វគ្គ៧៖ កសិករកម្ពុជាកំពុងបោះជំហានបន្តិចម្តងៗក្នុងការប្រើប្រាស់សេវាធនាគារឌីជីថល
ស្របពេលដែលពិភពលោកកំពុងបោះជំហានចូលក្នុងយុគសម័យឌីជីថល ប្រទេសកម្ពុជាក៏កំពុងងាកមកប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថលទៅលើវិស័យជាច្រើនផងដែរ ជាពិសេសគឺការទូទាត់ប្រាក់តែម្តង។ នៅតាមបណ្តាខេត្តមួយចំនួន ប្រជាកសិករបានចាប់ផ្តើមងាកមកប្រើប្រាស់អេបធនាគារលើទូរសព្ទដៃ ដើម្បីវេរ និងទទួលលុយ។ ដ្បិតចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅមានកម្រិតក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែកសិករមួយចំនួនបានលើកឡើងថា សេវាធនាគារលើទូរសព្ទដៃនេះពិតជាងាយស្រួលប្រើ ហើយថែមទាំងជួយចំណេញពេលវេលាបានច្រើនទៀតផង។
ចេញផ្សាយនៅ: Dec 01, 2025
ស្របពេលដែលកម្ពុជាកំពុងជំរុញឱ្យប្រជាជនគ្រប់រូបអាចទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ទិន្នន័យថ្មីពីធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា បានបង្ហាញថា គិតត្រឹមពាក់កណ្តាលឆ្នាំ២០២៥ នេះ កម្ពុជាមានគណនីប្រាក់បញ្ញើសរុបចំនួន ៨,៣ លានគណនី និងមានម៉ាស៊ីនទូទាត់ប្រាក់ (POS) ជាង ៥៨.០០០ គ្រឿង។ ជាមួយនឹងវត្តមានម៉ាស៊ីន ATM ចំនួន ២.៩២៥ គ្រឿងនៅទូទាំងប្រទេស បូករួមនឹងកំណើននៃការប្រើប្រាស់អេបធនាគារ ប្រតិបត្តិការតាមបែបឌីជីថល កំពុងពង្រីកវិសាលភាពបន្តិចម្តងៗទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ទាំងនៅទីក្រុង និងតាមបណ្តាខេត្តកាន់តែច្រើនឡើង
របាយការណ៍ដដែលបានឱ្យដឹងទៀតថា​ វិស័យកសិកម្មដែលមានចំណែកត្រឹមតែ ០,៦% នៃឥណទានសរុប ក៏កំពុងបង្ហាញសញ្ញាវិជ្ជមាននៃការសម្របខ្លួនទៅនឹងប្រព័ន្ធឌីជីថលផងដែរ កសិករនៅខេត្តតាកែវ និងកំពង់ចាម ដែលបានផ្តល់បទសម្ភាសន៍ដល់ Kiripost បានបញ្ជាក់ថា សេវាធនាគារលើទូរសព្ទដៃ បានធ្វើឱ្យការទូទាត់ប្រាក់កាន់តែមានភាពងាយស្រួល ទោះបីជាកង្វះខាតចំណេះដឹងឌីជីថលនៅតែជារបាំងចនៃឧបសគ្គមួយក៏ដោយ។
ពីការប្រើសាច់ប្រាក់ ប្តូរមកការទូទាត់តាមអេបធនាគារលើទូរសព្ទ
ស្របពេលដែលកម្ពុជាកំពុងសម្របខ្លួនកាន់តែខ្លាំងឡើងនៅក្នុងយុគសម័យឌីជីថល ជីវិតរស់នៅដែលធ្លាប់តែស្ងប់ស្ងាត់នៅតាមជនបទក៏កំពុងផ្លាស់ប្តូររូបរាងថ្មីបន្តិចម្តងៗដែរ តាមរយៈការប្រើប្រាស់ឌីជីថលលើទូរសព្ទដៃ។ នៅតាមបណ្តាខេត្តនានាដែលធ្លាប់តែពឹងផ្អែកលើការប្រើប្រាស់សាច់ប្រាក់សុទ្ធ និងការជួបមុខគ្នាផ្ទាល់ដើម្បីដោះដូរទំនិញ សព្វថ្ងៃនេះប្រជាកសិករបានចាប់ផ្តើមងាកមកប្រើប្រាស់សេវាធនាគារតាមទូរសព្ទដៃ ដែលជា 'មធ្យោបាយថ្មី' ក្នុងការវេរលុយ ទទួលប្រាក់ និងការសន្សំទុកដាក់ឱ្យមានសុវត្ថិភាពជាងមុន។
លោក ភឹក រុន អាយុ ៤៨ឆ្នាំ ជាកសិករនៅខេត្តតាកែវ ពីមុនធ្លាប់តែពឹងផ្អែកទាំងស្រុងលើការចាយសាច់ប្រាក់។ តែពេលនេះ ដោយមានការជួយបង្រៀនពីកូន លោកបានចេះប្រើប្រាស់សេវាធនាគារតាមទូរសព្ទដៃ ដោយគ្រាន់តែ ចុចដើម្បី វេរ និងទទួលលុយប៉ុណ្ណោះ។ គិតមកដល់ពេលនេះ វាមានរយៈពេល ២ឆ្នាំហើយ ដែលលោកបានចាប់ផ្តើមប្រើប្រាស់សេវាកម្មធនាគារតាមអេប​ឌីជីថល
លោក ភឹក រុនបានរៀបរាប់ថា៖ វាងាយស្រួល ហើយលឿនមែនទែន។ គ្រាន់តែចុចពីរបីដង គឺអាចជំនួសពេលវេលាដែលត្រូវធ្វើដំណើរទៅផ្សារ ឬទៅធនាគារបានបាត់ទៅហើយ។
