ធនាគារ វីង គាំទ្រកម្មវិធីនាវាយុវជនអាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងជប៉ុន លើកទី៤៨
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក នៅតែបន្តការប្តេជ្ញាចិត្ត ក្នុងការផ្តល់នូវការគាំទ្រកម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹងក្នុងចំណោមយុវជន​អន្តរជាតិ គឺកម្មវិធីនាវាយុវជនអាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងជប៉ុន ដែលហៅកាត់ថា  “SSEAYP”។ ប្រទេសកម្ពុជាបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះតាំងពីឆ្នាំ២០០០មកម្ល៉េះ ពោលគឺមួយឆ្នាំបន្ទាប់ពីទទួលស្គាល់ជាសមាជិកអាស៊ាននៅក្នុងឆ្នាំ១៩៩៩ ដែលគិតមកទល់ពេលនេះ មានយុវជនកម្ពុជាប្រមាណ ៦៦៤នាក់ទទួលបានបទពិសោធន៍ពីកម្មវិធីនេះរួចមកហើយ។ ឆ្នាំ២០២៤នេះ គឺជាលើកទី៤៨ហើយ ដែលកម្មវិធី SSEAYP ត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងចាប់តាំងពីកម្មវិធីនេះបានបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ១៩៧៤។ យុវជន​កម្ពុជាចំនួន ​១៥រូប និងប្រធានប្រតិភូ ០១រូបនឹងត្រូវទៅចូលរួមកម្មវិធីនេះ បន្ទាប់ពីឆ្លងកាត់ការជ្រើសរើសយ៉ាងសម្រិតសម្រាំងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលតម្រូវឱ្យបេក្ខជនសរសេរសំណេរប្រកួតប្រជែង ការសម្ភាសន៍ដើម្បីវាយតម្លៃសមត្ថភាព បទពិសោធន៍ ក្រមសីលធម៌ ក៏ដូចជាចំណេះដឹងទាក់ទិនទៅនឹងកិច្ចការអាស៊ាន-ជប៉ុនផងដែរ។ យុវជនកម្ពុជាទាំងនេះ នឹងត្រូវចូលរួមជាមួយប្រតិភូយុវជនទាំង ១៦៨នាក់មកពីបណ្តាប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ាន ដើម្បីធ្វើដំណើររួមគ្នានៅលើនាវា ​ Nippon Maru រយៈពេល៣៨ថ្ងៃ ដែលពួកគេនឹងត្រូវចូលរួមសកម្មភាពការពិភាក្សាលើប្រធានបទដែលកម្មវិធីដាក់ជូន ការធ្វើការងារជាក្រុម ការសម្ដែង      វប្បធម៍ អរិយធម៍កម្ពុជា និងការស្នាក់អាស្រ័យនៅតាមផ្ទះ ក្នុងប្រទេសដែលនាវាចូលចត ដើម្បីបំពាក់បំប៉នជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ ការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជាដើម។ លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង […]
ចេញផ្សាយនៅ: Nov 04, 2024
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក នៅតែបន្តការប្តេជ្ញាចិត្ត ក្នុងការផ្តល់នូវការគាំទ្រកម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹងក្នុងចំណោមយុវជន​អន្តរជាតិ គឺកម្មវិធីនាវាយុវជនអាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងជប៉ុន ដែលហៅកាត់ថា  “SSEAYP”។
ប្រទេសកម្ពុជាបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះតាំងពីឆ្នាំ២០០០មកម្ល៉េះ ពោលគឺមួយឆ្នាំបន្ទាប់ពីទទួលស្គាល់ជាសមាជិកអាស៊ាននៅក្នុងឆ្នាំ១៩៩៩ ដែលគិតមកទល់ពេលនេះ មានយុវជនកម្ពុជាប្រមាណ ៦៦៤នាក់ទទួលបានបទពិសោធន៍ពីកម្មវិធីនេះរួចមកហើយ។
ឆ្នាំ២០២៤នេះ គឺជាលើកទី៤៨ហើយ ដែលកម្មវិធី SSEAYP ត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងចាប់តាំងពីកម្មវិធីនេះបានបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ១៩៧៤។
យុវជន​កម្ពុជាចំនួន ​១៥រូប និងប្រធានប្រតិភូ ០១រូបនឹងត្រូវទៅចូលរួមកម្មវិធីនេះ បន្ទាប់ពីឆ្លងកាត់ការជ្រើសរើសយ៉ាងសម្រិតសម្រាំងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលតម្រូវឱ្យបេក្ខជនសរសេរសំណេរប្រកួតប្រជែង ការសម្ភាសន៍ដើម្បីវាយតម្លៃសមត្ថភាព បទពិសោធន៍ ក្រមសីលធម៌ ក៏ដូចជាចំណេះដឹងទាក់ទិនទៅនឹងកិច្ចការអាស៊ាន-ជប៉ុនផងដែរ។
