វគ្គ១៤៖ MyLekha ផ្តល់ដំណោះស្រាយដ៏សំបូរបែប និងងាយស្រួលសម្រាប់អាជីវករសម័យថ្មី (មានវីដេអូ)
បង្កើតឡើងក្នុងអំឡុងពេលកូវីដ-១៩ MyLekha ដែលជាធុរកិច្ចបង្កើតថ្មីក្នុងស្រុកមួយ បានកែប្រែពីស្ថានភាពហៀបនឹងបោះបង់ ក្លាយជាប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការលក់ (POS) ដែលផ្តល់ជូនអ្នកប្រើប្រាស់ក្នុងតម្លៃត្រឹមតែ ៥ ដុល្លារក្នុងមួយខែ។
ចេញផ្សាយនៅ: Nov 02, 2025
បង្កើតឡើងក្នុងអំឡុងពេលកូវីដ-១៩ MyLekha ដែលជាធុរកិច្ចបង្កើតថ្មីក្នុងស្រុកមួយ បានកែប្រែពីស្ថានភាពហៀបនឹងបោះបង់ ក្លាយជាប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការលក់ (POS) ដែលផ្តល់ជូនអ្នកប្រើប្រាស់ក្នុងតម្លៃត្រឹមតែ ៥ ដុល្លារក្នុងមួយខែ។ បច្ចុប្បន្ន មានអាជីវកម្មជាង ២០០ នៅទូទាំងប្រទេសកំពុងប្រើប្រាស់វា ដែលនេះសបញ្ជាក់ថា បច្ចេកវិទ្យាក្នុងស្រុកដែលមានតម្លៃសមរម្យ អាចជួយជំរុញការផ្លាស់ប្តូរតាមបែបឌីជីថលសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម នៅកម្ពុជាបានកាន់តែប្រសើរ
ក្នុងទីផ្សារដែលពោរពេញដោយកម្មវិធី​ Software មានតម្លៃថ្លៃ ហើយស្មុគស្មាញ ផ្លេតហ្វមរបស់អាជីវកម្ម MyLekha កំពុងទទួលបានជោគជ័យដោយប្រើប្រាស់យុទ្ធសាស្ត្រផ្ទុយពីគេ។ តាមរយៈការផ្ដល់ជូននូវឧបករណ៍គ្រប់គ្រងស្តុកទំនិញ ការលក់ និងការគ្រប់គ្រងបុគ្គលិកក្នុងតម្លៃត្រឹមតែ ៥ ដុល្លារក្នុងមួយខែ គំរូអាជីវកម្មមួយនេះបានបង្ហាញថា ការធ្វើទំនើបកម្មអាជីវកម្មតាមបែបឌីជីថល មិនចាំបាច់ចំណាយប្រាក់ច្រើនសម្រាប់ SMEs នៅកម្ពុជានោះទេ។
លោក គា ចាន់គ្រឹស្នា នាយកប្រតិបត្តិ និងជាស្ថាបនិក MyLekha Tech Solutions បានឱ្យដឹងថា កម្មវិធី MyLekha គឺជាប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការលក់ (POS) ដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់គ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម ស្តុកទំនិញ ការលក់ ក៏ដូចជាគ្រប់គ្រងទិន្នន័យអតិថិជនបានពីគ្រប់ទីកន្លែង មិនថានៅទីណាក៏ដោយ។
លោកបាននិយាថា៖ “នៅពេលប្រើកម្មវិធីនេះ ម្ចាស់អាជីវកម្មអាចគ្រប់គ្រងការងាររបស់ពួកគាត់បានគ្រប់ពេលវេលាលើគ្រប់ឧបករណ៍ទាំងអស់ មិនថាជាទូរសព្ទដៃ កុំព្យូទ័រ ថេប្លេត ឬ iPad នោះទេ។
MyLekha ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅចុងឆ្នាំ ២០១៩ ដែលជាពេលវេលាដ៏លំបាកបំផុត ខណៈដែលជំងឺកូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាលខ្លាំង។ លោក ចាន់គ្រឹស្នា បានរំលឹកថា កាលនោះអាជីវកម្មជាច្រើនកំពុងជួបបញ្ហា ប៉ុន្តែ MyLekha បានព្យាយាមពុះពារងើបឡើងដោយខ្លួនឯង។
