វគ្គ១២៖ Point Hub ចូលរួមលើកកម្ពស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជាតាមរយៈនវានុវត្តន៍ឌីជីថល (មានវីដេអូ)
ដោយសារមានចំណូលចិត្តវិស័យបច្ចេកវិទ្យា និងភាពជាអ្នកដឹកនាំដូចគ្នា សហគ្រិនពីររូបគឺ លោក រ៉ាត់ ម៉េងហៀង និងលោក ហេង ជីងឡុង បានរួមគ្នាបង្កើត Point Hub ដើម្បីជួយសម្រួលការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SME)។ ឆ្លងកាត់ការលំបាកជាច្រើនគ្រាចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មដំបូងៗ ដោយមានភាពអត់ធ្មត់ និងឆន្ទៈមោះមុត​ សព្វថ្ងៃសហគ្រិនវ័យក្មេងទាំងពីររូបនេះកំពុងជំរុញសន្ទុះអាជីវកម្មរបស់ពួកគេដើម្បីរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ចេញផ្សាយនៅ: Oct 30, 2025
ជំរុញដោយចំណូលចិត្តរួមគ្នាក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ លោក រ៉ាត់ ម៉េងហៀង និងលោក ហេង ជីងឡុង បានសម្រេចចិត្តបង្កើតកម្មវិធីសូហ្វវែរ (software) ដែលមានលក្ខណៈពិសេសមួយឈ្មោះថា Point Hub ក្នុងគោលបំណងជួយសម្រួលដល់ការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម SME នៅកម្ពុជា សំដៅជំរុញសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុកឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន។
លោក ម៉េងហៀង វ័យ ៣៤ ឆ្នាំ ដែលជាសហស្ថាបនិក និងជានាយកប្រតិបត្តិ មានស្រុកកំណើតនៅខេត្តកំពង់ធំ។ ដំបូងឡើយ លោកបានបញ្ចប់បរិញ្ញាបត្រលើជំនាញបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស (TESOL) និងក្រោយមកទទួលបានបរិញ្ញាបត្រទីពីរលើជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័រ។
បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សា លោកបានបម្រើការងារនៅតាមបណ្តាក្រុមហ៊ុនអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ ប៉ុន្តែចាប់ផ្តើមមានអារម្មណ៍តានតឹង។ កត្តានេះបានជំរុញឱ្យលោក ម៉េងហៀង ចាប់ផ្តើមដើរតាមក្តីស្រមៃក្នុងការបើកអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន។
លោក ម៉េងហៀង និយាយថា៖ ខ្ញុំជាកូនច្បងក្នុងគ្រួសារ ដូច្នេះខ្ញុំតែងតែមានឆន្ទៈដឹកនាំក្នុងការធ្វើអ្វីមួយ។ ខ្ញុំធ្លាប់មានបទពិសោធន៍ធ្វើការឱ្យគេដែរអំឡុងពេលនោះ។ វាពិតជាតានតឹងនៅពេលដែលយើងចង់ធ្វើអ្វីមួយ ប៉ុន្តែមិនមានសិទ្ធគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការសម្រេចវាបាន។”