យុវជនកម្ពុជាទាំងនេះ នឹងត្រូវចូលរួមជាមួយប្រតិភូយុវជនទាំង ១៦៨នាក់មកពីបណ្តាប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ាន ដើម្បីធ្វើដំណើររួមគ្នានៅលើនាវា ​ Nippon Maru រយៈពេល៣៨ថ្ងៃ ដែលពួកគេនឹងត្រូវចូលរួមសកម្មភាពការពិភាក្សាលើប្រធានបទដែលកម្មវិធីដាក់ជូន ការធ្វើការងារជាក្រុម ការសម្ដែង      វប្បធម៍ អរិយធម៍កម្ពុជា និងការស្នាក់អាស្រ័យនៅតាមផ្ទះ ក្នុងប្រទេសដែលនាវាចូលចត ដើម្បីបំពាក់បំប៉នជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ ការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជាដើម។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានបង្ហាញការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងចំពោះកម្មវិធី SSEAYP ដែលស្របទៅតាមបេសកកម្មធនាគារ វីង ដែលតែងតែជំរុញលើកទឹកចិត្ត និងផ្តល់នូវសិទ្ធអំណាចទៅដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយ។
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានលើកឡើងថា៖​ “ការគាំទ្រយុវជនក្នុងការចូលរួមយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងសហគមន៍សកលមិនត្រឹមតែបង្កើនការយល់ដឹងរបស់ពួកគេប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជំរុញឱ្យមានស្មារតី ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់នៅក្នុងការរួមចំណែកទៅដល់សង្គមឱ្យបានកាន់ប្រសើរថែមទៀត។
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានបន្តថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជា​មាន​សេចក្តី​សោមនស្ស​រីករាយ​ដែល​បាន​ឃើញ​យុវជន​កម្ពុជា​ចាប់​យកនូវ​ឱកាស​នេះ ដើម្បីចូល​រួមនៅលើ​ឆាក​អន្តរជាតិ ហើយ​បង្ហាញ​នូវ​មោទនភាពវប្បធម៌ដ៏ផូរផង់ និងសម្បូរបែបរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ពិភពលោកផងដែរ។
កម្មវិធី SSEAYP លើកទី៤៨ នឹងប្រព្រឹត្តិទៅចាប់ពីថ្ងៃទី០៤​ ខែវិច្ឆិកា រហូតដល់ថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ដែលដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សាតាមនាវានេះ នឹងចុះចតនៅប្រទេសជប៉ុន ឥណ្ឌូនេស៊ី និងប្រទេសវៀតណាម។
ទស្សនកិច្ចសិក្សានេះនឹងផ្តល់នូវឱកាសទៅដល់យុវជនចូលជួបសម្តែងការគួរសមជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលៗ ស្ថាប័នសំខាន់ៗ ក៏ដូចជាការស្វែងយល់ពីបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ ហើយជាពិសេសនោះគឺការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌ក្នុងកំឡុងពេលស្នាក់នៅនៃដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សានេះ។ ក្រោយបញ្ចប់កម្មវិធីនេះ អ្នកចូលរួមនឹងអាចបង្កើនចំណងមិត្តភាព សាមគ្គីភាព ក៏ដូចជាការស្វែងយល់ពីគ្នាទៅវិញទៅមកបានកាន់តែប្រសើរថែមទៀត។
ដោយផ្តោតលើប្រធានបទ៖ “ការចូលរួមពីយុវជន” គណៈប្រតិភូយុវជនមានគោលបំណង បង្កើនទស្សនៈវិស័យរបស់ពួកគេឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយចំពោះភាពជាអ្នកដឹកនាំនៅក្នុងសង្គមភាវូបនីយកម្មមួយ ដែលលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងពីបញ្ហាសង្គម ក៏ដូចជាបំផុសនូវសកម្មភាពកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដើម្បីបង្កើតបាននូវដំណោះស្រាយជាវិជ្ជមាន។
ប្រធានបទកិច្ចពិភាក្សានៃកម្មវិធី SSEAYP ក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ ត្រូវបានដកស្រង់ចេញពីផែនការអនុវត្តនៃសេចក្តីថ្លែងការណ៍ចក្ខុវិស័យរួមស្តីពី៖ “​មិត្តភាពអាស៊ាន-ជប៉ុន និង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការភាពជា​ដៃគូ​ទុកចិត្ត​” ដែលត្រូវបានអនុម័តនៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​រំឭក​ខួប​លើក​ទី​៥០ នៃ​មិត្តភាព​ និង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​អា​ស៊ាន​-​ជប៉ុន នៅ​ទីក្រុង​តូ​ក្យូ ប្រទេស​ជប៉ុន កាលពីខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣។
ប្រធានបទនឹងត្រូវលើកមកពិភាក្សារួមមាន៖ អំណាចទន់ និងការតភ្ជាប់កិច្ចការការទូតយុវជន និងយុវជន ភាពរីកលូតលាស់សេដ្ឋកិច្ច និងចីរភាពសហគមន៍ បរិស្ថានសកល និងបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ ការស្តារ និងការកាត់បន្ថយហានិភ័យគ្រោះមហន្តរាយ សុខុមាលភាព និងសង្គមឌីជីថល។