បទពិសោធន៍ស្រដៀងគ្នានេះ ក៏ត្រូវបានលើកឡើងដោយកសិករនៅខេត្តកំពង់ចាមផងដែរ ដែលពួកគាត់កំពុងសាកល្បងប្រើប្រាស់ប្រតិបត្តិការឌីជីថល ទោះបីជាមិនសូវមានបទពិសោធន៍ប្រើប្រាស់ស្មាតហ្វូន ឬប្រព័ន្ធអនឡាញក៏ដោយ។
លោកស្រី មាស សុខនី អាយុ ៤៥ឆ្នាំ ជាកសិករធ្វើស្រែនៅខេត្តកំពង់ចាម បានប្រាប់ថា ទោះបីជាដំបូងឡើយ លោកស្រីមានការលំបាកក្នុងការសម្របខ្លួនទៅនឹងការទូទាត់តាមឌីជីថលក៏ដោយ ប៉ុន្តែលោកស្រីបានរៀនចេះពីកូនស្រីដែលកំពុងរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ។ ពេលនេះ លោកស្រី សុខនី ប្រើប្រាស់អេបធនាគារដើម្បីវេរលុយផ្គត់ផ្គង់ការសិក្សារបស់កូនជារៀងរាល់ខែទៀតផង
លោកស្រីបានបន្តថា៖ “និយាយទៅ គឺវាចំណេញពេលមែនទែន។” លោកបានស្រីបន្ថែមថា ជាកសិករ លោកស្រីមិនសូវមានពេលទំនេរទៅវេរលុយនៅទីតាំងផ្ទាល់នោះទេ។ ការប្រើប្រាស់ទូរសព្ទដៃ ធ្វើឱ្យការវេរលុយកាន់តែងាយស្រួល។
នៅពេលដែលកសិករចាប់ផ្តើមទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភផ្សេងៗតាមរយៈកាបូបលុយឌីជីថល លោកស្រី សុខនី បានបញ្ជាក់ថា ដំណើរការនេះពិតជារលូន និងងាយស្រួលមែនទែន។ លោកស្រីបន្ថែមថា ពេលនេះលោកស្រីចង់លើកទឹកចិត្តដល់អ្នកជិតខាង ឱ្យចាប់ផ្តើមប្រើប្រាស់សេវាកម្មតាមអេបធនាគារ ផងដែរឬ
គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៣-២០២៨ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល មានគោលបំណងជំរុញចំណេះដឹង និងបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈការពង្រីកការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុឱ្យបានទូលំទូលាយ ជាពិសេសនៅតំបន់ជនបទ សម្រាប់កសិករ និងម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូចតែម្តង។ គោលនយោបាយនេះ ក៏លើកទឹកចិត្តឱ្យមានកិច្ចសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធរវាងធនាគារ ក្រុមហ៊ុនទូរសព្ទ និងអ្នកផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុក្នុងស្រុកផងដែរ។
របាយការណ៍ឆ្នាំ២០២៤ របស់ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា ក៏បានគូសបញ្ជាក់ផងដែរថា ប្រតិបត្តិការធនាគារតាមទូរសព្ទដៃបន្ត កើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័សដែលកំណើននៃការប្រើប្រាស់ស្មាតហ្វូន និងការទូទាត់តាមរយៈការស្កេន QR កូដ គឺជាកត្តាចម្បងដែលរុញច្រានឱ្យមាននិន្នាការដ៏ល្អនេះ។
តាមរយៈប្រព័ន្ធទូទាត់ឌីជីថលនេះ ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា បានដាក់ឱ្យអនុវត្តក្នុងគោលដៅលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធទូទាត់ និងជំរុញការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលខ្មែរ ដោយផ្តល់នូវអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនដូចជា៖ ការទូទាត់លឿនរហ័ស ចំណាយតិច មានសុវត្ថិភាពខ្ពស់ និងអាចវេរលុយឆ្លងធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗគ្នាបានយ៉ាងងាយស្រួល។ ជាងនេះទៅទៀត ការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ត្រូវបានរំពឹងថានឹងជួយបើកឱកាសឱ្យប្រជាជនគ្រប់រូបងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ។ ការរីកចម្រើននេះ ក៏ជួយធ្វើសមាហរណកម្មកម្ពុជាទៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលក្នុងតំបន់ និងកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកខ្លាំងទៅលើការចាយក្រដាសប្រាក់ផងដែរ។