លោកបន្តថា៖ ដោយសារពួកយើងមានបទពិសោធន៍ជាង ៧ ឆ្នាំ យើងបានរៀនពីរបៀបដឹកនាំក្រុមដោយខ្លួនឯង។ ខ្ញុំសួរខ្លួនឯងថា 'តើយើងចាំបាច់ត្រូវចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនដែរទេ?' ចម្លើយទទួលបានគឺមានការព្រមព្រៀងគ្នា ដូច្នេះហើយយើងក៏សម្រេចចិត្តចាប់ផ្តើមតែម្តង។”
ចំណែកឯ លោក ជីងឡុង ក៏មានរឿងរ៉ាវស្រដៀងគ្នាដែរ។ សហស្ថាបនិកវ័យ ២៨ ឆ្នាំ និងជាប្រធានផ្នែកអភិវឌ្ឍន៍អាជីវកម្មនៅ Point Hub រូបនេះ មានទីកន្លែងកំណើតនៅរាជធានីភ្នំពេញ និងបានបញ្ចប់បរិញ្ញាបត្រផ្នែកពាណិជ្ជកម្មនៅប្រទេសសិង្ហបុរី។ បន្ទាប់មក លោកបានបន្តការសិក្សានៅប្រទេសអូស្ត្រាលីផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា ដោយត្រលប់មកផ្ទះវិញជាមួយបរិញ្ញាបត្រមួយទៀត។
ជីងឡុង បានរៀបរាប់ថា៖ “កំលុងពេលសិក្សា យើងទទួលបាការយល់ដឹងតែមូលដ្ឋានប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែអ្វីដែលខ្ញុំត្រូវការគឺជំនាញរឹង ដូច្នេះខ្ញុំក៏ត្រលប់ទៅរៀនម្តងទៀត លើកនេះគឺចាប់យកជំនាញ IT នៅអូស្ត្រាលី។ លោកបន្ថែមថា ដោយមានជំនាញផ្នែកសរសេរកូដ (Coding) និងចំណូលចិត្តលើបច្ចេកវិទ្យា លោកពិតជាចង់ចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន។
លោកបន្ថែមថា៖ ដំបូងឡើយ ខ្ញុំចង់រស់នៅទីនោះ [អូស្ត្រាលី] ប៉ុន្តែក្រោយមក ខ្ញុំក៏មានអារម្មណ៍ថាមិនស្កប់ស្កល់សោះ។ ខ្ញុំបានដឹងថាមានសមាជិកគ្រួសារ និងមិត្តភក្តិមួយចំនួនទៀត បានត្រលប់ទៅប្រទេសកំណើតវិញ ហើយបើកអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួននៅទីនោះដូច្នេះ ខ្ញុំចាប់ផ្តើមគិតអំឡុងពេលនៅទីនោះថា ខ្ញុំគួរតែរៀនអ្វីដែលទាក់ទងនឹងបច្ចេកវិទ្យា ហើយយកទៅអភិវឌ្ឍនៅប្រទេសយើង។ ជាមួយនឹងការគាំទ្រពីគ្រួសារ ខ្ញុំដឹងថាខ្ញុំអាចចាប់ផ្តើមវាបាន។
Point Hub បង្កើតឡើងពីការតស៊ូ ព្រោះចង់ឃើញការរីកចម្រើន SMEs
Point Hub គឺជាជំនួយការដ៏សាមញ្ញសម្រាប់គ្រប់គ្រងស្តុកទំនិញ ការលក់ និងការគ្រប់គ្រងសមាជិកភាពអតិថិជនជាដើម ហើយកម្មវិធី Software នេះបង្កើតឡើងដើម្បីជួយឱ្យអាជីវកម្មរីកចម្រើន ដោយអាចប្រើប្រាស់បានយ៉ាងងាយស្រួលទាំងនៅលើទូរស័ព្ទដៃ និងកុំព្យូទ័រ។