លោក សុះ សលីហ៊ីន ប្រធានប្រតិភូយុវជន តំណាងឱ្យគណៈប្រតិភូនាវាយុវជនកម្ពុជា បានលើកឡើងថា៖ “SSEAYP គឺជាកម្មវិធីដ៏សំខាន់មួយដែលផ្តល់ឱកាសទៅដល់យុវជនដើរតួនាទីលើសពីទូតសុឆន្ទៈ។ ពោលគឺកម្មវិធីនេះជួយពង្រឹងទំនាក់ទំនងរវាង​អាស៊ាន និងជប៉ុន ហើយថែមទាំងជំរុញការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹងរវាងយុវជន និងយុវជន បង្កើនសមត្ថភាពផ្លូវចិត្ត និងកាយសម្បទា ហើយថែមទាំងអាចឱ្យអ្នកចូលរួមនីមួយៗអាចបង្ហាញសក្តានុពលពេញលេញរបស់ខ្លួនថែមទៀតផង។”
លោក សុះ សលីហ៊ីន បានបន្តទៀតថា៖ “យុវជនគួរតែខិតខំបង្ហាញវប្បធម៌ និងមោទនភាពជាតិរបស់ខ្លួន ហើយទន្ទឹមនឹងនោះក៏ត្រូវរៀនបើកចិត្តឱ្យទូលាយ និងចេះសហការល្អជាមួយយុវជនដទៃនៅក្នុងតំបន់។ កត្តានេះនឹងបង្កើតបាននូវភាពសុខដុមរមនា និងភាពរុងរឿងសម្រាប់ជាគំរូទៅដល់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ។
ប្រតិភូនាវាយុវជនកម្ពុជា​ ក៏បានបង្ហាញការថ្លែងអំណរគុណរបស់ពួកគេចំពោះការផ្តល់ចូលរួមកម្មវិធីដ៏សំខាន់នេះ ដោយលើកឡើងថា៖ “យើងខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណទៅដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ អ្នកឧបត្ថម្ភដូចជាធនាគារ វីង ជាដើម ដែលតែងតែផ្តល់ការគាំទ្រទៅដល់យុវជនទទួលបាននូវឱកាសដ៏ពិសេសនេះដើម្បីតំណាងប្រទេសជាតិរបស់យើង តាមរយៈការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌និងបទពិសោធន៍ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យប្រតិភូនាវាយុវជនកម្ពុជា បានបង្ហាញពីមោទនភាពជាតិរបស់យើងទៅកាន់មិត្តភ័ក្តិបរទេស”។
ការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់របស់ធនាគារ វីង ចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមជួយទៅដល់យុវជន បានគូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនដើម្បីបង្កើនការច្នៃប្រឌិតថ្មីៗ ក៏ដូចជាការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស​ ដែលស្របតាមគោលដៅយុទ្ធសាស្រ្តរបស់កម្ពុជា។ ការជួយលើកកម្ពស់យុវជនវ័យក្មេងតាមរយៈកម្មវិធី​ដូចជា SSEAYP ធនាគារ វីង មានគោលបំណងផ្តល់ឱ្យយុវជនជំនាន់ក្រោយនូវជំនាញ និងផ្នត់គំនិតចាំបាច់នានា ដើម្បីរួមចំណែកអភិវឌ្ឍអនាគត​កម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។​
ការចូលរួមនេះទៀតសោត ក៏ជាផ្នែកមួយនៃចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការបង្កើតនូវកាលានុវត្តភាព និងជំរុញនវានុវត្តន៍ដែលស្របតាមផែនការយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដោយផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស។ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏សំខាន់នេះ ធនាគារ​ វីង នឹងជួយបង្កើននូវការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជនកម្ពុជា ដើម្បីរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មដោយនាំមកនូវវិបុលភាព និងវឌ្ឍនភាពចំពោះជាតិឆ្ពោះទៅមុខជានិរន្តរ៍៕

Wing Bank Supports the 48th Ship for Southeast Asian and Japanese Youth Program
Wing Bank (Cambodia) Plc. reaffirms its commitment to supporting the international youth exchange program, the Ship for Southeast Asian and Japanese Youth Program (SSEAYP). Since Cambodia joined the program in 2000—just a year after becoming a recognized ASEAN member in 1999—664 Cambodian youths have participated in this enriching experience. In 2024, the program embarks on […]
Published on: Nov 04, 2024
Wing Bank (Cambodia) Plc. reaffirms its commitment to supporting the international youth exchange program, the Ship for Southeast Asian and Japanese Youth Program (SSEAYP).