អេបធនាគារតែមួយ ដែលផ្តល់នូវដំណោះស្រាយជាង ១០០ប្រភេទ
ធនាគារ វីង កំពុងចូលរួមកែប្រែមុខមាត់វិស័យធនាគារឌីជីថលនៅកម្ពុជា តាមរយៈអេប Wing Bank ដែលជាថ្នាលហិរញ្ញវត្ថុដ៏ទំនើប ផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុជាង ១០០ មុខ ដោយគ្រាន់តែធ្វើប្រតិបត្តិការនៅលើស្មាតហ្វូនប៉ុណ្ណោះ។ ចាប់តាំងពីសេវាឥណទាន និងប្រាក់បញ្ញើ រហូតដល់ការវេរលុយ ការបង់ថ្លៃទឹកភ្លើង ការបង់ធានារ៉ាប់រង ប្រតិបត្តិការខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់ ការបើកប្រាក់ខែ ការបញ្ចូលលុយទូរសព្ទ មុខងារគណនីសន្សំដើម្បីគោលដៅ សេវាធានារ៉ាប់រងតាមធនាគារ និងកម្ចីឌីជីថល អេប Wing Bank ផ្តល់នូវបទពិសោធន៍ដ៏រហ័ស សុវត្ថិភាពខ្ពស់ និងងាយស្រួលបំផុត ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុក្នុងសម័យទំនើបយ៉ាងពិតប្រាកដ។
អ្នកប្រើប្រាស់សេវាធនាគារ វីង ក៏អាចរីករាយជាមួយសេវាដកប្រាក់ដោយឥតគិតថ្លៃ ពីគណនីធនាគារ វីង របស់ពួកគេ នៅតាមភ្នាក់ងារ វីង ជាង ១២.០០០ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេស ដែលនេះជាការធានាបាននូវការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាជនកម្ពុជានៅគ្រប់ទិសទី។ ដោយមានការតភ្ជាប់ជាមួយប្រព័ន្ធ បាគង KHQR អតិថិជនអាចវេរ និងទទួលលុយឆ្លងធនាគារដោយឥតគិតថ្លៃសេវា ព្រមទាំងអាចស្កេនទូទាត់ប្រាក់នៅតាមហាងទំនិញ ភោជនីយដ្ឋាន ហាងកាហ្វេ ផ្សារម៉ាត និងកន្លែងជាច្រើនទៀត ដែលប្រើប្រាស់ធនាគារជាសមាជិករបស់ប្រព័ន្ធបាគង។ ការតភ្ជាប់នេះ បាននាំមកនូវភាពងាយស្រួល និងសុវត្ថិភាពគ្មានគូប្រៀប សម្រាប់រាល់ការចាយវាយប្រចាំថ្ងៃរបស់អតិថិជន។
ដោយសារភាពជាដៃគូសកលដ៏រឹងមាំជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិឈានមុខគេ រួមមាន MoneyGram, GME Remittance, Ria, Japan Money Express និងក្រុមហ៊ុនជាច្រើនទៀត ធនាគារ វីង អនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់អាចផ្ញើ និងទទួលប្រាក់ពីជាង ២០០ ប្រទេស និងតំបន់ជុំវិញពិភពលោក បានយ៉ាងងាយស្រួល។
សេវាកម្មនេះបានក្លាយជាដង្ហើមសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជារាប់ពាន់នាក់ដែលកំពុងធ្វើការនៅក្រៅប្រទេស ជាពិសេសនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង និងជប៉ុន ដោយអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេអាចវេរប្រាក់ចំណូលដែលរកបានដោយលំបាក មកកាន់ស្រុកកំណើតវិញបានយ៉ាងលឿន និងមានសុវត្ថិភាពបំផុត សូម្បីតែវេរទៅកាន់សមាជិកគ្រួសារដែលរស់នៅតាមភូមិដាច់ស្រយាលក៏ដោយ។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងនៃធនាគារ វីង បានបញ្ជាក់ថា៖ “អេប Wing Bank ត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីធ្វើឱ្យជីវិតប្រចាំថ្ងៃកាន់តែងាយស្រួល មិនថាជាការបង់ថ្លៃទឹកភ្លើង វេរលុយ ឬសន្សំប្រាក់សម្រាប់គោលដៅជីវិតនោះទេ អ្វីៗគ្រប់យ៉ាងអាចធ្វើបានយ៉ាងរហ័សដោយគ្រាន់តែចុច ពីរ-បីប៉ាច់ នៅលើទូរសព្ទដៃ។”
ការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើសុវត្ថិភាព គឺជាអ្វីដែលធនាគារ វីង មិនអាចមើលរំលងបានឡើយ។ ធនាគារ វីង ទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រសុវត្ថិភាព PCI DSS ជំនាន់ 4.0.1 ដែលមានប្រសិទ្ធភាពចាប់ពីថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលនេះជាឆ្នាំទី៣ ជាប់ៗគ្នាដែលធនាគារ វីង បានអនុលោមតាមស្តង់ដារដែលទទួលស្គាល់ជាសកលមួយនេះ។ វិញ្ញាបនបត្រនេះ បញ្ជាក់ពីការគោរពតាមតម្រូវការស្នូលទាំង ១២ យ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួន ដែលជួយពង្រឹងយ៉ាងខ្លាំងដល់ប្រព័ន្ធការពារប្រឆាំងនឹងការក្លែងបន្លំ និងការលួចទិន្នន័យកាតធនាគារ។ ការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពទៅកាន់ជំនាន់ 4.0.1 នេះ បង្ហាញពីការត្រៀមខ្លួនទុកជាមុនរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការទប់ទល់នឹងការគំរាមកំហែង និងបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ដោយបើកផ្លូវឱ្យមានវិធីសាស្ត្រនវានុវត្តន៍ ដែលអាចបត់បែនបានក្នុងការការពារប្រតិបត្តិការរបស់អតិថិជន។
ជាមួយនឹងដំណោះស្រាយដ៏ទំនើបចុងក្រោយ និងប្រព័ន្ធសុវត្ថិភាពកម្រិតស្តង់ដារពិភពលោក ធនាគារ វីង នៅតែបន្តផ្តល់ភាពជឿជាក់ និងភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាជនកម្ពុជា សម្រាប់រាល់ប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេ។
លើកកម្ពស់ចំណេះដឹងឌីជីថល ដើម្បីការប្រើប្រាស់សេវាធនាគារលើទូរសព្ទដៃប្រកបដោយសុវត្ថិភាព
សេវាធនាគារតាមទូរសព្ទដៃ កំពុងរួមចំណែកលើកកម្ពស់ជីវភាពកសិករ តាមរយៈការផ្តល់នូវមធ្យោបាយដ៏សាមញ្ញ និងចំណេញពេលវេលា ក្នុងការវេរ និងទទួលលុយ។ ខណៈពេលដែលអ្នកប្រើប្រាស់ជាច្រើននៅតែស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលដំបូងនៃការយល់ដឹងពីប្រព័ន្ធឌីជីថល កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនានាក៏កំពុងត្រូវបានអនុវត្ត ដើម្បីពង្រឹងទំនុកចិត្ត និងជំនាញរបស់ពួកគេផងដែរ។
ដើម្បីផ្សារភ្ជាប់គម្លាតនេះ ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា បាន និងកំពុងធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធនានា ដើម្បីលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងឌីជីថលនៅទូទាំងប្រទេស។
លោក សុខ ចាន់ ប្រធានផ្នែកបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា បានចែករំលែកថា ក្រោមការណែនាំពីធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា កំពុងសហការជាមួយដៃគូ រួមទាំងស្ថាប័នសារព័ត៌មាន ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយការយល់ដឹង និងអប់រំដល់អ្នកប្រើប្រាស់។ តាមរយៈយុទ្ធនាការអប់រំហិរញ្ញវត្ថុចំគោលដៅ ទាំងនៅទីក្រុង និងជនបទ គោលបំណងចម្បងគឺដើម្បីបំពាក់បំប៉នប្រជាជននូវចំណេះដឹងដែលពួកគេត្រូវការ ដើម្បីការពារខ្លួនឯងនៅលើប្រព័ន្ធអនឡាញ និងទាញយកប្រយោជន៍ឱ្យបានជាអតិបរមាពីឧបករណ៍ឌីជីថល។
សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាក៏បានក្រើនរំលឹកដល់អ្នកប្រើប្រាស់ឱ្យបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្ន នៅពេលធ្វើប្រតិបត្តិការឌីជីថលផងដែរ។ លោក សុខ ចាន់ បានផ្តល់ការណែនាំថា៖ ដើម្បីចៀសវាងគណនីត្រូវបានគេលួច អ្នកប្រើប្រាស់មិនត្រូវចែកចាយលេខអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ ថ្ងៃខែឆ្នាំកំណើត លេខសម្ងាត់ ឬលេខកូដ PIN របស់ខ្លួននៅលើបណ្តាញសង្គមឡើយ។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ត្រូវឆ្លើយតបតែចំពោះសំណួរសុវត្ថិភាពពីគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុរបស់អ្នកប៉ុណ្ណោះ សម្រាប់ការផ្ទៀងផ្ទាត់អត្តសញ្ញាណ។