ការជួបគ្នាដោយចៃដន្យក្នុងកម្មវិធីមួយ បានប្រែក្លាយលោក ម៉េងហៀង និងលោក ជីងឡុង ឱ្យទៅជាមិត្តភក្តិយ៉ាងជិតស្និទ្ធ ដោយសារអ្នកទាំងពីរមានចំណូលចិត្តដូចគ្នា។ បន្ទាប់ពីជួបបញ្ហាស្រដៀងគ្នានៅកន្លែងធ្វើការ ពួកគេបានសម្រេចចិត្តចាប់ដៃគ្នាបង្កើតអាជីវកម្មមួយនេះឡើង ហើយបានត្រួសត្រាយផ្លូវឱ្យអាជីវកម្ម Point Hub ចេញរូបរាងជាផ្លូវការក្នុងឆ្នាំ ២០២០។
មូលហេតុចម្បងដែលពួកគេចាប់ផ្តើម គឺដោយសារមើលឃើញថា ទោះបីជាមានក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាធំៗជាច្រើនបានបោះទុនវិនិយោគក៏ដោយ ប៉ុន្តែពួកក្រុមហ៊ុនទាំងច្រើនតែមើលរំលងតម្រូវការជាក់ស្តែងរបស់អាជីវកម្មខ្នាតតូច។ ដូច្នេះ សហគ្រិនវ័យក្មេងទាំងពីររូបនេះចង់ឱ្យអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបំពេញចន្លោះខ្វះខាតនេះ។
ទោះជាយ៉ាងណា ពួកគេបានជួបប្រទះការលំបាកនៅពេលចាប់ផ្តើមដំបូង ដោយសារខ្វះជំនាញទីផ្សារ ដោយមានតែជំនាញការងារ និងបច្ចេកវិទ្យាប៉ុណ្ណោះ។
ជីងឡុង និយាយថា៖ ពេលចាប់ផ្តើមដំបូង វាពិបាកណាស់ ព្រោះគ្មាននរណាម្នាក់ស្គាល់ ឬទុកចិត្តយើងទេ។ យើងថែមទាំងបាន ចំណាយលុយផ្សព្វផ្សាយលើបណ្តាញសង្គម [សម្រាប់ផលិតផលរបស់យើង] ដើម្បីទាក់ទាញការចាប់អារម្មណ៍ ប៉ុន្តែហាក់ដូចជាគ្មាននរណាម្នាក់ត្រូវការវាសោះ។
លោកបន្ថែមថា វិស័យបច្ចេកវិទ្យាមានភាពគឺទូលំទូលាយណាស់ ដូច្នេះដើម្បីជោគជ័យ ទាមទារឱ្យមានការជួយជ្រោមជ្រែងពីអ្នកមានបទពិសោធន៍ក្នុងវិស័យនេះ ទើបអាចរុញសេវាកម្មនោះទៅដល់អតិថិជនគោលដៅ។ លោកថា ដំបូងឡើយ វាពិបាកខ្លាំងណាស់ក្នុងការបញ្ចុះបញ្ចូលឱ្យគេបើកចិត្តប្រើប្រាស់កម្មវិធី Software របស់ពួកគេ។
ជីងឡុង កត់សម្គាល់ថា៖ “ដូច្នេះ យើងត្រូវការស្គាល់អាជីវកម្មរបស់យើងឱ្យច្បាស់ និងត្រូវមានភាពអត់ធ្មត់។ យើងត្រូវសិក្សាឱ្យច្បាស់ថាត្រូវផលិតប៉ុន្មាន ផ្តល់អ្វីខ្លះដល់អតិថិជន និងត្រូវធ្វើវាដោយរបៀបណា។
នៅដំណាក់កាលដំបូង ពួកគេគ្មានការិយាល័យ ឬពេលសម្រាកឡើយ សូម្បីតែថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ ដោយខិតខំធ្វើការយ៉ាងខ្លាំងដើម្បីជំរុញផលិតផលរបស់ខ្លួន។ ជីងឡុង បានរំលឹកថា កាលនោះ មនុស្សជាច្រើនតែងតែសួរថា "តើអ្នកជានរណា?", "តើអ្នករកស៊ីយូរប៉ុណ្ណាហើយ?" "បើខ្ញុំទិញផលិតផលអ្នក ហើយអ្នកបិទអាជីវកម្ម តើខ្ញុំត្រូវទៅរកនៅឯណា?"