Since Cambodia joined the program in 2000—just a year after becoming a recognized ASEAN member in 1999—664 Cambodian youths have participated in this enriching experience.
In 2024, the program embarks on its 48th voyage since its establishment in 1974.
This year, 15 Cambodian youths, along with a National Leader, were selected by Cambodia’s Ministry of Education, Youth, and Sport through a rigorous application process that included an essay competition and a series of interviews assessing their competence, experience, ethics, and knowledge of ASEAN-Japan affairs.
They will join a youth delegation of over 168 participants from ASEAN member states for a unique opportunity to live aboard the ship Nippon Maru for 38 days, participating in workshops and discussions aimed at nurturing leadership skills, knowledge exchange, and international cooperation.
Mr. Hor Bunthe, Deputy Chief Executive Officer of Wing Bank, expressed full support for the SSEAYP program, aligning with Wing Bank’s mission to motivate and empower the younger generation.
“Supporting young people to actively participate in the global community not only raises their awareness but also promotes a sense of responsibility in contributing to a better society,” said Mr. Hor Bunthe. “We are very pleased to see young Cambodians seize this opportunity to participate on the international stage and showcase Cambodia’s rich and diverse cultural heritage to the world.”
The 48th voyage of the SSEAYP will take place from November 4 to December 11, 2024, visiting Japan, Indonesia, and Vietnam. This journey will offer the delegation opportunities to pay courtesy calls on national leaders, visit key institutions, engage in cultural heritage activities, and participate in cultural exchanges through homestays. Throughout the voyage, participants will foster friendship, solidarity, and mutual understanding.
Under the theme “Youth Participating,” the delegation aims to broaden perspectives on leadership in a globalized society, raise awareness of social issues, and inspire collaborative actions to seek positive solutions.
The discussion themes for the 2024 SSEAYP were inspired by the Implementation Plan of the Joint Vision Statement on “ASEAN-Japan Friendship and Cooperation Trusted Partners,” adopted during the Commemorative Summit for the 50th Anniversary of ASEAN-Japan Friendship and Cooperation in Tokyo in December 2023.
Themes include Soft Power and Youth People-to-People Diplomacy, Economic Growth and Sustainable Communities, Global Environment and Climate Change, Disaster Risk Reduction and Recovery, Good Health and Well-being, and Digital Society.
“SSEAYP is a transformative program that extends beyond the role of Goodwill Ambassador. It strengthens relations between ASEAN and Japan while fostering meaningful youth-to-youth exchanges, enhancing mental and physical abilities, and unlocking each participant’s full potential,” said Mr. Sos Solihen, the Cambodian National Leader. “Youth should strive to showcase their cultures and national pride while also learning to be open-minded and cooperative. This will help create a harmonious and prosperous future for generations to come.”
The Cambodian youth delegation expressed heartfelt gratitude for the program, saying, “We would like to thank the leaders and sponsors, such as Wing Bank, for supporting us and providing this unique opportunity to represent Cambodia. Through this program, we can engage in meaningful exchanges and proudly share our national pride with friends from abroad.”
Wing Bank’s ongoing support for youth initiatives underscores its commitment to fostering innovation and human resource development in alignment with Cambodia’s strategic goals. By empowering young people through programs like SSEAYP, Wing Bank aims to equip the next generation with the skills and mindset necessary for meaningful contributions to Cambodia’s future development.
This involvement is part of Wing Bank’s broader vision to create opportunities and promote innovation in alignment with Cambodia’s Pentagon Strategy focused on human resource development. Through such initiatives, Wing Bank seeks to enhance the capacity of Cambodian youth to contribute actively to the nation’s growth and progress in the years to come.