លោក ចាន់គ្រឹស្នា បានលើកឡើងពីមូលហេតុចម្បង ៣ ដែលជំរុញឱ្យលោកចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មនេះ។ ទីមួយ លោកមានឪពុកធម៌ម្នាក់ដែលបើកហាងកាហ្វេ ប៉ុន្តែពិបាករកចំណូលដោយសារគាត់មិនអាចគ្រប់គ្រងលំហូរអាជីវកម្ម ជាពិសេសគឺចំណូល-ចំណាយមិនបានល្អ រហូតដល់ត្រូវបិទទ្វារ។
លោកបានបញ្ជាក់ទៀតថា៖ “ករណីមួយទៀត គឺមិត្តភក្តិរបស់ខ្ញុំឈ្មោះ ហេង។ គាត់បានប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីជួយអាជីវកម្មគាត់ដែរ ប៉ុន្តែដោយសារវាជាប្រព័ន្ធរបស់បរទេស វាមិនសូវស៊ីគ្នាជាមួយអាជីវកម្មនៅកម្ពុជាឡើយ។ នៅពេលគាត់ត្រូវការជំនួយបច្ចេកទេស ឬចង់ធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព ក៏មានផលលំបាកដែរនេះជាហេតុផលដែលនាំឱ្យមានគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធលក់ដូរមួយដែលស័ក្តិសមសម្រាប់គ្រប់អាជីវកម្មនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
លោក ចាន់គ្រឹស្នា ទទួលបានការបំផុសគំនិតពីការលំបាករបស់ដៃគូដំបូងរបស់លោក។ ទោះបីជាមានក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាក៏ដោយ ក៏ដៃគូរូបនោះខ្វះប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការងារផ្ទាល់ខ្លួន និងមិនអាចលក់បន្តនូវកម្មវិធីដែលនាំចូលពីក្រៅប្រទេសបានឡើយ។ ចន្លោះប្រហោងនេះបានបង្ហាញពីតម្រូវការបន្ទាន់នូវដំណោះស្រាយគ្រប់គ្រងដែលមានប្រសិទ្ធភាព ហើយអាចឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការអាជីវកម្មក្នុងស្រុកដូចជា MyLekha ជាដើម។
លោកបានរៀបរាប់ទៀតថា៖ កាលពីយើងចាប់ផ្ដើមដំបូង បញ្ហាប្រឈមធំបំផុតគឺការយល់ដឹងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ព្រោះនៅមានកម្រិតនៅឡើយ។ ខណៈដែលយើងមានគោលដៅចង់បង្កើតបច្ចេកវិទ្យាឱ្យបានទូលំទូលាយដើម្បីជួយដល់គ្រប់ប្រភេទអាជីវកម្ម ដែលយើងហៅថា "ដំណោះស្រាយនៅក្នុងផ្លេតហ្វមតែមួយ” តែគោលបំណងដែលយើងចង់បាននៅពេលនោះហាក់នៅសែនឆ្ងាយ។”
បញ្ហាប្រឈមមួយទៀតគឺដើមទុន។ លោក ចាន់គ្រឹស្នា បានបង្កើត MyLekha ដោយប្រើកញ្ចប់ថវិកាតិចតួច ហើយត្រូវចំណាយយ៉ាងច្រើនលើសេវាផ្ទុកទិន្នន័យទៅលើសេវាក្លោធ (Cloud) ដែលធ្វើឱ្យអាជីវកម្មរបស់លោកជិតដួលរលំជាច្រើននដង។ លោកបានបន្ថែមថា ការងារក្រុម ការគ្រប់គ្រងពេលវេលា និងហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ជាបញ្ហាប្រឈមធំៗផងដែរ។
លោក ចាន់គ្រឹស្នា បានបញ្ជាក់ថា ដំបូងឡើយលោកមានដើមទុនតែ ១៥,០០០ ដុល្លារ ដើម្បីចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មក្រោមការគាំទ្រពីដៃគូដំបូង។ ប៉ុន្តែនៅពេលកូវីដ-១៩ ផ្ទុះឡើង ប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុមានការរអាក់រអួល ដែលធ្វើឱ្យលោកនៅសល់ថវិកាត្រឹមតែ ១,០០០ ទៅ ២,០០០ ដុល្លារប៉ុណ្ណោះដើម្បីបន្តដំណើរជាមួយអាជីវកម្មនេះ
