វគ្គ៤៖ កសាងទំនុកចិត្តជាមួយ Karpia៖ ធុរកិច្ចថ្មី “សន្តិសុខសាយប័រ” ដែលបង្កើតឡើងដោយយុវជនខ្មែរ (មានវីដេអូ)
Karpia គឺជាធុរកិច្ចថ្មី ដែលផ្តោតលើការផ្តល់សេវាកម្មសន្តិសុខសាយប័រនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា បង្កើតឡើងដោយលោក អ៊ឹង ប៉ោហៃ ដែលជាអ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាម្នាក់មកពីខេត្តកំពង់ចាម។ គោលដៅរបស់លោក គឺចង់ផ្តល់សេវាកម្មកម្រិតស្តង់ដារអន្តរជាតិជូនដល់អតិថិជនក្នុងវិស័យធនាគារ និងស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល។
ចេញផ្សាយនៅ: Jun 13, 2025
លោក អ៊ឹង ប៉ោហៃ ដែលមានវ័យ ៣១ ឆ្នាំ បានបញ្ចប់ការសិក្សាបរិញ្ញាបត្រផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ។ លោកក៏ជាម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងកម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី២ ដែលរៀបចំដោយមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ។  លោក ប៉ោហៃ បានបង្កើតអាជីវកម្ម Karpia នេះឡើង ដើម្បីបំពេញតម្រូវការទីផ្សារផ្នែកសេវាកម្មសន្តិសុខសាយប័រ។
កាលនៅជានិស្សិត ប៉ោហៃ បានចាប់ផ្តើមធ្វើការក្រៅម៉ោងក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ជាវិស្វករផ្នែកបណ្តាញកុំព្យូទ័ររយៈពេល ៥ ឆ្នាំ មុននឹងប្តូរជំនាញមកផ្តោតលើសន្តិសុខសាយប័រ ហើយក្រោយមកក៏បានក្លាយជាអ្នកគ្រប់គ្រងផ្នែកសន្តិសុខបច្ចេកវិទ្យានេះតែម្តង
នៅចុងឆ្នាំ ២០១៩ ប៉ោហៃ បានចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍សន្តិសុខសាយប័រមួយនៅប្រទេសថៃ។ នៅទីនោះ លោកបានជួបយុវជនវ័យក្មេងជាច្រើនដែលមានចំណេះដឹងខ្ពស់ផ្នែកសន្តិសុខសាយប័រ ដែលខុសប្លែកពីស្ថានភាពនៅកម្ពុជានាពេលនោះ។ ប៉ោហៃ មានការភ្ញាក់ផ្អើលយ៉ាងខ្លាំងចំពោះជំនាញ និងទស្សនវិស័យរបស់ពួកគេចំពោះទីផ្សារការងារនាពេលអនាគត។
ដោយមើលឃើញថា កម្ពុជានៅមានធនធានមនុស្សតិចតួចក្នុងវិស័យនេះ ប៉ោហៃ ក៏បានបង្កើត "SalaCyber" ក្នុងឆ្នាំ ២០២០ ដែលជាមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលវគ្គសិក្សាជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ។ បន្ទាប់មក លោកក៏បានបង្កើត Karpia ដែលផ្តល់សេវាកម្មសន្តិសុខសាយប័រ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការទីផ្សារដែលកំពុងខ្វះខាត។
លោកបានលើកឡើងថា ក្រុមហ៊ុនធំៗដូចជាធនាគារជាដើម ចំណាយលុយប្រមាណ ១ លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំៗ ដើម្បីទិញសេវាកម្មសន្តិសុខសាយប័រពីបរទេស។ លោកបញ្ជាក់ថា៖ ខ្ញុំបង្កើត Karpia ឡើង ដើម្បីបង្ហាញថា កម្ពុជាក៏មានអ្នកជំនាញផ្នែកសន្តិសុខសាយប័រដែរ។
Karpia បានចុះបញ្ជីនៅក្រសួងពាណិជ្ជកម្មក្នុងខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៤។ ក្នុងរយៈពេលត្រឹមតែមួយឆ្នាំនៃការប្រតិបត្តិការ Karpia ទទួលបានអតិថិជនជាច្រើន ដោយសារបទពិសោធន៍ដ៏យូរអង្វែង និងបណ្តាញទំនាក់ទំនងរបស់ក្រុមការងារ ដែលធ្វើឱ្យអតិថិជនមានទំនុកចិត្តលើសមត្ថភាពរបស់ពួកគេ។
ហេតុអ្វីបានជាត្រូវវិនិយោគលើសន្តិសុខសាយប័រ?
