វគ្គ១១៖ របត់ថ្មីនៃការផ្ញើប្រាក់ឆ្លងដែន៖ សេវាធនាគារឌីជីថល ជួយសន្សំពេលវេលា និងបង្កើនសុវត្ថិភាពដល់ពលករខ្មែរនៅក្រៅប្រទេស
ស្របពេលដែលកម្ពុជាកំពុងបោះជំហានទៅមុខក្នុងការសម្របខ្លួនទៅរកសង្គមឌីជីថល ពលករចំណាកស្រុកកាន់តែច្រើនឡើង ក៏កំពុងងាកមកប្រើប្រាស់គណនីធនាគារឌីជីថល ដែលអាចផ្ញើប្រាក់ទៅក្រុមគ្រួសារនៅស្រុកកំណើតបានភ្លាមៗ ដើម្បីជួយសម្រាលបន្ទុកបំណុល និងការចំណាយលើការព្យាបាលនានា។ នេះជាការផ្លាស់ប្តូរទម្លាប់នៃការផ្ទេរប្រាក់ដែលធ្លាប់តែមានភាពយឺតយ៉ាវ និងបំពេញបែបបទស្មុគស្មាញ ដោយទទួលបាននូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដ៏ល្អដើម្បីជួយសម្រាលបន្ទុកគ្រួសារបានទាន់ពេលវេលា។
ចេញផ្សាយនៅ: Jan 26, 2026
កញ្ញា លី ស្រីនាង នៅចាំបានថា កាលពីមុនធ្លាប់ចំណាយពេលពេញមួយថ្ងៃនៅធនាគារ ដើម្បីរង់ចាំបើកប្រាក់ដែលឪពុកម្តាយរបស់នាងផ្ញើមកពីកូរ៉េខាងត្បូង ប៉ុន្តែពេលនេះអ្វីៗបានផ្លាស់ប្តូរហើយ។ ស្របពេលដែលកម្ពុជាកំពុងសម្របខ្លួនទៅនឹងសង្គមឌីជីថល ពលករចំណាកស្រុកកំពុងប្រើប្រាស់គណនីដែលជាកាបូបលុយឌីជីថល ដើម្បីទូទាត់បំណុលគ្រួសារ និងចំណាយលើការព្យាបាលនានាបានទាន់ពេលវេលាប្រព័ន្ធផ្ទេប្រាក់ដ៏រហ័សនេះ មិនត្រឹមតែជាជំនួយហិរញ្ញវត្ថុដ៏សំខាន់ប៉ុណ្ណោះទេ តែវាជាដំណោះស្រាយដ៏មានសុវត្ថិភាពមួយក្នុងការជួយសម្រាលបន្ទុកគ្រួសារ ដូចជា ​ការរ៉ាប់រងលើការព្យាបាល និងការទូទាត់បំណុល ដែលជាមូលហេតុបង្ខំឱ្យពួកគេត្រូវចាកចេញទៅធ្វើការនៅឆ្ងាយពីស្រុកកំណើត។
ពលករចំណាកស្រុកនៅកូរ៉េខាងត្បូង
ក្រោយឪពុកម្តាយចាកចេញទៅធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងក្នុងឆ្នាំ ២០១៥ ស្រីនាង ដែលជាកូនទី៣ ក្នុងចំណោមបងប្អូន ៦ នាក់ ត្រូវរ៉ាប់រងតួនាទីមើលថែប្អូនៗ និងគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុក្នុងគ្រួសារ។
ឪពុកម្តាយរបស់ ស្រីនាង មានវ័យ ៣៥ ឆ្នាំ បានសម្រេចចិត្តទៅរស់នៅជាមួយកូនស្រីច្បងនៅកូរ៉េខាងត្បូង បម្រើការងារក្នុងវិស័យកសិកម្ម ដើម្បីរកប្រាក់ចំណូលមកផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារនៅស្រុកកំណើត និងទូទាត់បំណុល។
ស្រីនាង បានរៀបរាប់ថា៖ ប៉ាម៉ាក់ខ្ញុំសម្រេចចិត្តទៅធ្វើការនៅស្រុកគេ [កូរ៉េខាងត្បូង] ព្រោះសង្ឃឹមថាការងារនៅទីនោះនឹងអាចរកប្រាក់បានច្រើនជាងមុន ដើម្បីយកមកសងបំណុលគេ។ យើងជំពាក់បំណុលគេ ដូច្នេះហើយទើបពួកគាត់គិតថាត្រូវតែរកលុយឱ្យបានច្រើន។
នាងបានបន្តថា នៅកម្ពុជា ឪពុកម្តាយរបស់នាងមិនអាចរកការងារដែលមានចំណូលគ្រប់គ្រាន់ ដើម្បីសងបំណុលបានឡើយ។ ដោយហេតុថាបងស្រីច្បងមានស្វាមីនៅកូរ៉េខាងត្បូងស្រាប់ ពួកគាត់យល់ថា ជម្រើសតែមួយគត់ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាជីវភាព គឺត្រូវចាកចេញទៅស្វែងរកការងារនៅក្រៅប្រទេស។
បន្ទាប់ពីចំណាយពេលធ្វើការនៅកូរ៉េខាងត្បូងអស់រយៈពេលជិត ៣ឆ្នាំ ឪពុកម្តាយរបស់ ស្រីនាង ក៏មានលទ្ធភាពទូទាត់បំណុលរបស់គ្រួសារបានទាំងស្រុង។
