ធនាគារឯកទេស វីង ចុះកិច្ចព្រមព្រៀងសហការណ៍ជាមួយ ធនាគារកម្ពុជាពាណិជ្ជ
ធនាគារឯកទេសវីង (កម្ពុជា) លីមីតធីត បានប្រកាសពីកិច្ចសហការណ៍ជាដៃគូថ្មីរបស់ខ្លួន ជាមួយធនាគារកម្ពុជាពាណិជ្ជ (CCB) ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ ១០០% របស់ធនាគារ Siam Commercial Bank (SCB) នៅប្រទេសថៃ។ កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ បានត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់សេវាផ្ទេរប្រាក់ និងទទួលប្រាក់ពីក្រៅប្រទេស រវាងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសថៃ ក៏ដូចជាបណ្តាប្រទេសដទៃទៀត ដែលមានធនាគារជាដៃគូរបស់ធនាគារ SCB នៅទីនោះ។ ភាពជាដៃគូនេះ នឹងជួយធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង នូវសេវាកម្មផ្ទេរប្រាក់ និងទទួលប្រាក់ដែលផ្ញើមកកាន់កម្ពុជា ដោយជួយកាត់បន្ថយតម្លៃសេវាផ្ទេរប្រាក់ និងលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាព នៃប្រតិបតិ្តការផ្ទេរប្រាក់។ លោក Kamalkant Agarwal ប្រធានជាន់ខ្ពស់ផ្នែកធនាគារអន្តរជាតិរបស់ធនាគារ SCB បាននិយាយថា ធនាគារ CCB មានការប្តេជ្ញាចិត្ត ក្នុងការបម្រើជូនអតិថិជនថៃ និងកម្ពុជា នូវសេវាកម្មដែលមានភាពប្រសើរឡើង។ ជាមួយនឹងកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូ ដែលបានចុះហត្ថលេខា ជាមួយធនាគារ វីង នៅថ្ងៃនេះ ធនាគារ CCB សង្ឃឹមថា នឹងចាប់ផ្តើមសករាជថ្មី នៃសេវាកម្មផ្ញើប្រាក់ឆ្លងប្រទេសនៅកម្ពុជា តាមរយៈការប្រើប្រាស់អនុភាព នៃបច្ចេកវិទ្យា ប្លុកឆេន […]
ចេញផ្សាយនៅ: Dec 17, 2018
ធនាគារឯកទេសវីង (កម្ពុជា) លីមីតធីត បានប្រកាសពីកិច្ចសហការណ៍ជាដៃគូថ្មីរបស់ខ្លួន ជាមួយធនាគារកម្ពុជាពាណិជ្ជ (CCB) ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ ១០០% របស់ធនាគារ Siam Commercial Bank (SCB) នៅប្រទេសថៃ។ កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ បានត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់សេវាផ្ទេរប្រាក់ និងទទួលប្រាក់ពីក្រៅប្រទេស រវាងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសថៃ ក៏ដូចជាបណ្តាប្រទេសដទៃទៀត ដែលមានធនាគារជាដៃគូរបស់ធនាគារ SCB នៅទីនោះ។
ភាពជាដៃគូនេះ នឹងជួយធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង នូវសេវាកម្មផ្ទេរប្រាក់ និងទទួលប្រាក់ដែលផ្ញើមកកាន់កម្ពុជា ដោយជួយកាត់បន្ថយតម្លៃសេវាផ្ទេរប្រាក់ និងលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាព នៃប្រតិបតិ្តការផ្ទេរប្រាក់។
លោក Kamalkant Agarwal ប្រធានជាន់ខ្ពស់ផ្នែកធនាគារអន្តរជាតិរបស់ធនាគារ SCB បាននិយាយថា ធនាគារ CCB មានការប្តេជ្ញាចិត្ត ក្នុងការបម្រើជូនអតិថិជនថៃ និងកម្ពុជា នូវសេវាកម្មដែលមានភាពប្រសើរឡើង។ ជាមួយនឹងកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូ ដែលបានចុះហត្ថលេខា ជាមួយធនាគារ វីង នៅថ្ងៃនេះ ធនាគារ CCB សង្ឃឹមថា នឹងចាប់ផ្តើមសករាជថ្មី នៃសេវាកម្មផ្ញើប្រាក់ឆ្លងប្រទេសនៅកម្ពុជា តាមរយៈការប្រើប្រាស់អនុភាព នៃបច្ចេកវិទ្យា ប្លុកឆេន (BlockChain)។
លោក Agarwal បានបន្ថែមទៀតថា៖ “ភ្នាក់ងារវីងជាង ៦០០០កន្លែង និងជំហរទីផ្សារដែលបានបង្កើតឡើងនៅកម្ពុជារបស់ពួកគេ នឹងពង្រឹងប្រព័ន្ធអេកូ (ecosystem) ទូទាត់ថ្មីនេះបន្ថែមទៀត។ ធនាគារ CCB នឹងដើរតួជាស្ពានតភ្ជាប់ រវាងធនាគារឯកទេស វីង និងធនាគារ SCB ដើម្បីធានាថា ភាពជាដៃគូនេះ នឹងផ្តល់ជូននូវបទពិសោធន៍ល្អប្រសើរដល់អតិថិជន។ ភាពជាដៃគូនេះ នឹងបើកឱកាសឱ្យមានកិច្ចសហការជាច្រើនទៀត នាពេលអនាគតរវាងធនាគារទាំងពីរ ដោយប្រើប្រាស់នូវភាពខ្លាំងរបស់ខ្លួន”។