ជីងឡុងបន្ថែមថា៖ យើងបាត់បង់អតិថិជនជាច្រើនដោយសារយើងមិនមានការិយាល័យ ដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់មិនមានទំនុកទុកចិត្តមកលើពួកយើង។
លោក ម៉េងហៀង និយាយថា ពីរឆ្នាំបន្ទាប់ពីចាប់ផ្តើមអាជីវកម្ម ពួកគេមានអារម្មណ៍ចង់បោះបង់ចោលម្តងៗ ដោយសារវាត្រូវការការខិតខំប្រឹងប្រែងខ្លាំងពេក ខណៈចំណូលដែលទទួលបាន ក៏មិនអាចទប់ទល់ការចំណាយ។ កាលនោះ ពួកគេចាប់ផ្តើមគិតថា បើត្រលប់ទៅធ្វើការឱ្យគេវិញ ប្រហែលជាស្រួលជាង។
ម៉េងហៀង បាននិយាយថា៖ប៉ុន្តែយើងបានប្រាប់ខ្លួនឯងថា យើងមិនគួរ បោះបង់វាចោលទេ។ យើងត្រូវរំលឹកខ្លួនឯងថា តើយើងចាប់ផ្តើមដោយរបៀបណា និងហេតុអ្វី... ហេតុអ្វីបានជាយើងខំចាប់ផ្តើម បើយើងចង់បោះបង់វាចោលនៅពេលនេះ? ដូច្នេះ យើងក៏សម្រេចចិត្តខាំមាត់បន្តដំណើរទៅមុខទៀត។”
ម៉េងហៀង​ តាំងចិត្តដោយស្នាមញញឹមថា៖ ខ្ញុំមានមោទនភាពចំពោះក្រុមការងារតូចរបស់យើងនៅទីនេះ។ វាមិនមែនគ្រាន់តែជាការងារទេ ប៉ុន្តែយើងបានផ្តល់អាជីព និងជំនាញដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយ។ ទោះបីជាថ្ងៃមុខពួកគេចាកចេញទៅ ក៏ពួកគេទទួលបានជំនាញល្អៗសម្រាប់អនាគតរបស់ពួកគេដែរ។”
ចំណុចរបត់ដែលកើតចេញពីការសម្រេចចិត្តដ៏ត្រឹមត្រូវ
ពន្លឺនៃក្តីសង្ឃឹមរបស់ពួកគេបានលេចឡើង នៅពេលដែលអាជីវកម្មកំពុងស្ថិតក្នុងចំណុចទាបបំផុត។ ការលក់ដែលគួរឱ្យខកចិត្ត បានជំរុញឱ្យពួកគេស្វែងរកច្រកចេញដើម្បីកែលម្អស្ថានការណ៍។។ នៅខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៥ ពួកគេបានចូលរួមនៅក្នុងកម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថល (DPA)​ ដែលផ្តួចផ្តើមឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ ដោយមានការគាំទ្រពី ធនាគារ វីង។
ទោះបីជាពួកគេមានផលិតផលដែលគិតថាអាចចូលទីផ្សារបានក៏ដោយ ក៏ពួកគេជឿជាក់ថា កម្មវិធី DPA នឹងជួយបង្ហាញផលិតផលរបស់ពួកគេ ហើយក្នុងពេលជាមួយគ្នា ពួកគេអាចរៀនពីរបៀបគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពថែមទៀតផង
ជីងឡុង និយាយថា៖យើងអាចចេញទៅរកទីផ្សារដោយខ្លួនឯង ឬទៅចូលរួមកម្មវិធីជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ។ ការសម្រេចចិត្តនេះគឺងាយស្រួលបំផុត។
លោកពន្យល់ថា មជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ មានកេរ្តិ៍ឈ្មោះល្បីល្បាញក្នុងការលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ សហគ្រិនទាំងពីររូបនេះបានពិនិត្យមើលសកម្មភាព និងកម្មវិធីពីមុនៗរបស់មជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ ព្រមទាំងគំនិតផ្តួចផ្តើមនានា​ដែលស្ថាប័នមួយនេះយកចិត្តទុកដាក់ជួយលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មី។ លោកបញ្ជាក់ថា៖ ការជឿទុកចិត្តលើមជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ និងចូលរួមកម្មវិធីនេះ មិនមែនជាការសម្រេចចិត្តដ៏លំបាកនោះឡើយ។”
បន្ទាប់ពីបញ្ចប់កម្មវិធី DPA យុទ្ធសាស្ត្រផ្តោតលើការធ្វើអាជីវកម្ម​ និងការរៀបចំផែនការធ្វើទីផ្សារបានផ្លាស់ប្តូរទាំងស្រុងទៅរកភាពល្អប្រសើរ ហើយការលក់ក៏បានកើនឡើងជាលំដាប់ទៀតផង