ស្រីនាង បានបញ្ជាក់ថា៖ “ប៉ាម៉ាក់ខ្ញុំរកប្រាក់បានសម្រាប់សាងសង់ផ្ទះ និងទិញដីទុកសម្រាប់កូនៗពេលពួកគេរៀបការ។ ប៉ុន្តែនៅពេលនោះ វាពិតជាលំបាកខ្លាំងណាស់ក្នុងការរកប្រាក់សងបំណុល ដោយសារតែចំណូលរកបានតិចតូចណាស់។”
បរិវត្តកម្មឌីជីថល
ពាក់ព័ន្ធនឹងការដកប្រាក់ពីធនាគារវិញ ស្រីនាង បានឱ្យដឹងថា កាលពីមុន នាងមានការលំបាកយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការទទួលប្រាក់ដែលឪពុកម្តាយផ្ញើមកពីក្រៅប្រទេស ព្រោះវាទាមទារការឈរតម្រង់ជួរយ៉ាងយូរនៅធនាគារ និងត្រូវបំពេញឯកសារជាច្រើន។
ស្រីនាងបាននិយាយថា៖ ពីមុន ពេលប៉ាម៉ាក់ និងពូរបស់ខ្ញុំចង់ផ្ញើលុយមកស្រុកកំណើត ខ្ញុំត្រូវចំណាយពេលជិតកន្លះថ្ងៃឈរតម្រង់ជួររង់ចាំបើកលុយ។ ពេលខ្លះ គេទាមទារឯកសារច្រើនណាស់ ដូចជាលេខសម្ងាត់ អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ និងឯកសារផ្សេងៗទៀត។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ចាប់តាំងពីងាកមកប្រើប្រាស់ជម្រើសផ្ទេរប្រាក់តាមធនាគារ វីង មក ការផ្ទេរប្រាក់អាចធ្វើឡើងយ៉ាងងាយស្រួល ដោយគ្រាន់តែចុចពី-បីប៉ាច់នៅលើទូរសព្ទប៉ុណ្ណោះ ដែលធ្វើឱ្យដំណើរការនេះកាន់តែងាយស្រួល និងរហ័សជាងមុន។
ពលករចំណាកស្រុកនៅប្រទេសជប៉ុន
លោក ហន ម៉ៅ អាយុ ២៨ ឆ្នាំ ដែលជាពលករខ្មែរធ្វើការនៅប្រទេសជប៉ុនតាំងពីឆ្នាំ២០២២ បានសម្រេចចិត្តទៅស្វែងរកការងារនៅប្រទេសនេះ ព្រោះលោកចង់រៀនសូត្រអ្វីថ្មីៗ និងពង្រីកជំនាញខ្លួនឯងបន្ថែមពីលើចំណេះជំនាញដែលបានរៀនសូត្រនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
នៅប្រទេសកម្ពុជា លោកធ្លាប់ធ្វើជាអ្នកថតរូប និងអ្នកថតវីដេអូ។ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា លោកបានសម្រេចចិត្តទៅរស់នៅ និងធ្វើការនៅប្រទេសជប៉ុន ជាមួយនឹងការរំពឹងថានឹងទទួលបាននូវបទពិសោធន៍ចំណេះជំនាញថ្មីៗនៅប្រទេសជឿនលឿនមួយនេះ។
លោក ម៉ៅ បានបញ្ជាក់ថា៖ ពេលឈានជើងមកដល់ប្រទេសនេះ ខ្ញុំគ្រាន់តែចង់រៀនសូត្របទពិសោធន៍ថ្មីៗដើម្បីពង្រឹងជំនាញរបស់ខ្ញុំ ព្រោះយើងដឹងស្រាប់ហើយថា ជប៉ុនជាប្រទេសទំនើប ដែលខ្ញុំធ្លាប់តែស្រមៃមកទីនេះយូរណាស់មកហើយប៉ុន្តែពេលទៅដល់ វាអត់ដូចអ្វីដែលខ្ញុំរំពឹងទុកនោះទេ។”
អ្នកណាក៏មកជប៉ុនដោយមានគោលដៅផ្ទាល់ខ្លួនដែរ។ សម្រាប់ខ្ញុំ ខ្ញុំមកទីនេះដើម្បីរៀនសូត្រ ប៉ុន្តែជាក់ស្តែង យើងបែរជាត្រូវមករស់នៅតាមតំបន់ជនបទទៅវិញ។ វាខុសពីការរំពឹងទុក ហើយកន្លែងដែលខ្ញុំអាចរៀនជំនាញដែលខ្ញុំចង់ចេះនោះ គឺនៅឆ្ងាយពីកន្លែងដែលខ្ញុំស្នាក់នៅខ្លាំងណាស់។
ទោះបីជាទីតាំងរស់នៅមិនសូវអំណោយផលដូចការរំពឹងទុកក្តី ក៏យុវជនរូបនេះ នៅតែបន្តការសិក្សារបស់ខ្លួន មុននឹងសម្រេចចិត្តចូលធ្វើការក្នុងវិស័យសំណង់ ដើម្បីដោះស្រាយចំណាយជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ។
លោកបានរៀបរាប់ថា៖ ការងារនៅទីនេះមិនដូចនៅស្រុកយើងទេ។ គេគោរពពេលវេលាណាស់។ ក្នុងមួយសប្តាហ៍ត្រូវធ្វើការប៉ុន្មានថ្ងៃ ក្នុងមួយថ្ងៃត្រូវធ្វើការប៉ុន្មានម៉ោង គឺគេមានច្បាប់ទម្លាប់ច្បាស់លាស់តែម្តងពេលយើងមកដល់ទីនេះ វាមិនដូចការគិតទេ។ ទីមួយ ប្រាក់ខែមិនសូវខ្ពស់ទេ (ដោយសារលុយយ៉េនជប៉ុនធ្លាក់ថ្លៃ)។ ដូច្នេះ អ្នកដែលមកធ្វើការនៅជប៉ុនតាំងពីឆ្នាំ២០២២ រហូតមកដល់ពេលនេះ គឺពិតជាពិបាកតស៊ូក្នុងជីវភាពបន្តិច។”