កន្លងមក ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា ក៏ធ្លាប់បានក្រើនរំលឹកជាញឹកញាប់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋអំពីបញ្ហាសុវត្ថិភាពឌីជីថល ដើម្បីឱ្យពួកគាត់ចេះការពារព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួន បន្ទាប់ពីមានសេចក្តីរាយការណ៍ពីការបោកប្រាស់តាមរយៈ Telegram, Facebook, TikTok និងការហៅទូរសព្ទជាដើម។ ជនខិលខូចបានធ្វើសកម្មភាពបោកប្រាស់ ដោយលួចយកគណនីបណ្តាញសង្គមរបស់មិត្តភក្តិ សាច់ញាតិ ឬអ្នកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុន ដើម្បីឆាតទៅក្លែងបន្លំខ្ចីលុយជាដើម

Series 7: From Cash to Clicks: Farmers Move Toward Digital Banking
While the world is entering a digital age, Cambodia is also moving toward digital systems in many areas, including payments. In some of the provinces, farmers have begun using mobile banking platforms to send and receive money. Despite limited digital literacy, some describe mobile banking as simple to use and say it helps save time.
Published on: Dec 01, 2025
As Cambodia pushes toward financial inclusion, new data from the National Bank of Cambodia (NBC) shows that the country recorded 8.3 million deposit accounts and over 58,000 point-of-sale terminals by mid 2025. With 2,925 ATMs now operating nationwide, and growing access to mobile banking platforms, digital transactions are gradually reaching more Cambodians in both cities and provinces.
The agricultural sector, which accounts for just 0.6 percent of total credit, according to the report, there are signs of gradual digital adoption. Farmers interviewed by Kiripost in Takeo, and Kampong Cham provinces said mobile banking has made payments easier, though limited digital literacy remains a barrier.
From cash to clicks
As Cambodia edges deeper into the digital age, the quiet rhythm of rural life is also changing, one phone tap at a time. In provinces long driven by cash and face-to-face exchanges, some farmers are beginning to shift toward mobile banking, finding “new ways” to send, receive, and save money.
Pheuk Run, 48, a farmer in Takeo province, used to rely solely on cash for payments. Now, with help from his child, he has learned to use mobile banking, by “clicking” to send and receive money. It has been two years since he started using it.
“It's easy and very fast,” he said, explaining that “just a few clicks replace time spent travelling to markets or banks”.
