ធនាគារ វីង សហការជាមួយអាជ្ញាធរប្រយុទ្ធប្រឆាំងការបំពុលដោយប្លាស្ទិកចំពេលប្រារព្ធទិវាបរិស្ថានពិភពលោក
ក្នុងឱកាសនៃការប្រារព្ធទិវាបរិស្ថានពិភពលោក ធនាគារ វីង បានពួតដៃជាមួយអាជ្ញាធរសង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ៣ និងខណ្ឌមានជ័យ បានបើកយុទ្ធនាការជំរុញសហគមន៍ ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងការបំពុលដោយប្លាស្ទិក ស្ថិតនៅតាមបណ្តោយផ្លូវវេងស្រេង ដែលជាតំបន់ពាណិជ្ជកម្មមមាញឹកបំផុតមួយក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ ធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ៖ “ប្រយុទ្ធប្រឆាំងការបំពុលដោយប្លាស្ទិក”  យុទ្ធនាការនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងទៅដល់អាជីវករ ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋទូទៅរស់នៅក្នុងសហគមន៍ អំពីផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់បា្លស្ទិកចំពោះបរិស្ថាន និងសុខភាព ព្រមទាំងមានការផ្សព្វផ្សាយអំពីការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយផ្សេងទៀតដែលអាចជំនួសដោយប្លាស្ទិក ដើម្បីលើកកម្ពស់និរន្តរភាពនៅក្នុងសហគមន៍។ លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បាន លើកឡើងថា៖ “ការបំពុលដោយប្លាស្ទិកមិនគ្រាន់តែជាបញ្ហាប្រឈមក្នុងទីក្រុងនោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏បង្កផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព សេដ្ឋកិច្ច និងមនុស្សជំនាន់ក្រោយរបស់យើងផងដែរ”។ លោកហោ ប៊ុនថែ បានបន្ថែមថា៖ ”កាលណាកាកសំណល់ប្លាស្ទិកបង្កការកកស្ទះប្រព័ន្ធបង្ហូរទឹក នោះវានឹងបណ្តាលឱ្យមានការជន់លិច ហើយបើដុត វានឹងបញ្ចេញផ្សែងពុលទៅក្នុងបរិយាកាស។ មិនតែប៉ុណ្ណោះការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកនៅក្នុងខ្សែច្រវាក់អាហារ វាក៏បង្កការគំរាមកំហែងជីវិតសត្វ និងសុខុមាលភាពរបស់មនុស្សផងដែរ។ ហេតុដូចនេះហើយទើបការរួបរួមគ្នាក្នុងគំនិតផ្តួចផ្តើមមួយនេះគឺត្រូវតែធ្វើឡើងជាបន្ទាន់។” កាកសំណល់ប្លាស្ទិកនៅតែចោទជាបញ្ហាគំរាមកំហែងដល់បរិស្ថានក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យោងតាមក្រសួងបរិស្ថានបានបង្ហាញថា ពលរដ្ឋកម្ពុជាបានបង្កើតកាកសំណល់ប្រហែល ៤ លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ ហើយក្នុងនោះប្រហែល ៦០%ជាសំណល់សរីរាង្គ និងជាង២០%ទៀតជាសំណល់ប្លាស្ទិក ដែលប្រើប្រាស់បានតែមួយដងដូចជា៖ ប្រអប់ស្នោ ដបប្លាស្ទិក និងថង់​ប្លាស្ទិកជាដើម។ ហើយកាកសំណល់មួយផ្នែកទៀតរួមមាន៖ កាកសំណល់ផ្សេងៗ និងកាកសំណល់ដែលចោលមិនបានត្រឹមត្រូវ។ នៅតាមតំបន់ទីក្រុងដូចជារាជធានីភ្នំពេញ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Jul 02, 2025
ក្នុងឱកាសនៃការប្រារព្ធទិវាបរិស្ថានពិភពលោក ធនាគារ វីង បានពួតដៃជាមួយអាជ្ញាធរសង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ៣ និងខណ្ឌមានជ័យ បានបើកយុទ្ធនាការជំរុញសហគមន៍ ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងការបំពុលដោយប្លាស្ទិក ស្ថិតនៅតាមបណ្តោយផ្លូវវេងស្រេង ដែលជាតំបន់ពាណិជ្ជកម្មមមាញឹកបំផុតមួយក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
ធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ៖ “ប្រយុទ្ធប្រឆាំងការបំពុលដោយប្លាស្ទិក”  យុទ្ធនាការនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងទៅដល់អាជីវករ ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋទូទៅរស់នៅក្នុងសហគមន៍ អំពីផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់បា្លស្ទិកចំពោះបរិស្ថាន និងសុខភាព ព្រមទាំងមានការផ្សព្វផ្សាយអំពីការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយផ្សេងទៀតដែលអាចជំនួសដោយប្លាស្ទិក ដើម្បីលើកកម្ពស់និរន្តរភាពនៅក្នុងសហគមន៍។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បាន លើកឡើងថា៖ “ការបំពុលដោយប្លាស្ទិកមិនគ្រាន់តែជាបញ្ហាប្រឈមក្នុងទីក្រុងនោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏បង្កផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព សេដ្ឋកិច្ច និងមនុស្សជំនាន់ក្រោយរបស់យើងផងដែរ”។ លោកហោ ប៊ុនថែ បានបន្ថែមថា៖ ”កាលណាកាកសំណល់ប្លាស្ទិកបង្កការកកស្ទះប្រព័ន្ធបង្ហូរទឹក នោះវានឹងបណ្តាលឱ្យមានការជន់លិច ហើយបើដុត វានឹងបញ្ចេញផ្សែងពុលទៅក្នុងបរិយាកាស។ មិនតែប៉ុណ្ណោះការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកនៅក្នុងខ្សែច្រវាក់អាហារ វាក៏បង្កការគំរាមកំហែងជីវិតសត្វ និងសុខុមាលភាពរបស់មនុស្សផងដែរ។ ហេតុដូចនេះហើយទើបការរួបរួមគ្នាក្នុងគំនិតផ្តួចផ្តើមមួយនេះគឺត្រូវតែធ្វើឡើងជាបន្ទាន់។”
កាកសំណល់ប្លាស្ទិកនៅតែចោទជាបញ្ហាគំរាមកំហែងដល់បរិស្ថានក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យោងតាមក្រសួងបរិស្ថានបានបង្ហាញថា ពលរដ្ឋកម្ពុជាបានបង្កើតកាកសំណល់ប្រហែល ៤ លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ ហើយក្នុងនោះប្រហែល ៦០%ជាសំណល់សរីរាង្គ និងជាង២០%ទៀតជាសំណល់ប្លាស្ទិក ដែលប្រើប្រាស់បានតែមួយដងដូចជា៖ ប្រអប់ស្នោ ដបប្លាស្ទិក និងថង់​ប្លាស្ទិកជាដើម។ ហើយកាកសំណល់មួយផ្នែកទៀតរួមមាន៖ កាកសំណល់ផ្សេងៗ និងកាកសំណល់ដែលចោលមិនបានត្រឹមត្រូវ។ នៅតាមតំបន់ទីក្រុងដូចជារាជធានីភ្នំពេញ កាកសំណល់ប្លាស្ទិកដែលគ្រប់គ្រងមិនបានត្រឹមត្រូវ បានបង្កការកកស្ទះប្រព័ន្ធលូ ឆាប់ជន់លិច និងការរិចរិលនៃបរិស្ថាន ដែលទាំងនេះអាចបង្កហានិភ័យធ្ងន់ធ្ងរដល់សុខភាពសាធារណៈ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើនផ្សេងទៀត។
ជាការឆ្លើយតបដោយផ្ទាល់ទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ បុគ្គលិកធនាគារ វីង ជាង ២៥០នាក់ បានចូលរួមជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងប្រជាពលរដ្ឋសហគមន៍ក្នុងយុទ្ធនាការប្រកបដោយអត្ថន័យមួយ។ យុទ្ធនាការនេះមានសកម្មភាពជាច្រើនដូចជា៖ ការចុះទៅផ្សព្វផ្សាយដោយផ្ទាល់ទៅកាន់អាជីវករចំពោះការប្រើប្រាស់សម្ភារៈដែលជួយដល់បរិស្ថាន ការណែនាំអំពីជម្រើសផ្សេងៗក្រៅពីការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកសម្រាប់ការវេចខ្ចប់ ក៏ដូចជាសកម្មភាពសម្អាតសំរាមនៅតាមដងផ្លូវវេងស្រេង និងការកាន់បដាដើម្បីលើកទឹកចិត្តទៅសាធារជនឲ្យមានការចោលសំរាមប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ និងលើកកម្ពស់សោភ័ណភាពបរិស្ថាន។ ជាផ្នែកមួយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះសហគមន៍ ធនាគារ វីង ក៏បានបរិច្ចាគគ្រឿងឧបភោគបរិភោគមួយចំនួនដល់សង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ៣ និងខណ្ឌមានជ័យ សម្រាប់ចែកជូនដល់គ្រួសារដែលខ្វះខាតផងដែរ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះស្របតាមគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព ពោលគឺគោលដៅទី ១១ ស្តីអំពីទីក្រុង និងសហគមន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងគោលដៅទី១២ ស្តីអំពីការប្រើប្រាស់ និងផលិតកម្មប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ដែលនេះជាការពង្រឹងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ វីង បន្ថែមទៀតសំដៅជំរុញផលវិជ្ជមានចំពោះបរិស្ថាន រួមជាមួយនឹងបេសកកម្មរបស់ខ្លួនក្នុងការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