ទោះយ៉ាងណាក្តី យុវជនរូបនេះ នៅតែបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងធ្វើការ ដើម្បីធានាថាលោកអាចរកប្រាក់បានគ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់ផ្ញើទៅជួយផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារនៅប្រទេសកំណើត។  លោកបានបន្ថែមថា ការផ្ញើប្រាក់មកកម្ពុជាក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ មានភាពងាយស្រួលជាងមុនឆ្ងាយ ដោយសារភាពជឿនលឿននៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។ កាលពីមុន លោកត្រូវផ្ញើប្រាក់តាមរយៈក្រុមហ៊ុនដែលបញ្ជូនលោកទៅធ្វើការ ដែលមានភាពស្មុគស្មាញ និងយឺតយ៉ាវទៀតផង
លោក ម៉ៅ ដែលគ្រោងនឹងត្រឡប់មកកម្ពុជាវិញក្នុងរយៈពេល ៣ ខែទៀតនោះ បានបញ្ជាក់ថា៖ សព្វថ្ងៃនេះ វាងាយស្រួលជាងមុន។ ខ្ញុំបានប្តូរមកប្រើកាតថ្មី។ ពេលខ្ញុំចង់ផ្ញើលុយទៅសាច់ញាតិនៅកម្ពុជា យើងគ្រាន់តែវាយបញ្ចូលចំនួនទឹកប្រាក់ដែលចង់ផ្ញើ ហើយវានឹងលោតសារប្រាប់ (Alert notification) ឱ្យយើងដឹងថាបានផ្ញើប៉ុន្មាន។ វាលឿនជាងមុន។
វាងាយស្រួលត្រង់ថា យើងដាក់លុយចូលក្នុងកាត ហើយបើគ្រួសារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាគាត់មានគណនីធនាគារ យើងអាចផ្ទេរចូលបានផ្ទាល់តែម្តង អ៊ីចឹងវាស្រួលជាងមុនច្រើន។
ការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយគ្រួសារ តាមរយៈសេវាហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល
ធនាគារ វីង បាននឹងកំពុងបង្កើនទំនាក់ទំនងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរវាងពលរដ្ឋខ្មែរនៅក្រៅប្រទេស និងក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគេនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈការចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាផ្ទេរប្រាក់លំដាប់ពិភពលោកជាច្រើន។ តាមរយៈកិច្ចសហការជាយុទ្ធសាស្ត្រទាំងនេះ ពលរដ្ឋខ្មែរនៅក្រៅប្រទេសអាចបើកគណនីធនាគារ វីង និងធ្វើការផ្ទេរប្រាក់មកកម្ពុជាដោយផ្ទាល់ មានសុវត្ថិភាព​ ហើយអាចទុកចិត្តបាន
គាំទ្រដោយប្រព័ន្ធឌីជីថលដ៏រឹងមំា និងទំនើប ធនាគារ វីង ផ្តល់ជូននូវប្រតិបត្តិការឆ្លងដែនប្រកបដោយភាពរហ័ស សុវត្ថិភាព និងរលូន។ ទឹកប្រាក់ដែលផ្ញើពីធនាគារដៃគូ នឹងត្រូវបញ្ចូលទៅក្នុងគណនីធនាគារ វីង ភ្លាមៗ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកទទួលអាចចាត់ចែងសាច់ប្រាក់របស់ពួកគេបានទាន់ពេលវេលា។ ក្រុមគ្រួសារអាចប្រើប្រាស់ថវិកាទាំងនេះដើម្បីទូទាត់ថ្លៃទឹកភ្លើង បង់ថ្លៃសាលា សងប្រាក់កម្ចី និងចំណាយផ្សេងៗទៀត បានគ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែង។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករង ធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖​ “យើងយល់ច្បាស់ពីសារៈសំខាន់ សម្រាប់បងប្អូនខ្មែរយើងដែលកំពុងធ្វើការនៅក្រៅប្រទេស ក្នុងការបន្តផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង និងជួយគាំទ្រដល់ក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគាត់នៅស្រុកកំណើត។