លោកបានរំលឹកគ្រាដ៏ត្រដាបត្រដួសនោះថា៖ “យើងបានផ្ដល់សេវាកម្មដោយឥតគិតថ្លៃក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំដំបូង។ កាលពីមិនគិតលុយ មានអតិថិជនច្រើនណាស់ ប៉ុន្តែនៅពេលយើងចាប់ផ្ដើមគិតលុយ ចំនួនអតិថិជនក៏ចាប់ផ្តើមមានចំនួនតិចទៅ។”
លោក ចាន់គ្រឹស្នា បានបន្ថែមថា ដៃគូរបស់លោកដែលធ្លាប់ដំណើរការក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា គឺជាមនុស្សសំខាន់ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ MyLekha ទៅកាន់ដៃគូអាជីវករ។គាត់បានយក MyLekha ទៅជំនួសប្រព័ន្ធចាស់ៗដែលអតិថិជនគាត់ធ្លាប់ប្រើតែមិនសូវមានប្រសិទ្ធភាព។ ហើយ MyLekha ពិតជាអាចជួយពួកគេបានមែន ហើយថែមទាំងប្រើប្រាស់ឥតគិតថ្លៃសេវាទៀតផងនាពេលនោះ។”
លោកបានបន្តថា៖ ទោះជាយ៉ាងណា បន្ទាប់ពីផ្ដល់សេវាឥតគិតថ្លៃអស់ ៥ ឆ្នាំ យើងចាប់ផ្ដើមយកកម្រៃត្រឹមតែ ៥ ដុល្លារក្នុងមួយខែ យើងបែរជាបាត់បង់អតិថិជនទៅវិញ។ នោះជាពេលដ៏លំបាក ប៉ុន្តែយើងនៅតែបន្តស្វែងរកបញ្ហាពិតប្រាកដ និងអតិថិជនគោលដៅដែលត្រូវការសេវាកម្មនេះមែនទែន ហើយមានលទ្ធភាពបង់ថ្លៃសេវា។ លោកបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្នផ្នត់គំនិតមនុស្សចាប់ផ្ដើមផ្លាស់ប្តូរហើយ ដោយបានគូសបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះថា៖​ “មកទល់ពេលនេះ មានអាជីវកម្មជាង ២០០ កំពុងប្រើប្រាស់សេវាកម្មរបស់យើង ហើយពួកគេពិតជាពេញចិត្ត ព្រោះម្ចាស់អាជីវកម្មអាចគ្រប់គ្រងប្រតិបត្តិការបានយ៉ាងងាយស្រួល។
អតិថិជនភាគច្រើនរបស់លោក ចាន់គ្រឹស្នា គឺជាហាងកាហ្វេ ភោជនីយដ្ឋាន និងម៉ាត នៅក្នុងតំបន់គោលដៅដូចជា ខេត្តសៀមរាប ភ្នំពេញ ព្រះសីហនុ កំពត បាត់ដំបង និងបន្ទាយមានជ័យ។
ទោះបីជាតំបន់ខ្លះមិនមែនជាគោលដៅចម្បង ប៉ុន្តែមានអតិថិជនជាច្រើនទៀតបានចាប់អារម្មណ៍សេវាកម្មរបស់យើង រួមមានខេត្តកោះកុង ស្ទឹងត្រែង មណ្ឌលគិរី និងរតនគិរី។ ដូច្នេះ MyLekha បានជួយដល់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មនៅក្នុងខេត្តជាង ១០ ខេត្តហើយនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។”
បេក្ខជនជ័យលាភីពានរង្វាន់ ពីកម្មវិធី នវានុវត្តន៍បញ្រ្ចាស
ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ លោក ចាន់គ្រឹស្នា បានឈ្នះពានរង្វាន់ ពីកម្មវិធីនវានុវត្តន៍បញ្រ្ចាស ដែលរៀបចំឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ ក្រោមការឧបត្ថម្ភគាំទ្រពីធនាគារ វីង។ ធនាគារ វីង បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់គ្រប់ដំណាក់កាល ដោយផ្ដល់នូវជំនាញអាជីវកម្ម ការណែនាំផ្ទាល់ និងមតិកែលម្អដ៏មានតម្លៃ ដែលជួយឱ្យម្ចាស់អាជីវកម្មសម្រួចគំរូអាជីវកម្ម និងដំណោះស្រាយរបស់ខ្លួនឱ្យកាន់តែប្រសើរ។