ប៉ោហៃ បានពន្យល់ថា អតិថិជនគោលដៅរបស់ពួកគេគឺ ធនាគារ និងស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល ព្រោះពួកគាត់មានធនធាន និងមានតម្រូវការខ្ពស់ផ្នែកសន្តិសុខសាយប័រ។ ក្រុមហ៊ុនរបស់លោកមានគោលការណ៍ និងស្តង់ដារច្បាស់លាស់ក្នុងការផ្តល់ដំណោះស្រាយ និងការសាកល្បងប្រព័ន្ធ ដែលមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការការពារអតិថិជនពីការវាយប្រហារពីក្រុម ចោរអ៊ិនធឺណិត ឬ Hacker។
មូលហេតុមួយទៀតគឺ ក្រុមហ៊ុនអាចប្រឈមនឹងហានិភ័យធំៗ ប្រសិនបើប្រព័ន្ធសន្តិសុខខ្សោយ ដែលអាចនាំឱ្យ Hacker ចូលបំផ្លាញកម្មវិធីចល័ត ជាដើម។ វាអាចបណ្តាលឱ្យខាតបង់ទាំងលុយកាក់ និងពេលវេលាក្នុងការអភិវឌ្ឍកម្មវិធីឡើងវិញ ហើយលើសពីនេះ ព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនរបស់អតិថិជនក៏អាចត្រូវបានលួចផងដែរ។
កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលសម្រាប់ធុរកិច្ចថ្មី
ក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ Karpia បានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី២ ហើយទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ចំនួន ៤០ លានរៀល (ប្រហែល ១០.០០០ ដុល្លារ) ដើម្បីជួយពង្រីកអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ បានបង្កើតកម្មវិធីនេះឡើងកាលពី ៣ ឆ្នាំមុន ដើម្បីគាំទ្រដល់នៅកម្ពុជា។ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន មាន ធុរកិច្ចថ្មីជិត ៤០ ហើយដែលបានអភិវឌ្ឍខ្លួនតាមរយៈកម្មវិធីនេះ។
លោក ប៉ោហៃ បានរំលឹកទាំងក្តីរំភើបថា៖ ខ្ញុំពិតជាសប្បាយចិត្តខ្លាំងណាស់ ពេលដែលក្រុមរបស់យើងទទួលបានជ័យលាភី។ យើងមិនដែលរំពឹងថានឹងឈ្នះនោះទេ វាពិតជារំភើបមែនទែន។”
ប្រាក់រង្វាន់នេះពិតជាមានសារៈសំខាន់ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យ ប៉ោហៃ ឈប់ពីការងារពេញម៉ោង ដើម្បីមកផ្តោតលើ ធុរកិច្ចថ្មីរបស់ខ្លួន ដោយពង្រីកក្រុមការងារពីម្នាក់ រហូតដល់ ១០ នាក់ ដែលសុទ្ធតែជាអ្នកជំនាញបច្ចេកទេស និងកំពុងផ្តល់សេវាកម្មជូនក្រុមហ៊ុន និងស្ថាប័នរដ្ឋជាង ២០ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ក្នុងរយៈពេល ៥ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ធុរកិច្ចថ្មីនៅកម្ពុជាមានការវិវឌ្ឍយ៉ាងខ្លាំង ដោយសារការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យា មហិច្ឆតារបស់សហគ្រិនវ័យក្មេង ព្រមទាំងមានការផ្តល់នូវកិច្ចសហការជាយុទ្ធសាស្ត្រពីផ្នែកពាក់ព័ន្ធផងដែរ
មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជ្រោមជ្រែងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មី តាមរយៈ កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថល កម្មវិធីនេះមានរយៈពេល ៣ ខែ ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីជួយដល់ ធុរកិច្ចថ្មីផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ក្នុងការស្វែងរកដំណោះស្រាយថ្មីៗសម្រាប់បំពេញតម្រូវការទីផ្សារ ដោយផ្តោតសំខាន់លើការជួយដល់សហគ្រាសមីក្រូ តូច និងមធ្យម (MSMEs)។
គំនិតច្នៃប្រឌិត និងភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំ
ធនាគារ វីង គឺជាដៃគូដ៏សំខាន់របស់មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ ដោយតែងតែគាំទ្រដល់ការរីកចម្រើនរបស់ ធុរកិច្ចថ្មី តាមរយៈការផ្តល់ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុ ការតម្រង់ទិសការធ្វើអាជីវកម្ម ចែករំលែកបទពិសោធន៍ ក៏ដូចជាចូលរួមវាយតម្លៃផ្តល់ជ័យលាភីទៅដល់បេក្ខជនផងដែរ។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០២០ មកធនាគារ វីង បានគាំទ្រកម្មវិធីជាច្រើនរបស់ មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ ដូចជាកម្មវិធីនវានុវត្តន៍បញ្រ្ចាស, កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មសហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម និងកម្មវិធី Turing Hackathon ជាដើម។ ក្នុងរយៈពេល ៥ ឆ្នាំនៃកិច្ចសហការនេះ ស្ថាប័នទាំងពីរបានជួយគាំទ្រធុរកិច្ចចំនួន ៦៧​ អាជីវកម្មឱ្យទទួលបានជំនាញថ្មីៗ និងគំនិតក្នុងធ្វើអាជីវកម្មដ៏ពិតប្រាកដដែលអាចឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការជាក់ស្តែង