គោលដៅចម្បងរបស់យើង គឺផ្តល់ទំនុកចិត្តដល់ពួកគាត់ថា រាល់ការផ្ទេរប្រាក់ទាំងអស់ នឹងទៅដល់ដៃមនុស្សជាទីស្រឡាញ់របស់ពួកគាត់ មានសុវត្ថិភាព និងរហ័ស។ តាមរយៈការចាប់ដៃគូជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុឈានមុខគេជាច្រើនលើពិភពលោក រួមទាំងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត យើងកំពុងជួយកាត់បន្ថយនូវភាពស្មុគស្មាញនៃការផ្ទេរប្រាក់ឆ្លងដែន និងជួយឱ្យក្រុមគ្រួសារនៅកម្ពុជា ទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុចាំបាច់ប្រចាំថ្ងៃបានកាន់តែរហ័ស និងទាន់ពេលវេលា
ធនាគារ វីង នៅតែបន្តពង្រីកបណ្តាញហិរញ្ញវត្ថុសកលរបស់ខ្លួន តាមរយៈភាពជាដៃគូជាមួយស្ថាប័នឈានមុខគេក្នុងឧស្សាហកម្មនេះ រួមមានWestern Union, MoneyGram, GME, GmoneyTrans, E9 Pay, City Express, Mastercard, Visa, WeChatPay, Ria, UnionPay និងក្រុមហ៊ុនជាច្រើនទៀត។
ភាពជាដៃគូទាំងនេះ បានអនុញ្ញាតឱ្យពលករខ្មែរដែលកំពុងបម្រើការងារនៅក្រៅប្រទេសជាច្រើន​ ដូចជា សហរដ្ឋអាមេរិក កូរ៉េខាងត្បូង និងជប៉ុន អាចបើកគណនីធនាគារ វីង និងគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុគ្រួសារបានយ៉ាងរលូន តាមរយៈអេប Wing Bank។
តាមរយៈគំរូសេវាធនាគារដែលផ្តោតលើឌីជីថលជាចម្បង និងភាពជាដៃគូសកលដ៏ទូលំទូលាយ ធនាគារ វីង កំពុងរួមចំណែកកែប្រែសេវាធនាគារឆ្លងដែន ដោយផ្តល់ជូននូវភាពរហ័ស សុវត្ថិភាព និងភាពងាយស្រួល ក៏ដូចជាជំរុញបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់គ្រួសារខ្មែរនៅទូទាំងពិភពលោក។ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរនៅក្រៅប្រទេស ដែលបើកគណនីធនាគារ វីង ក៏អាចទទួលបានអត្រាការប្រាក់រហូតដល់ ៣% ក្នុងមួយឆ្នាំ លើប្រាក់សន្សំរបស់ពួកគេផងដែរ សម្រាប់ការរក្សាសមតុល្យសាច់ប្រាក់ចាប់ពី ៥.០០០ ដុល្លារអាមេរិកឡើងទៅ។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានមានប្រសាសន៍ក្នុងសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៥ របស់ក្រសួងថា ពលករខ្មែរជាង ១,៣៨ លាននាក់ ដែលកំពុងរស់នៅ និងធ្វើការនៅក្រៅប្រទេស បានបង្កើតប្រាក់ចំណូលជាង ៥ ពាន់លានដុល្លារ ដោយក្នុងនោះបានផ្ញើប្រាក់មកកម្ពុជាវិញជិត ៣ ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅ។

Series 11: From Bank Queues to Clicks: Digital Migrant Remittances
As Cambodia embraces a cashless future, bank accounts are becoming a lifeline for migrants abroad. What once took hours of waiting and paperwork can now be done in seconds—helping families settle debts, pay medical bills, and manage daily expenses in real time.
