វីងផ្តល់ជូនកម្រិតថ្មីនៃការទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់ជាមួយកម្មវិធី
នាថ្ងៃនេះ ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត បានដាក់សម្ពោធជាផ្លូវការនូវសេវាកម្មទូទាត់ប្រាក់​តាមទូរស័ព្ទ​ចល័តរបស់ខ្លួន ដែល​មានឈ្មោះថា “WingPay”។ សេវាកម្មទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់តាម​រយៈ ​“WingPay” អាចស្វែងរកបាននៅតាមបណ្តាហាង និងកន្លែងផ្តល់សេវាកម្មជាច្រើន នៅក្នុងរាជធានី​ភ្នំពេញ ក៏ដូចជាទីប្រជុំជននានានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ អតិថិជនដែលមានគណនីវីងទាំងអស់ ​អាចធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​ទូទាត់ប្រាក់នេះ តាមរយៈការស្គេនកូដ QR បញ្ចូលលេខកូដទូទាត់ ឬចុច *989#។ ដោយសារវីងមានបណ្តាដៃគូជំនួញជាង 20,000 កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេស ដោយរាប់ចាប់ពីអ្នកបើករ៉ឺម៉កកង់បី រទេះលក់ឥវ៉ាន់តាមផ្លូវ ផ្សារលក់ទំនិញ ហាងកាហ្វេ ភោជនីយដ្ឋាន ហាងកែសម្ផស្ស អាហារដ្ឋាន ស្ថានីយ ប្រេងឥន្ធនៈ និងហាងជាច្រើនទៀត សេវាកម្មWingPayនឹងអនុញ្ញាតឲ្យអតិថិជនធ្វើប្រតិបត្តិការទូទាត់​ប្រាក់ តាមរយៈទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេ មិនថាជាប្រភេទទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូន ឬទូរស័ព្ធធម្មតាឡើយ។ លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង មានប្រសាសន៍ថា WingPay គឺជាផលិតផល​មួយ​របស់​ធនាគារឯកទេសវីង ដែលមានគោលបំណងផ្តល់ជាលទ្ធភាពដល់ប្រជាជនកម្ពុជា គ្រប់រូបដើម្បីទទួលបាន ការដាក់បញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុ ពិសេសអតិថិជនដែលចង់បានរបៀបរស់នៅដែលទំនើប និងទាន់សម័យ តាមរយៈ របៀបទូទាត់ប្រាក់តាមទូរស័ព្ទចល័ត ដែលងាយស្រួល រហ័ស និងមានសុវត្ថិភាព ដោយគ្រាន់តែចុចម្រាមដៃ។ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Aug 17, 2018
នាថ្ងៃនេះ ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត បានដាក់សម្ពោធជាផ្លូវការនូវសេវាកម្មទូទាត់ប្រាក់​តាមទូរស័ព្ទ​ចល័តរបស់ខ្លួន ដែល​មានឈ្មោះថា “WingPay”។ សេវាកម្មទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់តាម​រយៈ ​“WingPay” អាចស្វែងរកបាននៅតាមបណ្តាហាង និងកន្លែងផ្តល់សេវាកម្មជាច្រើន នៅក្នុងរាជធានី​ភ្នំពេញ ក៏ដូចជាទីប្រជុំជននានានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ អតិថិជនដែលមានគណនីវីងទាំងអស់ ​អាចធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​ទូទាត់ប្រាក់នេះ តាមរយៈការស្គេនកូដ QR បញ្ចូលលេខកូដទូទាត់ ឬចុច *989#។
ដោយសារវីងមានបណ្តាដៃគូជំនួញជាង 20,000 កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេស ដោយរាប់ចាប់ពីអ្នកបើករ៉ឺម៉កកង់បី រទេះលក់ឥវ៉ាន់តាមផ្លូវ ផ្សារលក់ទំនិញ ហាងកាហ្វេ ភោជនីយដ្ឋាន ហាងកែសម្ផស្ស អាហារដ្ឋាន ស្ថានីយ ប្រេងឥន្ធនៈ និងហាងជាច្រើនទៀត សេវាកម្មWingPayនឹងអនុញ្ញាតឲ្យអតិថិជនធ្វើប្រតិបត្តិការទូទាត់​ប្រាក់ តាមរយៈទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេ មិនថាជាប្រភេទទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូន ឬទូរស័ព្ធធម្មតាឡើយ។
លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង មានប្រសាសន៍ថា WingPay គឺជាផលិតផល​មួយ​របស់​ធនាគារឯកទេសវីង ដែលមានគោលបំណងផ្តល់ជាលទ្ធភាពដល់ប្រជាជនកម្ពុជា គ្រប់រូបដើម្បីទទួលបាន ការដាក់បញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុ ពិសេសអតិថិជនដែលចង់បានរបៀបរស់នៅដែលទំនើប និងទាន់សម័យ តាមរយៈ របៀបទូទាត់ប្រាក់តាមទូរស័ព្ទចល័ត ដែលងាយស្រួល រហ័ស និងមានសុវត្ថិភាព ដោយគ្រាន់តែចុចម្រាមដៃ។
លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា «ដោយមើលឃើញថាប្រជាជនកម្ពុជាជិត 50% មានទូរស័ព្ទ​ស្មាតហ្វូន​ប្រើប្រាស់ យើងជឿជាក់ថា ក្នុងពេលអនាគតដ៏ខ្លី ដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់តាមទូរស័ព្ទចល័តនឹង​ជំនួសការទូទាត់ដោយប្រើសាច់ប្រាក់ នៅកម្ពុជា និងអនុញ្ញាតឱ្យមនុស្សគ្រប់គ្នា​ធ្វើកិច្ចការជាច្រើនដោយ​មិន​ចាំបាច់យកសាច់ប្រាក់តាមខ្លយន ឬរង់ចាំលុយអាប់អ្វីឡើយ»។
WingPay ជាសេវាទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់របស់ធនាគារឯកទេសវីង ដែលអាចធ្វើបានតាមអនឡាញ ឬស្គេនកូដ QR។ បន្ថែមពីលើសេវាកម្មទូទាត់ប្រាក់ដែលមានភាពងាយស្រួល អតិថិជនក៏ អាចរីករាយជាមួយ​នឹង​ការ​​បញ្ចុះតម្លៃ និងប្រូម៉ូសិនជាច្រើន នៅពេលដែល ពួកគេដំណើរការទូទាត់ប្រាក់ដោយប្រើ WingPay នៅតាមបណ្តាហាងជាដៃគូរបស់វីងផងដែរ។ វាគឺជាមុខងារមួយក្នុងចំណោមមុខងារដែលមានអត្ថប្រយោជន៍​ជាច្រើន នៅលើកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ដែលអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនបង់វិក្កយបត្រ បញ្ចូលទឹកប្រាក់ទូរស័ព្ទ ផ្ទេរប្រាក់ បង្កើតលេខកូដទូទាត់តាមអនឡាញ និងជាច្រើនទៀត។