ធនាគារកម្ពុជាពាណិជ្ជ (CCB) ជាធនាគារពាណិជ្ជដំបូងគេបង្អស់ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ១៩៩១ ដោយមានសាខាស្ថិតនៅទីតាំងយុទ្ធសាស្ត្រ ចំនួន៤កន្លែង នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងនោះរួមមាន រាជធានីភ្នំពេញ, ខេត្តបាត់ដំបង, ខេត្តសៀមរាប និងក្រុងព្រះសីហនុ។ ធនាគារ CCB គឺជាធនាគារថៃដំបូងគេ ដែលមានម៉ាស៊ីនអេធីអឹម នៅខាងក្រៅប្រទេសថៃ និងម៉ាស៊ីនអេធីអឹម របស់ខ្លួននៅកម្ពុជា ចាប់តាំងពីខែមករា ឆ្នាំ២០១១ នឹងបានក្លាយជាផ្នែកមួយ នៃក្រុមម៉ាស៊ីនអេធីអឹមនៅកម្ពុជា ក្រោមគម្រោង “Central Share Switch”។
លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេស វីង បានមានប្រសាសន៍ថា ជំហានគួរអោយចាប់អារម្មណ៍នេះ គឺគ្រាន់តែជាការចាប់ផ្តើមនៃដំណើរការ ក្នុងការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងកម្ពុជា ឲ្យពេញលេញជាមួយពិភពលោកទាំងមូល។
លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស បានបន្តទៀតថា៖ “ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែខាងមុខទៀតនេះ អតិថិជនរបស់វីង នឹងអាចទទួលបាននូវភាពងាយស្រួល ក្នុងការទទួលបានប្រាក់ពីប្រទេសថៃ តាមរយៈសេវាកម្មរបស់ធនាគារ SCB និងបណ្តាប្រទេសផ្សេងទៀត តាមរយៈដៃគូរបស់ធនាគារ SCB នៅទូទាំងពិភពលោក។ អ្នកទទួលនៅប្រទេសកម្ពុជា អាចទទួលបានប្រាក់បញ្ញើ ពីភ្នាក់ងារវីងជាង ៦០០០កន្លែង ឬតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវី “។
បច្ចុប្បន្នអតិថិជនរបស់ វីង នៅកម្ពុជា អាចទទួលប្រាក់បញ្ញើពីជាង ២០០ ប្រទេសនៅជុំវិញពិភពលោក ហើយ វីង ទើបតែបានណែនាំសេវាកម្ម Wing2World និងសេវាកម្មផ្ទេរប្រាក់ ទៅក្រៅប្រទេស រួមមានប្រទេសហ្វីលីពីន និងប្រទេសវៀតណាម ។ នៅពេលដែលសេវាផ្ទេរប្រាក់ មកពីក្រៅប្រទេស រវាងធនាគារទាំងពីរ នឹងត្រូវបានណែនាំក្នុងរយៈពេលបីខែទៀតនោះ ភាពជាដៃគូរវាងធនាគារឯកទេស វីងនិងធនាគារ CCB នឹងនាំមកនូវការផ្ទេរប្រាក់ ទៅក្រៅប្រទេស រួមមានប្រទេសថៃ និងប្រទេសផ្សេងទៀតនៅក្នុងពិភពលោក នាពេលអនាគត។
បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានពលករខ្មែរជាង១លាននាក់ នៅក្នុងប្រទេសថៃនៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ដែលភាគច្រើននៃពួកគេ បាននឹងកំពុងផ្ញើប្រាក់ត្រលប់មកផ្ទះវិញ ឲ្យដល់មនុស្សជាទីស្រលាញ់របស់ពួកគេ៕

Phnom Penh, 17 December 2018 – Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank has announced a new partnership with Cambodia Commercial Bank, CCB, a 100 pct owned subsidiary of Siam Commercial Bank, SCB, in Thailand.  The agreement paves the way for inbound and outbound money transfer service between Cambodia and Thailand, as well as other countries where […]
Published on: Dec 17, 2018
Phnom Penh, 17 December 2018 – Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank has announced a new partnership with Cambodia Commercial Bank, CCB, a 100 pct owned subsidiary of Siam Commercial Bank, SCB, in Thailand.  The agreement paves the way for inbound and outbound money transfer service between Cambodia and Thailand, as well as other countries where SCB’s partner banks are located.