Published on: Jan 26, 2026
Ly Srey Neang recalls having to spend the day at the bank to receive her parents’ earnings from South Korea, but now things have changed. As Cambodia embraces a cashless society, migrant workers are using digital bank accounts wallets to settle family debt and medical bills in real time, with the instant transfers becoming a vital lifeline for overseas workers, offering a secure way to pay the medical bills and debts that forced them abroad.
Migrant in South Korea
Srey Neang is the third child of six siblings and is tasked with looking after her younger siblings and her family’s wealth after their parents left Cambodia to work in South Korea in 2015.
The 35 year-old’s parents decided to stay with her older sister in South Korea to work in agriculture to earn money to support their family in Cambodia and pay off their bank debt.
“My parents decided to go because we hoped that by working abroad we will get more money to pay the bank debts. We are in debt, so that’s one reason we thought we needed to earn more money,” Srey Neang said.
She said in Cambodia, her parents were unable to find jobs to earn more money to pay off their debts. As her oldest sister has a husband in South Korea, her parents thought the only way to survive is to leave their homeland and seek employment abroad.
Srey Neang said that after working in South Korea for nearly three years, her parents added that after her parents were able to pay off the family’s bank debts.
“My parents got money to build a house for their children and buy land for each child when they get married, but at that time it was so hard to earn money to pay for the bank because we earned less,” Srey Neang stressed.
Digital transformation
Regarding bank withdrawals, Srey Neang said that before she found it hard to receive money sent from her parents abroad because it involved lengthy queues at the bank and a lot of paperwork.
“Before, when my parents and uncle wanted to send money, I needed to spend nearly half a day standing in line waiting to receive money. Sometimes it demands more, including passwords, ID cards and other documents,” she said.
However, since using the Wing bank transfer option, the moneymoney transfers can take place with the click of a few buttons using smartphones, making the process much easier.