លោក ចាន់គ្រឹស្នា បាននិយាយថា៖ នេះជាលើកទីពីរហើយដែលយើងចូលរួមប្រកួតនៅក្នុងកម្មវិធីនេះ។ កាលពីលើកទីមួយ សូម្បីតែជាប់ទៅវគ្គបន្តក៏មិនអាចផង យើងដាក់ពាក្យហើយក៏ធ្លាក់។ ប៉ុន្តែនៅក្នុងការប្រកួតជំនាន់ទី៤ យើងទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ក្នុងចំណោមអ្នកចូលរួមផ្សេងទៀត។
ទោះបីជាធ្លាប់ត្រូវបានបដិសេធនៅពេលដំបូង ប៉ុន្តែលោកថា វាជាបទពិសោធន៍មិនអាចកាត់ថ្លៃបានដើម្បីអភិវឌ្ឍគំនិតអាជីវកម្មរបស់លោក ហើយទីបំផុត MyLekha ទទួលបានរង្វាន់ជ័យលាភី ៤០ លានរៀល (ប្រហែល ១០,០០០ ដុល្លារ) ក្នុងថ្ងៃធ្វើបទបង្ហាញជាសាធារ​ណៈនៃកម្មវិធីនវានុវត្តបញ្ច្រាសរបស់មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ។
ដោយមានការគាំទ្រពីធនាគារ វីង នៅក្នុងកម្មវិធីនេះ  ជ័យលាភីនេះបានបញ្ជាក់ពីបេសកកម្មរបស់ MyLekha ក្នុងការផ្តល់ជូននូវឧបករណ៍គ្រប់គ្រងដែលងាយស្រួល និងពង្រីកវិសាលភាពបាន ដើម្បីសម្រួលដល់ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ SMEs នៅកម្ពុជាដែលមិនទាន់ទទួលបានសេវាគ្រប់គ្រាន់។
មានកត្តាជំរុញមួយចំនួនដែលធ្វើឱ្យយើងក្លាយជាម្ចាស់ជ័យលាភី។ យើងបានរៀនពីរបៀបកសាងស្មារតីក្រុម និងការងារជាក្រុម ព្រមទាំងតម្លាភាពហិរញ្ញវត្ថុ ដូច្នេះយើងមានទំនុកចិត្តកាន់តែខ្លាំងក្នុងការបំពេញភារកិច្ចឱ្យជោគជ័យ ដូចដែលបានឃើញស្រាប់។
លោកកត់សម្គាល់ថា ការកែលម្អអាជីវកម្មបានផ្ដល់នូវផ្លែផ្កា ដោយទទួលបានការទទួលស្គាល់កាន់តែខ្លាំងក្នុងវិស័យនេះ ជាពិសេសសមត្ថភាពក្នុងការកំណត់ថា សេវាកម្ម និងឧបករណ៍ណាដែលមានប្រសិទ្ធភាពបំផុតសម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហារបស់អតិថិជន។ កត្តាមួយទៀតដែលរុញច្រាន MyLekha ឱ្យទទួលបានជោគជ័យ គឺការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏មោះមុត។
សម្រាប់ដំណើររបស់ MyLekha ខ្ញុំចង់អរគុណដល់ភាគី ៣ ក្រុម។ ទីមួយ គឺសហស្ថាបនិករបស់យើង ដ្បិតគាត់បានចាកចេញក៏ដោយ។ ទីពីរ គឺសមាជិកក្រុមទាំងអស់ដែលកំពុងរួមចំណែកយ៉ាងខ្លាំង។ និងចុងក្រោយ គឺដៃគូពាក់ព័ន្ធ និងអ្នកគាំទ្រទាំងអស់ ជាពិសេសមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ និងធនាគារ វីង តែម្តង។”
ប្រកាន់ភ្ជាប់នូវស្មារតីដែលមិនបោះបង់
លោក ចាន់គ្រឹស្នា បានអះអាងថា បញ្ហាប្រឈមជាច្រើនស្ទើរតែធ្វើឱ្យលោកបោះបង់ក្ដីស្រមៃជាមួយអាជីវកម្ម MyLekha ទៅហើយ។ លោកមានអារម្មណ៍ថាបាត់បង់ទិសដៅ នៅពេលអាជីវកម្មមិនអាចរកចំណូលបានគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីបន្តប្រតិបត្តិការ។