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ សហគ្រិនភាព និងនវានុវត្តន៍ គឺជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានាពេលអនាគត។ កិច្ចសហការរបស់យើងជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ គឺលើសពីការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ យើងក៏បានរួមចំណែកផ្តល់ចំណេះដឹង ជំនាញ និងឱកាសទៅដល់សហគ្រិន ដើម្បីឱ្យពួកគាត់ទទួលបានជោគជ័យក្នុងបរិការណ៍ឌីជីថលដែលកំពុងមានការប្រកួតប្រជែងខ្លាំង។”
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានបន្ថែមថា៖ យើងនៅតែបន្តប្តេជ្ញាចិត្តគាំទ្ររាល់គំនិតច្នៃប្រឌិតដែលជំរុញដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព និងជួយបណ្តុះបណ្តាលធនធានសហគ្រិនជំនាន់ក្រោយឱ្យកាន់តែរឹងមាំ។”
មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ មានតួនាទីសំខាន់យ៉ាងណាខ្លះ?
លោក ប៉ោហៃ បានគូសបញ្ជាក់ថា លោក និងក្រុមការងារទទួលបានជំនាញជាច្រើនពី មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ កាលពីដំបូង ក្រុមការងាររបស់លោកមានតែជំនាញបច្ចេកទេសប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែក្រោយពីបានធ្វើការជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ ពួកគេទទួលបានជំនាញទន់ពីអ្នកជំនាញជាច្រើន ដែលជួយឱ្យក្រុមការងាររបស់លោកមានសមត្ថភាពក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មនៅលើទីផ្សារប្រសើរជាងមុន
យ៉ាងនេះក្តី លោកក៏បានសារភាពថា ទោះបីជា Karpia សម្បូរដោយអ្នកជំនាញក៏ដោយ ក៏នៅតែមានបញ្ហាក្នុងការបញ្ចុះបញ្ចូលអតិថិជនថ្មីៗឱ្យទុកចិត្ត ព្រោះពួកគេជាធុរកិច្ចថ្មីថ្មោង។ ប៉ោហៃ បាននិយាយថា៖ ក្រុមការងារ IT ប្រុសៗ អាចនឹងពូកែខាងបច្ចេកទេស ប៉ុន្តែផ្នែកទំនាក់ទំនងអាចនឹងត្រូវរៀនសូត្របន្ថែមទៀត។
សម្រាប់អ្នកដែលចង់បង្កើតធុរកិច្ចថ្មី ឬអាជីវកម្មផ្សេងៗ លោក ប៉ោហៃ បានផ្តល់យោបល់ថា គួរគិតពីការដោះស្រាយបញ្ហាដែលកើតមានញឹកញាប់ក្នុងសង្គមជាមុនសិន។ លោកបញ្ជាក់ថា៖ ចូរផ្តល់ដំណោះស្រាយទាំងនោះដល់អតិថិជន ជាជាងការមើលរំលងអ្វីដែលមនុស្សត្រូវការ។ លោកបានលើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ថ្មីៗ ឧស្សាហ៍សង្កេតមើលបញ្ហាដែលសាធារណជនកំពុងជួបប្រទះ ហើយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនោះ។
លោកបានបន្ថែមទៅកាន់អ្នកដែលចង់ចូលរួមប្រកួតប្រជែងធុរកិច្ចថ្មីថា៖ អ្នកគួរតែចូលរួមប្រកួតប្រជែង ព្រោះបើចង់ដោះស្រាយក្នុងបញ្ហាសហគមន៍ មិនមែនដើម្បីតែចង់បានរង្វាន់នោះទេ។ យើងម្នាក់ៗគួរតែចាប់ផ្តើមធ្វើវា និងសាកល្បងនៅពេលយើងនៅក្មេង ព្រោះយើងមានពេលច្រើនក្នុងការរៀនសូត្រពីមេរៀននៃការបរាជ័យ និងភាពជោគជ័យ។”

Karpia is a Cambodian cybersecurity startup founded by Eung Porhai, a tech expert from Kampong Cham, with the aim of providing international-level service to clients in the banking sector and government agencies.
Published on: Jun 13, 2025
Eung Porhai, 31, who earned his Bachelor’s degree in Information Technology from the Royal University of Phnom Penh and is the first place winner of the Digital Platform Accelerator Cohort 2, organized by Techo Startup Center, founded startup Karpia which provides cybersecurity services.