Migrant worker in Japan
Horn Mao, 28, a Cambodian worker in Japan since 2022, decided to seek employment in Japan because he wanted to learn something new and expand his skillset beyond what he had learned in Cambodia.
In Cambodia, he worked as a photographer and videographer, and after graduating from a Bachelor’s degree in information technology, he decided to move to Japan armed with ambitious expectations about the developed country.
“When I went, I just wanted to learn some new experiences to improve my skills, as we know Japan is a modern country that I had planned to visit when I was in Cambodia. But after I arrived it was not the same as what I expected,” Mao stressed.
“Everyone comes to Japan for a personal purpose. For me, I came to learn, but in reality we were in the countryside. It was different from what we expected and the skills I wanted to learn were far away from where I lived.”
Despite his location in Japan not living up to his expectations, Mao continued his studies before deciding to seek employment in construction to support his daily living costs.
“Working here is not like in my country [Cambodia]. They always respect time. How many days you have to work in a week. How many hours you work in a day. They have their rules,” he said.
“When we came here, it was not what we expected. First of all, the salary was not very high (the Japanese currency was depreciating). So everyone who came to work in Japan in 2022 until now, it’s very hard to live.”
However, despite this, Mao continues to work hard to ensure he earns enough money to be able to send some of his wages to his family back home in Cambodia. He added that sending money to Cambodia has become easier in recent years due to digital advances.
Previously, he had to transfer money through the company that organised his employment, stating that the process was complicated and slow.
“Nowdays it is easier than before. I changed to a new card. When I want to send money to my relatives in Cambodia, we add how much money we want to send and get an alert notification to know how much money we sent. It is faster than before,” Mao, who plans to return to Cambodia in three months, mentioned.
“It's easier because we put money on the card, and if in Cambodia you have a bank account, we can transfer it through that, so it's easier.”
Bridging Families Through Digital Finance
Wing Bank has been strengthening financial connections between Cambodians abroad and their families at home by partnering with leading global money transfer providers. Through these strategic collaborations, Cambodians overseas can open a Wing Bank account and transfer funds directly and reliably to Cambodia.
Powered by a fully digital platform, Wing Bank delivers fast, secure, and seamless cross‑border transactions. Funds sent from partner banks are credited instantly to Wing Bank accounts, giving recipients immediate access to their money. Families can confidently use these funds to pay utility bills, school fees, loan repayments, and other expenses—anytime, anywhere.
“We understand how important it is for Cambodians working overseas to stay connected with and support their families back home,” said Wing Bank Deputy CEO Bunthe Hor.
“Our focus is on giving them the confidence that every transfer reaches their loved ones quickly and securely. By partnering with global financial leaders and leveraging digital technology, we are breaking down cross‑border barriers and enabling faster access to the essential financial services that families in Cambodia rely on every day.”
Wing Bank continues to expand its global financial network through partnerships with industry leaders including Western Union, MoneyGram, GME, GmoneyTrans, E9 Pay, City Express, Mastercard, Visa, WeChatPay, Ria, UnionPay, and more.
These partnerships enable Cambodians working in key markets such as the United States, South Korea, and Japan to open Wing Bank accounts and actively manage household finances in Cambodia via Wing Bank’s mobile applications.
Through its digital‑first banking model and global partnerships, Wing Bank is redefining cross‑border banking—delivering speed, security, and convenience while advancing financial inclusion for Cambodian families worldwide. Cambodians abroad who open a Wing Bank account can also earn up to a 3% annual interest rate on their savings if their balance is more than USD 5,000.
Heng Sour, Minister of Labour and Vocational Training (MLVT), said during MLVT’s Annual Conference to Summarise Results in 2024 and Set Direction for 2025, more than 1.38 million Cambodian workers living and working abroad generated an income of over $5 billion, with remittance of nearly $3 billion, in 2024.
Series 16: Why Cambodia’s Small Businesses Need Banks’ Help to Trade
Many local sellers still have to pay the full cost of goods to overseas suppliers in advance, leaving them short on cash while waiting for weeks for stock to arrive. Experts and local entrepreneurs agree that financial institutions need to offer more accessible, digital trade finance solutions such as letters of credit and short-term loans to help small businesses thrive in a changing market.