លោក ម៉ាឡូឡូស បានបន្ថែមថា «វាតែងតែជាការបំផុសគំនិតរបស់យើង ក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅការបង្កើត​ប្រព័ន្ធ​អេកូ​ដែល​អនុញ្ញាតឲ្យភ្នាក់ងារ ដៃគូ អតិថិជន ក្រុមហ៊ុន សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ និងសាប័ននានាអាចរីកចម្រើន និងទទួលបានចំណូលតាមរយៈសេវាកម្មធនាគារចល័តរបស់វីង។»
យោងតាមរបាយការណ៍ Fintech Startup ឆ្នាំ 2017 មានអ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណេតប្រមាណ 5 លាននាក់​ដែលមានចំនួនច្រើនជាង ៣០% នៃប្រជាជនកម្ពុជាសរុប (១៥.៣ លាននាក់) ។ ដោយសារតែមានសេវា​អ៊ីនធឺណេត របាយការណ៍ក៏បង្ហាញផងដែរថាប្រទេសកម្ពុជាមានអត្រាអ្នកប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទចល័តរហូតដល់ ១៦៦% នៃប្រជាជនសរុប ហើយប្រជាជនដែលប្រើទូរស័ព្ទប្រព័ន្ធស្មាតហ្វូនមានចំនួន ៣៩.៥% និងអត្រា​កំណើន​ស្មាតហ្វូនមាន 39,5% ។

WingPay: Bringing Cashless Payment to The Next Level
Phnom Penh – August 17, 2018: Today, Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank officially launch its service called WingPay. Visible in all corners of Phnom Penh and in highly urbanized city of Cambodia, the Wing QR cashless payments has taken its wave in the market. This cashless mobile payment service is available by scanning QR code, […]
Published on: Aug 17, 2018
Phnom Penh – August 17, 2018: Today, Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank officially launch its service called WingPay. Visible in all corners of Phnom Penh and in highly urbanized city of Cambodia, the Wing QR cashless payments has taken its wave in the market. This cashless mobile payment service is available by scanning QR code, entering merchant till number, or payment through USSD Code *989#.
Available at over 20,000 merchant partners nationwide, ranging from tuktuks, push cart vendors to big retail shopping segments like coffee shops, restaurants, beauty salons, canteens, gasoline stations and many more, WingPay allows customers to do cashless online payment regardless of what type of mobile phone they own, whether it is smart or a feature phone.
Wing Chief Executive Officer, Mr. Jojo Malolos said “WingPay is another product by Wing with the purpose of opening up possibilities of financial inclusion for every Cambodian, especially those who want to own a modern lifestyle, through the fast, convenient, and secure mobile payment at the touch of their finger.”
“As almost 50% of Cambodian population owning smart phone, we believe this cashless mobile payment solution will, sooner or later, replace cash payment in Cambodia, allowing everyone to do many things without the need to carry physical cash or waiting for small bills from the merchants,” Mr. Malolos said.
WingPay enumerates Wing’s cashless payment services, from local online payment to QR payment. Customers can enjoy various promotion and discount as they process payment using WingPay at the bank’s merchant partners, in addition to its seamless mobile payment transaction. It is also one among many useful functions on Wing Money Mobile App, allowing customers to pay their bills, top-up phone credit, transfer money, generate online payment code, and many others.
“It is always an inspiration to us as we create a journey toward building an ecosystem where agents, partners, consumer, corporate, SME and micro merchants and institutions can grow or earn a profitable income through Wing mobile banking services,” Mr. Malolos added.
According to 2017 Fintech Startup Report, there are approximately 5 million users, accounting for more than 30% of the total population (15.3 million). Due to the availability of internet service, the report also shows Cambodia has a mobile phone penetration rate of 166%, and a smartphone penetration rate of 39.5%.