តាំងពីចាប់ផ្ដើមមក លោកក៏ទទួលបានមតិអវិជ្ជមានពីអ្នកប្រើប្រាស់ដែរ ជាពិសេសអ្នកដែលប្រើសេវាឥតគិតថ្លៃ។ ទោះជាយ៉ាងណា លោកតែងតែទទួលយកមតិទាំងនោះមកពិចារណា និងកែលម្អសេវាកម្ម ដោយលោកចាត់ទុកថាវាជាការរិះគន់ដើម្បីស្ថាបនាដែលមិនអាចកាត់ថ្លៃបាន។
ទោះជាយ៉ាងណា ការគាំទ្រមិនចេះរីងស្ងួតពីគ្រួសារបានជំរុញឱ្យលោកតស៊ូ។ បន្ថែមពីនេះ នៅពេលលោកចង់ឈប់ ក្រុមការងារវ័យក្មេងរបស់លោកបានចេញមុខផ្ដល់គំនិត និងការគាំទ្រគ្រប់បែបយ៉ាងដើម្បីដើរទៅមុខ។ ទាំងនេះជាហេតុផលចម្បងដែលធ្វើឱ្យលោកបន្តដំណើរមិនបោះបង់
លោកបានរៀបរាប់ថា៖ “ក្នុងរយៈពេល ៥ ឆ្នាំខាងមុខ ខ្ញុំចង់ឱ្យមនុស្សកាន់តែច្រើនស្គាល់ MyLekha ហើយខ្ញុំក៏ចង់ឃើញវាមានសារៈសំខាន់សម្រាប់អាជីវកម្ម និងហាងនានា អាចកំណត់មុខងារអាទិភាពមុនពេលជ្រើសរើសបុគ្គលិកថ្មី ពោលគឺពួកគេនឹងផ្ដល់ការងារដល់អ្នកដែលចេះប្រើកម្មវិធីរបស់យើង។
លោក ចាន់គ្រឹស្នា ក៏ចង់ពង្រីកអាជីវកម្មទៅកាន់ទីផ្សារអាស៊ីនាពេលអនាគតផងដែរ ព្រោះប្រទេសជាច្រើនមានគំរូអាជីវកម្មស្រដៀងនឹងកម្ពុជាដែរ លោកបាននិយាយថា៖ “ដូច្នេះ មិនថាអ្នកបើកហាងលក់រាយតូចតាច ឬភោជនីយដ្ឋានធំនោះទេ MyLekha អាចបត់បែនតាមតម្រូវការជាក់ស្ដែងរបស់អ្នក និងជួយបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារសរុប។ យើងមិនមែនគ្រាន់តែជាកម្មវិធីកុំព្យូទ័រប៉ុណ្ណោះទេ យើងគឺជាដៃគូបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់ការរីកចម្រើនរបស់ដៃគូអាជីវករទាំងអស់។”
កម្លាំងចលករនៃរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ
លោក ចាន់គ្រឹស្នា បង្កើតអាជីវកម្មនេះឡើងដើម្បីចូលរួមក្នុងកិច្ចការអភិវឌ្ឍសង្គម ក៏ដូចជាបង្កើតឱកាសឱ្យធុរកិច្ចបង្កើតថ្មីអាចអភិវឌ្ឍកម្មវិធី Software និងកម្មវិធីវិស្វកម្មផ្សេងៗ ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងការវិវត្តជាបន្តបន្ទាប់នៃគំរូអាជីវកម្ម។
លោកបានបន្ថែមថា៖ អ្វីដែលសំខាន់ជាងនេះទៅទៀត គឺខ្ញុំបានផ្ដល់ឱកាសការងារដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយដែលស្រលាញ់វិស័យនេះ ដើម្បីឱ្យពួកគេស្វែងយល់ និងប្រែក្លាយសមត្ថភាព និងក្ដីស្រមៃរបស់ពួកគេឱ្យក្លាយជាការពិត។
ដូច្នេះ លោកលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនដើរតាមក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួន ជាពិសេសអ្នកដែលចង់ធ្វើជាសហគ្រិន។ ទោះជាយ៉ាងណា លោកសង្កត់ធ្ងន់លើការស្វែងរកចំណេះដឹងជាមុនសិន ដោយរៀនសូត្រពីអ្នកដែលធ្លាប់ឆ្លងកាត់ការបរាជ័យមុននឹងទទួលបានជោគជ័យ។
លោក ចាន់គ្រឹស្នា បានកត់សម្គាល់ថា រឿងរ៉ាវទាំងនោះផ្ដល់នូវមេរៀនសំខាន់ៗ និងចំណុចចាប់ផ្ដើមដែលមិនអាចខ្វះបានសម្រាប់អាជីវកម្មថ្មីៗដើម្បីទទួលបានជោគជ័យ។