As a student, Porhai started working part-time in the technology field as a Network Engineer for five years before shifting his career to focus on cybersecurity, and he later became a Security Manager.
In late 2019, Porhai attended a cybersecurity event in Thailand. He was surrounded by young individuals with impressive knowledge of cybersecurity, a stark contrast to the situation in Cambodia at the time. Porhai was amazed by their expertise and their insights into the future job market.
Realizing a limited talent pool for cybersecurity in Cambodia, Porhai founded SalaCyber in 2020, a training center that offers professional cybersecurity courses. He later founded Karpia, a cybersecurity service provider, to accommodate market gap and demand.
He said companies, such as banks, spend approximately $1 million a year to acquire cybersecurity services from abroad. “I started Karpia to show that Cambodia also has cybersecurity experts.”
Karpia registered with the Ministry of Commerce in April 2024. A year into operation, Karpia secured many customers streaming from its long-standing experience and networking, which convinced clients to build trust in their capabilities.
Why invest in cybersecurity?
Porhai explained that their target customers are banks and government agencies; they have the resources and a high demand for cybersecurity. They should employ his services because his company has clear guidelines and standards to provide solutions and tests, which are critical to protect their customers before hackers can strike.
Another reason is that companies face major risks that occur with weak cybersecurity and can result in hackers damaging a company’s mobile app, for example. This can lead to loss of money and time spent developing the app. It could also lead to customers’ personal information being stolen.
Digital Platform Accelerator Program for Startups
In 2023, Karpia enrolled in Digital Platform Accelerator Cohort 2 and received an equity-free of 40 million riel (approximately $10,000) to help Karpia expand.
Techo Startup Center (TSC) established Digital Platform Accelerator three years ago to support startups in Cambodia. To date, it has seen the development of nearly 40 startups since cohort one. It is now in its fourth cohort.
“I felt happy when they announced that our team won. We never expected to win. It was amazing,” Porhai said.
The prize money was significant as it allowed Porhai to quit his full-time job and focus on his startup expanding his team from one to 10 technical experts while servicing more than 20 corporate companies and government agencies in Cambodia.
Over the past five years, Cambodia’s startup landscape has developed on the back of technological advancements, entrepreneurial ambition and strategic collaborations.
Techo Startup Center supports Cambodia’s startup ecosystem by nurturing startups through its Digital Platform Accelerator (DPA) programme, is a 3-month program designed to support digital startups in developing innovative solutions for the market, with a particular focus on MSMEs.
Bold ideas
Wing Bank has been a regular partner of Techo Startup Center, supporting the growth of startups in Cambodia by providing financial support, mentoring startups, sharing experiences, and contributing to the evaluation process of the program’s winners.
Since 2020, Wing Bank has supported various initiatives of Techo Startup Center designed to foster innovation and entrepreneurship in Cambodia. These initiatives include the Reverse Innovation Program (Cohorts 1 to 4), the Digital SME Accelerator Program in 2021, the Digital Platform Accelerator Program (Cohorts 1, 2, and 4), the Turing Hackathon Cycle 6 in 2024, and the Startup Ecosystem Trip to Vietnam in 2024.
Over the past five years of their collaboration, the duo has supported 67 startups in gaining skills and validating their startup ideas.
Karpia is one of the successful startups participating in the program. There are many more in the program, such as SalaTech (ed-tech), Localize (accounting), Kotluy App (fintech), and Krubkrong (MSME platform).
“Entrepreneurship and innovation are key drivers of Cambodia’s economic future. Our collaboration with Techo Startup Center goes beyond funding; it’s about providing entrepreneurs with the knowledge, skills, and opportunities they need to succeed in a competitive digital landscape,” said Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank.
“We remain committed to supporting bold ideas that drive sustainable economic growth and shape the next generation of entrepreneurs.”
What is the Techo Startup Center?
Porhai highlighted that he and his team acquired many skills from Techo Startup Center In the beginning, they only had hard skills, but after working with the center they gained soft skills from their mentors and seniors. This gave him the ability to sell his service in the market.
But he contended that although Karpia consists of highly-experienced cybersecurity experts, it does face issues convincing new customers to trust their services as they are a new startup. “The male IT team might be good at soft skills, but their soft skills might need some work,” Porhai said.
Offering advice for future developers, he said those who want to establish a startup or business should first think about solving an often-occurring problem in society. “Offer those solutions to your clients instead of ignoring what people need,” he said, urging new developers to keep a lookout for problems faced by the public and solving them using technology.”
“You should join the startup challenge because you want to solve community challenges, not for the prize,” Porhai advised those willing to join the startup contest. “One should work on their startup while they are young, as they have more time to explore through their lessons learned and successes.”