លោក ឌី សុខខែម អភិបាលរងខណ្ឌមានជ័យ បានលើកឡើងថា៖ “ការបំពុលដោយប្លាស្ទិកបានបន្តគំរាមកំហែងដល់សហគមន៍ ប្រព័ន្ធលូ និងសុខភាពសាធារណៈ។ យើងខ្ញុំពិតមានការកោតសរសើរចំពោះការដឹកនាំ និងស្មារតីបុរេសកម្មរបស់ធនាគារ វីង ចំពោះបញ្ហាកង្វល់បរិស្ថាន។ យុទ្ធនាការនេះគឺជាឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែងមួយអំពីកិច្ចសហការរវាងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុនឯកជន ដែលអាចជំរុញឲ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានយ៉ាងពិតប្រាកដ និងប្រកបដោយនិរន្តរភាព។ យើងខ្ញុំសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមំាថា គំនិតផ្តួចផ្តើមបែបនេះនឹងបំផុសឡើងជាច្រើនទៀតនៅគ្រប់តំបន់នៃរាជធានីភ្នំពេញ។”
បន្ថែមពីលើនេះទៀត​ ធនាគារ វីង ក៏បានដាក់បញ្ចូលការគិតគូអំពីបរិស្ថានទៅក្នុងប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួនផងដែរ។​ ជាក់ស្តែងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថលសំដៅកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ក្រដាស និងការដាក់ឲ្យដំណើរការកាតធនាគារ ដោយបានផលិតចេញពីសារធាតុងាយរលាយមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថានជាដើម  ដែលទាំងនេះគូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការកាត់បន្ថយផលរំខានទៅដល់បរិស្ថានជាអប្បបរមា។ ជាមួយគ្នានេះ ធនាគារ វីង ក៏បានចូលរួមលើកកម្ពស់ការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានបៃតង ដើម្បីគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ដែលផ្តល់ផលវិជ្ជមានដល់បរិស្ថាន ក៏ដូចជាលើកទឹកចិត្តដល់ការអនុវត្តក្នុងការសន្សំថាមពល និងការកាត់បន្ថយកាកសំណល់នៅក្នុងការិយាល័យរបស់ខ្លួនផងដែរ។ ធនាគារ វីង នឹងបន្តបង្កើនការផ្សព្វផ្សាយអំពីបរិស្ថាន ដោយផ្សារភ្ជាប់ជាមួយចំណេះដឹង ហិរញ្ញវត្ថុ ហើយថែមទាំងខិតខំបង្កើតដំណោះស្រាយនិរន្តរភាព ដើម្បីជាប្រយោជន៍សម្រាប់សហគមន៍ និងការគាំពារបរិស្ថាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាប្រកបដោយចីរភាព៕

Wing Joins Forces with Local Authorities to Combat Plastic Pollution on World Environment Month
In celebration of World Environment Month, Wing Bank, in collaboration with the authorities of Sangkat Stoeung Mean Chey 3 and Khan Mean Chey, launched a community-driven campaign to tackle plastic pollution along Veng Sreng Street—one of Phnom Penh’s most active commercial hubs. Held under the global theme “Beat Plastic Pollution,” the campaign aimed to raise […]
Published on: Jul 02, 2025
In celebration of World Environment Month, Wing Bank, in collaboration with the authorities of Sangkat Stoeung Mean Chey 3 and Khan Mean Chey, launched a community-driven campaign to tackle plastic pollution along Veng Sreng Street—one of Phnom Penh’s most active commercial hubs.
Held under the global theme “Beat Plastic Pollution,” the campaign aimed to raise awareness among market vendors and local residents about the environmental and health impacts of single-use plastics, while promoting practical and sustainable alternatives.
