cambodia’s rich culture abroad,” said Vattanak Phakdey Chhun, Deputy CEO of Wing Bank.
Wing Bank has committed to being a responsible corporate citizen to its customers, both in Cambodia and abroad. Each year, more Cambodians are finding employment opportunities in Japan, and Wing Bank is proud to offer safe and secure remittance services to this growing community,” he added.
During the festival, Wing Bank offered a special promotion for those who registered to open a City Remit Card with City Express. Participants had the chance to win an iPhone 14, with the lucky winner selected towards the end of the festival.
Cambodian residents in Japan play a crucial role in supporting their families through remittances. According to official figures from the Ministry of Labour and Vocational Training, and as reported by local media, around 20,000 Cambodians were working in Japan as of February 2023. This number is expected to grow in the coming years.
To aid this growing community, Wing Bank has partnered with reputable international money transfer companies in Japan, such as Japan Remit Finance (JRF) Co., Ltd and City Express. Such partnerships provide a variety of fund-transfer options from Japan to Cambodia – and allow overseas Cambodians to send money to their loved ones in an efficient, secure, and cost-effective way.
Residents of Cambodia who are currently living in Japan can easily initiate transfers by visiting any of Wing Bank’s partner branches or counters. They have the option to choose between account-to-account transfers or cash pick-up by using a secure eight-digit code. The money can then be withdrawn by their family members at any Wing location nearby.
City Express offers a convenient way to send money at over 30,000 Japan Post Bank ATMs and 25 City Express counters across Japan. Additionally, customers can use City Express to send up to 250,000 yen to any Wing Bank account, or via Wing network located across Cambodia.
Customers also have the option of sending funds through JRF, another Wing Bank partner, using Japan Post Bank ATMs and JRF counters. JRF has 12 offices located across Japan.
Transfers from Japan to Cambodia can be made instantly to a Wing Bank account with a transfer fee as low as 1000 JPY per transaction. Wing Bank also offers an international money transfer service itself, allowing customers to send money to more than 200 countries and territories worldwide.
Wing Bank’s involvement in Japan’s biggest Cambodia Festival not only promoted Cambodian culture but also allowed the bank to provide valuable financial services to Cambodian residents in Japan, contributing to its image as the transfer service provider of choice for the Cambodian community.