Similar experiences are shared by farmers in Kampong Chham, who are experimenting with digital transactions despite limited experience with smartphones or online systems.
Another rice farmer in Kampong Cham, Meas Sokny, 45, said although it was difficult for her to adapt to digital payments at first, she learned how from her daughter, who is attending university. Sokny now uses mobile banking to transfer money and support her daughter’s studies.
“It saves time,” she said, adding that as a farmer, she does not have much time to make physical payments. Using her phone makes it easy to transfer money.
As farmers begin receiving their benefits through digital wallets, Sokny said the experience has been smooth and convenient. She added that she now plans to encourage her neighbors to start using the service as well.
The government’s ‘FinTech Development Policy 2023–2028’ aims to boost financial literacy inclusion by expanding access to financial technology, including rural areas, for farmers and small businesses. The policy encourages collaboration between banks, telecommunication companies, and local financial service providers.
NBC’s 2024 report also highlighted that mobile-banking transactions continue to “grow faster” with the rise in smartphone use and spread of QR code payments contributing to the trend.
With the digital payment system, NBC has introduced to improve financial inclusion, modernize the payment system, and promote the use of the national currency which includes the key reasons such as making payments faster, cheaper, and more secure, linking different banks and financial institutions. Also the digital payment expects to provide easier access to financial services for all. The development also helps integrate Cambodia into regional digital economies and reduces reliance on physical cash.
A Mobile App that Drives 100+ Digital Solutions
Wing Bank is transforming Cambodia’s digital banking landscape with its flagship Wing Bank App, a platform that delivers more than 100 innovative financial solutions—all accessible through a smartphone. From loans and deposits to money transfers, utility and insurance payments, supply chain transactions, payroll services, phone top-ups, goal-saving features, bancassurance, and digital loans, the app offers a fast, secure, and convenient experience tailored to modern financial needs.
Users also enjoy free cash-out services from their Wing Bank accounts at over 12,000 Wing Bank Agents nationwide, ensuring financial inclusion across the country. Thanks to Bakong KHQR, customers can send and receive money across banks free of charge and make payments to merchants—including restaurants, cafés, marts, and more— whose banks are members of Bakong. This integration brings unmatched convenience and safety to everyday transactions.
Thanks to its strong global partnerships with leading international money transfer providers—including MoneyGram, GME Remittance, Ria, Japan Money Express, and many others—Wing Bank enables users to send and receive money from over 200 countries and territories worldwide.
This service has been a lifeline for thousands of Cambodians working abroad, particularly in South Korea and Japan, allowing them to transfer their hard-earned income back home quickly and securely—even to family members living in remote villages.
“The Wing Bank App is designed to make everyday life easier—whether you’re paying bills, transferring money, or saving for your goals, everything is just a few taps away,” added Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank.
Wing Bank’s commitment to security remains uncompromising. The bank has earned the PCI DSS v4.0.1 certification, effective June 30, 2025, marking its third consecutive year of compliance with this globally recognized framework. This certification confirms adherence to all 12 core requirements, significantly strengthening defenses against fraud and card data breaches. The upgrade to version 4.0 demonstrates Wing Bank’s proactive approach to emerging threats and technologies, enabling innovative, customizable methods to safeguard customer transactions.
With cutting-edge solutions and world-class security, Wing Bank continues to empower Cambodians with confidence and convenience in every transaction.
Promoting Digital Literacy for Safer Mobile Banking
Mobile banking is opening doors for farmers by providing simple, time-saving ways to send and receive money. While many users are still at an early stage of digital literacy, efforts are underway to strengthen their confidence and skills.
To bridge this gap, the National Bank of Cambodia (NBC) is working closely with stakeholders to promote digital literacy nationwide. Sok Chan, Financial Inclusion Head at the Association of Banks in Cambodia (ABC), shared that under NBC’s guidance, ABC is collaborating with partners—including the media—to raise awareness and educate users. Through targeted financial education campaigns in both urban and rural areas, the goal is to equip people with the knowledge they need to protect themselves online and make the most of digital tools.
ABC also reminds users to stay vigilant when making digital transactions. “To avoid being hacked, users should never share their identification number, birthdate, password, or PIN on social media. Always respond to security questions from your financial institution for identity verification,” Sok Chan advised.
NBC also previously warned people about issues of digital safety to protect their personal information after reports of scams on Telegram, Facebook, TikTok, and phone calls. Fraudsters have tricked people by using social media accounts of friends, relatives, or managers, pretending to borrow money.