“Plastic pollution is not just an urban challenge—it affects our health, economy, and future generations,” said Mr. Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank. “When plastic waste clogs drainage systems, it causes flooding. When burned, it releases toxic fumes. And when it enters the food chain, it threatens both wildlife and human well-being. This is why our collective response is so urgent.”
Plastic waste remains one of the most pressing environmental issues in Cambodia. According to the Ministry of Environment, the country generates approximately 4 million tons of waste each year—60 percent of which is organic and 20 percent plastic, primarily single-use items such as foam boxes, plastic bottles, and bags. The remaining portion includes miscellaneous and improperly disposed waste. In urban areas like Phnom Penh, mismanaged plastic waste contributes to blocked drainage, flash floods, and environmental degradation—posing serious risks to public health and infrastructure.
In direct response to these challenges, more than 250 Wing Bank staff joined local authorities and residents to take meaningful action. The campaign featured a variety of on-the-ground efforts, including door-to-door outreach to market vendors with eco-education materials, on-site discussions introducing practical alternatives to plastic packaging, community clean-up efforts along Veng Sreng Street, and the installation of public signage to encourage responsible waste disposal and promote environmental accountability. As part of its community commitment, Wing Bank donated essential supplies to Sangkat Stoeung Mean Chey 3 and Khan Mean Chey for distribution to households in need.
This initiative aligns with Sustainable Development Goal (SDG) 11: Sustainable Cities and Communities and SDG 12: Responsible Consumption and Production, reinforcing Wing Bank’s commitment to driving positive environmental impact alongside its mission in inclusive finance.
“Plastic pollution is a growing threat to our neighborhoods, drainage systems, and community health,” said Mr. Sokkhem Dy, Deputy Governor from Khan Mean Chey. “We appreciate Wing Bank’s leadership and proactive approach. This campaign is a strong example of how collaboration between local authorities and responsible businesses can lead to real, lasting change. We hope to see more initiatives like this across the city.”
Wing Bank integrates environmental mindfulness across its operations. From digital systems that reduce paper use to biodegradable bank cards, the bank is committed to minimizing its ecological footprint. It also promotes green financing, supports eco-conscious SMEs, and encourages energy-saving and waste reduction practices in its offices. Wing Bank will continue advancing environmental outreach—embedding eco-awareness into financial literacy and championing sustainable solutions that benefit communities and protect Cambodia’s environment.