This partnership will help significantly improve international remittances in and out of Cambodia, by assisting in reducing high service fees and improving transactional security.
Mr. Kamalkant Agarwal, Head of International Banking for SCB, said CCB is committed to serving both Thai and Cambodian customers with improved services. With the partnership agreement signed with Wing today, CCB hopes to commence a new chapter of international cross-border remittance in Cambodia by leveraging on block chain technology.
“Wing’s 6000 plus agents and its established market position in Cambodia will further strengthen this payment ecosystem. CCB will act as the bridging partner between Wing and SCB to ensure that this partnership delivers significantly improved customer experiences. This partnership opens the door to many more opportunities for future collaboration between the two organizations using their respective strengths,” said Mr. Agarwal.
Cambodian Commercial Bank (CCB) is the very first commercial bank in Cambodia, established in 1991 with branches in 4 strategic locations within Cambodia which are Phnom Penh, Battambang, Siem Reap, and Sihanouk Ville. It is the first Thai bank to have ATMs outside Thailand and its Cambodian ATMs will from January 2019 become part of the ATM pool in Cambodia under the Central Share Switch project.
Wing Chief Executive Officer, Mr. Jojo Malolos said this exciting step was just the start of a process in fully linking Cambodia with the rest of the world.
“In the next few months, Wing’s customers will be able to enjoy a new world of convenience in receiving money from Thailand via SCB’s service as well as other countries via SCB’s partners worldwide. Receivers in Cambodia can either receive the remittance at over 6,000 Wing agents or via Wing Money app,” said Mr. Malolos.
Currently, Wing’s customers in Cambodia can receive remittance from over 200 countries around the world and the bank has just introduced Wing2World and its outbound money transfer service, with the Philippines as the first corridor. As the inbound money transfer service between the two banks will be introduced in the next three months, the partnership between Wing and CCB will also bring in the outbound money transfer to Thailand and other parts of the world in the near future.
According to the Ministry of Labour and Vocational Training, there were more than one million Cambodian workers in Thailand in 2018, the vast majority of whom are sending money back home to their loved ones.