ជីងឡុង និយាយថា៖ “យើងបានរៀនពីរបៀបគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស និងហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងកំណត់ទីតាំងផលិតផលរបស់យើងឱ្យត្រូវនឹងតម្រូវការទីផ្សារ។ យើងនៅតែរក្សាទំនាក់ទំនងជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី តេជោ ហើយពួកគេបន្តគាំទ្រយើង។ យើងពិតជាកោតសរសើរចំពោះក្រុមការងារ និងសហគមន៍នៅក្នុងស្ថាប័ននេះ ដែលបានជួយត្រួសត្រាយផ្លូវជាច្រើនសម្រាប់អាជីវកម្មរបស់ពួកយើង។”
ការបណ្តុះបណ្តាលរយៈពេល ៣ ខែជាមួយកម្មវិធី DPA របស់មជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ បានផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវជំនាញបច្ចេកទេសអាជីវកម្ម ការគ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិការ។
លោក ម៉េងហៀង និយាយថា៖ យើងមាន POS [ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងលក់] ប៉ុន្តែយើងចង់កសាងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីមួយដែល POS អាចភ្ជាប់ទៅកាន់អាជីវកម្មផ្សេងទៀតបាន ដើម្បីឱ្យក្នុងរយៈពេល ១០ ឆ្នាំខាងមុខ យើងមានបុគ្គលិក ២០ ទៅ ៣០ នាក់ ទទួលបានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបង្រៀនយុវជនជំនាន់ក្រោយសំដៅរួមចំណកជំរុញសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក។
Point Hub ក៏ត្រូវបានជ្រើសរើសជាអាជីវកម្ម ក៏ទទួលបានជ័យលាភីសម្រាប់ការបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នាក្នុងការលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលរបស់កម្ពុជា តាមរយៈនវានុវត្តន៍ និងសហគ្រិនភាព។
បច្ចុប្បន្នអាជីវកម្មនេះមានបុគ្គលិកប្រហែល ៥ នាក់ ប៉ុន្តែលោក ម៉េងហៀង សង្ឃឹមថាក្នុងរយៈពេល ១០ ឆ្នាំទៀត វានឹងរីកចម្រើនដើម្បីផ្តល់ឱកាសកាន់តែច្រើនដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយដែលមានចំណូលចិត្តលើបច្ចេកវិទ្យា។
ការជំរុញកំណើនអាជីវកម្មតាមរយៈនវានុវត្តន៍
លោក សុខ ណាំ ប្រធានកម្មវិធីធុរកិច្ចថ្មី នៅមជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ បាននិយាយថា ស្ថាប័ននេះកំពុងគាំទ្រចក្ខុវិស័យរបស់រដ្ឋាភិបាលដោយការលើកកម្ពស់ធុរកិច្ចថ្មី តាមរយៈកម្មវិធីលើកកម្ពស់អាជីវកម្មជាច្រើនដូចជា៖ កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថល កម្មវិធីនវានុវត្តន៍បញ្ច្រាស ដែលកម្មវិធីនីមួយៗសុទ្ធសឹងតែមានគំរូពិសេសៗដាច់ដោយឡែកពីគ្នា។
លើសពីនេះទៀត​ មជ្ឈមណ្ឌលនេះក៏ផ្តល់ជូនកម្មវិធីសហគមន៍ដើម្បីគាំទ្រប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មី និងសហគ្រិនដែលមានបំណងចង់ចាប់ផ្តើមអាជីវកម្ម ដូចជាកម្មវិធីមាតិកាឌីជីថល និងកម្មវិធី Hackathons ជាដើម។
លោក សុខ ណាំ បានបញ្ជាក់ថា៖ ជាធម្មតា យើងធ្វើការជាមួយធុរកិច្ចថ្មី រយៈពេល ៣ ខែ ដោយមានការគាំទ្រផ្ទាល់តែម្តង។ គោលដៅរបស់យើងគឺជួយ ធុរកិច្ចថ្មី ក្នុងការបញ្ចេញផលិតផលរបស់ពួកគេទៅកាន់ទីផ្សារឱ្យបានលឿនតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។ នេះគឺជាគោលការណ៍សំខាន់សម្រាប់ធុរកិច្ចថ្មី ដើម្បីទទួលបានសន្ទុះ ហើយរៀនសូត្របានលឿន។