កញ្ញា ស្រ៊ាង លីហួរ និស្សិតកម្មសិក្សាផ្នែក Full Stack Developer នៅ MyLekha Tech Solutions បាននិយាយថា៖ “ខ្ញុំសម្រេចចិត្តចូលរួមជាមួយ MyLekha ព្រោះវាជាក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាដ៏ល្បីមួយនៅខេត្តសៀមរាប ហើយខ្ញុំពិតជាចូលចិត្តគោលដៅរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដើម្បីគាំទ្រអាជីវកម្មក្នុងស្រុក។
កញ្ញា ស្រ៊ាង លីហួរ បានបន្តថា៖ “អ្វីដែលធ្វើឱ្យខ្ញុំកាន់តែចាប់អារម្មណ៍ គឺការមានរៀមច្បងដែលមានបទពិសោធន៍ តែងតែរីករាយក្នុងការជួយណែនាំ និងចែករំលែកចំណេះដឹង ជាពិសេសជំនាញបច្ចេកទេស និងការដោះស្រាយបញ្ហា។
កញ្ញាបានរៀបរាប់ឱ្យដឹងទៀតថា បរិយាកាសការងារនៅ MyLekha គឺមានភាពបើកចំហ និងបត់បែន ដែលអនុញ្ញាតឱ្យទាំងបុគ្គលិក និងនិស្សិតអាចទទួលខុសត្រូវលើការងាររបស់ខ្លួន និងរៀនសូត្រតាមរយៈបទពិសោធន៍ជាក់ស្ដែង។ កញ្ញានិយាយថា៖ អំឡុងពេលនៅទីនេះ ខ្ញុំរៀនបានច្រើន មិនត្រឹមតែជំនាញបច្ចេកទេសប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងរបៀបគិត និងការដោះស្រាយបញ្ហាអាជីវកម្មជាក់ស្ដែងទៀតផងទៅថ្ងៃមុខ ខ្ញុំគ្រោងនឹងយកអ្វីដែលបានរៀនពី MyLekha ជាពិសេសផ្នត់គំនិតដែលផ្ដោតលើគុណភាពជាចម្បង និងស្តង់ដារខ្ពស់ ដើម្បីធ្វើការឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងចូលរួមចំណែកឱ្យកាន់តែប្រសើរក្នុងគម្រោង និងបញ្ហាប្រឈមនៃអាជីវកម្មនាពេលអនាគត។

Founded during Covid-19, local startup MyLekha has grown from near collapse into a $5-a-month, one-fit-for-all POS platform now used by more than 200 businesses nationwide, proving that affordable, localised tech can drive digital transformation for Cambodia’s SMEs.
Published on: Nov 02, 2025
In a market flooded with expensive, complex software, MyLekha is winning by doing the opposite. By offering a comprehensive suite of inventory, sales and employee management tools for just $5 a month, the startup is proving that high-end digital transformation doesn't have to come with a costly price tag for Cambodia's SMEs.
Ke Chankrisna, CEO and Founder of MyLekha Tech Solutions, stated that the MyLekha app is a point of sale (POS) system that enables users to manage their business, inventory, sales and customer data from anywhere, regardless of their location.
“When using this app, business owners can also manage their business every time on all devices, including smartphones, computers, tablets, iPads and so on,” he said.