បន្ទាប់ពីរយៈពេល ៣ ខែ ជំនួយត្រូវបានផ្តល់ជូនផ្អែកលើតម្រូវការរបស់ធុរកិច្ចនីមួយៗ ជាមួយនឹងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីជួយធុរកិច្ចថ្មី អាចស្វែងរកទីផ្សារក្នុងស្រុកតាមរយៈកម្មវិធីដៃគូនានា។ ទោះយ៉ាងនេះក្តី លោក សុខ ណាំ និយាយថា ពួកគេប្រឈមមុខនឹងការលំបាក រួមទាំងបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុ ដោយសារការផ្តល់មូលនិធិក្នុងស្រុកហាក់នៅមានកម្រិត ហើយការទទួលបានទុនវិនិយោគក្នុងតំបន់ទៀតសោតពិបាកសម្រេចបាន ដោយសារប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មីស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលកំពុងអភិវឌ្ឍនៅឡើយ។
លោកបន្ថែមថា៖ យើងបានឃើញកំណើននៃមូលនិធិ មួយចំនួន ដូចជាមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍សហគ្រិនភាព (EDF) ដែលថ្មីៗនេះបានប្រកាសពីកញ្ចប់មូលនិធិសម្រាប់ជួយគាំទ្រដល់ធុរកិច្ចថ្មី សម្រាប់វិស័យបច្ចេកវិទ្យា ដែលទំនងបង្កើតផលិតផលសម្រាប់ទីផ្សារក្នុងទីផ្សារស្រុក ដែលមានទំហំតូចនៅឡើយ។
គិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ ២០២៤ មជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ បានផ្តល់មូលនិធិគាំទ្រសរុបជាង ១ ពាន់លានរៀល ដល់ក្រុមធុរកិច្ចថ្មីចំនួន ៦៩អាជីវកម្ម។ អ្វីដែលគួរឱ្យកត់សម្គាល់ គឺក្នុងចំណោមនោះមាន ៦៤% កំពុងបន្តដំណើរការអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនយ៉ាងសកម្ម។ លើសពីនេះ ជ័យលាភីចំនួន ៤ រូប ថែមទាំងបានចាប់ដៃគ្នាបង្កើតសហគមន៍ថ្មីមួយឈ្មោះថា «Chaktomuk Digital Hub» ដើម្បីជួយចែករំលែកបទពិសោធន៍ និងគាំទ្រដល់ធុរកចិ្ចថ្មីក្នុងស្រុកផ្សេងទៀតផងដែរ។
កម្មវិធី DPA នេះ គ្រាន់តែជាផ្នែកមួយនៃភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំ និងយូរអង្វែងរវាង ធនាគារ វីង និង មជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចថ្មី តេជោ ប៉ុណ្ណោះ។ កន្លងមក ស្ថាប័នទាំងពីរបានសហការគ្នាដំណើរការកម្មវិធីសំខាន់ៗជាច្រើនដូចជា៖​ កម្មវិធីនាវនុវត្តន៍បញ្ជ្រាស (រដូវកាលទី ១-៤), កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្នសម្រាប់សហគ្រាសធុន តូច និងមធ្យម (ឆ្នាំ២០២១), កម្មវិធី Turning Hackathon, កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជិថលសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២២ ២០២៣ និងឆ្នាំ២០២៥។​​ បន្ថែមពីនេះ ធនាគារ វីង ក៏បានឧបត្ថម្ភគាំទ្រដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សាពីប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៅវៀតណាមក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ផងដែរ ជារួម កិច្ចសហការប្រកបដោយផ្លែផ្កានេះ បានជួយគាំទ្រដល់ធុរកិច្ចថ្មីសរុបចំនួន ១៦០ អាជីវកម្ម និងបានចូលរួមចំណែកបង្កើតការងារជូនប្រជាជនកម្ពុជាបានជាង .០០០ កន្លែងទៀតផង

Ep. 12: From Struggle to Success: Point Hub Empowers SMEs [Video inside]
Driven by their shared passion for technology and leadership, entrepreneurs Rat Mengheang and Heng Chinglong co-founded Point hub to simplify business management for SMEs, overcoming early challenges through perseverance and later gaining momentum, positioning their start-up to foster Cambodia’s growing digital economy.
Published on: Oct 30, 2025
Driven by their shared passion for technology and leadership, Rat Mengheang and Heng Chinglong decided to create a special software tool, Point hub, which simplifies the business management of small- and medium-sized enterprises (SMEs) in Cambodia to drive the local economy.
Born in Kampong Thom province, Mengheang, 34, co-founder and CEO, initially pursued a Bachelor’s degree in Teaching English to Speakers of Other Languages (TESOL), and gained a second degree in computer science.
He worked for various companies after graduating from his degree for several years, but became stressed. This led Mengheang to start following his dream of starting his own business.
“I’m the oldest among my siblings so I [have this feeling] of wanting to lead. I had experienced working for other people during that time. It is stressful when we want to do something but don’t have the power to do it,” Mengheang said.
“Because we have more than seven years of experience, we learned about how to lead the team by ourselves. I asked myself, ‘Do we need to start our own business?’ The answer was yes, so we decided to start.”
Chinglong had a similar story. The 28-year-old co-founder and Business Development Manager at Point hub, was born in Phnom Penh and studied his Bachelor’s degree in business in Singapore. He then left for Australia to study IT, returning home with another Bachelor’s degree.
“When we learn, we know only the basics but what I needed was hard skills, so I returned to study again, this time to major in IT in Australia,” he shared, adding that having gained skills in coding and with a passion in technology, he was keen to start his own venture.
“At first, I wanted to start my life there [in Australia], but after some time I felt discontent. I knew a few family members and friends in Cambodia had gone home and opened their own business,” he said.
“So, I started thinking while I was there that I should learn something related to technology and develop it in our country. With my family’s support, I knew I could start it.”
Point hub Built for SMEs, Powered by Grit
Point Hub is a simplified sales, inventory and membership management tool that helps businesses to grow. It can be installed on both mobile phones and computers.
Mengheang and Chinglong met at an event and became fast friends due to their shared interest. After experiencing similar issues at work, they decided to come together to develop the app through a start-up, which paved the way for the launch of Point hub in 2020.
One reason they started the business was because they observed that there are many technology companies that have invested their cash, but large markets usually do not fulfill the needs of small businesses. They wanted their start-up to play a critical role in bridging that gap.
However, they faced challenges in the beginning as they lacked marketing skills, only possessing work and tech skills.
“When we first started it was so hard as nobody knew or trusted us. We even boosted our pages [for our product] to gain attention, but it seemed like nobody needed it,” Chinglong mentioned.
The tech industry is wide, therefore, to succeed, he said it required the help of those involved in the sector to reach the right people. Chinglong said that at first, it was difficult convincing people to use their programme.
“So, we needed to know our business well and be patient. We had to make sure how much to produce, what to provide people and how to do it,” Chinglong said.
At first, they had no office or time to rest, not even on weekends, working hard to push their product. Chinglong recalled in the early days, people often asked, ‘Who are you?’, ‘How long have you been in business?’, ‘If I buy your product, and you close down the business, where do I go?’
“We lost more customers because we didn’t have an office, so customers did not trust us,” he added.
Mengheang said two years after they started the business, they felt like giving up as it required a lot of effort and the income was low, adding that back then they started to think it would be easier working for other people.
“But we told ourselves that we shouldn’t throw it [the business] away. We had to remind ourselves how and why we started; why did we start if we were going to throw it away? So, we continued with the business,” he said.
“I’m so proud of the small team here. It’s not only work, we have provided the young generation with a career and skills. Even if they left, they would have acquired good skills for their future.”
Turning Point Sparked by a No-Brainer Decision
Their break came when the business was at a low point. Disappointing sales prompted them to look around for ways to improve. In April 2025, they stumbled across the Digital Platform Accelerator (DPA) founded by Techo Start-Up Centre and supported by Wing Bank.
While they had a product they thought was ready for the market, they believed that the DPA programme would help them showcase their product while at the same time they could learn how to run a business.
“We could go to the market by ourselves or go to the Techo Start-Up Centre to join the programme. The decision was a no-brainer,” Chinglong said.
He explained that the Techo Start-Up is well-known among start-ups in Cambodia. The duo checked the centre’s previous activities and programmes and its impact on the ecosystem. “Trusting them and joining the programme was not a hard decision,” he said.
After they completed the DPA programme, their internal and external strategy completely changed for the better and sales improved.
“We learnt how to manage our human resources and finance and position our product to fit the needs of the market. We kept in touch with them and they continued to support us. We really appreciate the team and community for opening up many paths for our start-up,” Chlinglong said.
Three months of training with Techo Start-Up’s DPA rendered them technical business, management and operational skills.
“We have POS [point of sale] but we want to build one ecosystem where POS can connect to other businesses so that in the next 10 years, we have 20 to 30 staff to teach the younger generation to boost the local economy,” Mengheang said.
Point hub, was also selected as a top performer for demonstrating shared commitment to fostering Cambodia’s digital economy through innovation and entrepreneurship.
The start-up currently has about five staff, but Mengheang hopes that in 10 years it will grow to provide more opportunities for the younger generation who are passionate about technology.
Fueling Start-Up Growth Through Innovation
Sok Nam, Start-up Programme Manager at Techo Start-up Centre, said they are supporting the government’s vision by fostering start-ups, promoting digital business, and running flagship accelerator programmes, digital platform accelerators and reverse innovation, each with a distinctive model.
They also offer community programmes to support the start-up ecosystem and aspiring entrepreneurs, such as digital content programmes and hackathons.
“We typically engage with start-ups for three months with hands-on support. Our goal is to support start-ups in launching their products in the market as fast as possible. This is a key principle for start-ups to gain momentum and learn quickly,” Nam said.
After three months, assistance is offered based on their needs, with efforts to help start-ups explore regional markets through partnered programmes. That said, Nam said they face challenges, including funding as local funding is very limited and access to regional venture capital is hard to achieve due to the fairly nascent ecosystem.
“We have witnessed the rise in [some] fundings, namely the Entrepreneurial Development Fund, which recently announced a funding pool for tech start-ups. The start-ups tend to build the product for the local market, which is relatively small,” he said.
As of the end of 2024, the Techo start-up Centre has donated more than one billion riel in funding to 69 start-ups across eight branches. Among those, 64 percent are still active. Four alums have collaborated to start a new community called Chaktomuk Digital Hub, which is an initiative to support local start-ups.
The DPA is part of a long-standing partnership between Wing Bank and Techo Start-up Centre, which has spanned multiple impactful initiatives.
These include the Reverse Innovation Program (Cohorts 1–4), the Digital SME Accelerator (2021), Turing Hackathon, the Vietnam start-up Ecosystem Connectivity Visit (2024), and earlier cohorts of the Digital Platform Accelerator in 2022, 2023 and 2025. Collectively, these programmes have supported 160 start-ups and contributed to the creation of more than 2,000 jobs.