MyLekha was created in late 2019, during a particularly challenging time when the Covid-19 pandemic was intensifying. Chankrisna recalled then, many businesses were facing trouble. However, MyLekha was pushing itself up.
Chankrisna cited three main factors that motivated him to start the business. Firstly, he had a god-father who ran a cafe, but struggled to earn income as he was unable to manage the business flow - mainly expenses and income - well, so it failed.
“Another case was from my friend, Heng. He used a system to operate and help his business, however, as it was a foreign system, it didn't fit with his business in Cambodia, so when he needed support or wanted to update it, he couldn’t get it. That was a reason to have a sales system to fit all businesses in the Kingdom.”
Finally, Chankrisna was inspired by his initial partner’s struggles. Despite owning a tech company, the partner lacked a system to manage his own operations and failed to resell imported software. This gap highlighted the urgent need for a localised, effective management solution, such as MyLekha.
“When we first launched, the main challenge was education related to technology, as there were some limitations. While we aimed to build technology to be comprehensive and to help and serve all kinds of businesses that we called “one fit for all”, it was hard for us to achieve what we set,” he said.
Another challenge was funding. Chankrisna created MyLekha with a small budget and had to spend a large chunk on clouding, causing them to brink on the edge of failure at times. He added that teamwork, time management and financial management were also challenges.
Chankrisna said initially he had $15,000 to launch the business with the support of his first partner. However, when Covid-19 broke out, the financial operations were interrupted, leaving him with only $1,000 to $2,000 to start the business.
“It should be noted that we provided services for free for the first few years. When we offered the service for free, there were many clients, but when we started to charge, there were few clients.”
Chankrisna confirmed that his partner, who ran a tech solution company, was a key person to promote the MyLekha service to businesspeople. “He used MyLekha to replace the system that his clients used that didn’t fit or help them much. But MyLekha could help them, when it was a free service,” Chankrisna said.
“However, after five years of offering services for free, we started charging just $5 a month, but we lost clients. That was a hard time for us, but we kept exploring pain points and the key clients that really fit with the service and can pay to use it,” he said, adding that the mindset has started to shift.
“To date, there are more than 200 businesses using our service, and they really appreciate the service as all owners can easily manage their operations.”
Most of Chankrisna’s clients are cafes, restaurants and marts in target locations of Siem Reap, Phnom Penh, Preah Sihanouk, Kampot, Battambang and Banteay Meachey.
“However, some areas are not our main targets, but they are still interested in our services. They include Koh Kong, Stung Treng, Mondolkiri and Ratanakiri provinces. Therefore, MyLekha helps in business operations in more than 10 provinces nationwide.”
Reverse Renovation Reward Award
In 2024, Chankrisna won the Reverse Renovation Award, organised by Techo Startup Centre with support from Wing Bank.  Wing Bank played a key role at every stage, providing business expertise, personalised mentorship and valuable feedback that helped the founders sharpen their business models and solutions.
“That was our second time to join the competition. For our first try, we didn’t even get selected to continue to the next round; we applied and failed. However, in the Cohort 4th competition, we ranked in first place among others,” Chankrisna said.
Despite the initial rejection, he said he gained invaluable experience to develop his business. And his plan proved a success, with MyLekha securing the top prize of 40 million riel (about $10,000) at the Techo Startup Centre’s Demo Day.
Supported by Wing Bank, the win validates MyLekha’s mission to provide "one-fit-for-all" scalable tools that streamline financial management for Cambodia’s underserved SMEs, Chankrisna said.
“Also, there were some factors to become champion. We learned to build team spirit and teamwork, and financial transparency, so we felt more confident to fulfill our duties to succeed, as you can see now.”
He noted that the improvements he has made to his company have paid off, bringing him better recognition in the sector, mainly that the company is able to identify which service and device is the most effective to solve clients’ challenges. Another factor that drove MyLekha to success, Chankrisna said, was strong commitment.
“For MyLekha's journey, there are three players that I really want to thank. The first person is our co-founder, who has now left. Another is all the team members who are working together to contribute. The last is all relevant partners and supporters, especially Techo Startup Centre and Wing Bank.”
Never give up
Chankrisna admitted that facing numerous challenges almost made him abandon his dream of running MyLekha. He felt completely lost when the business failed to generate enough income to sustain operations.
Since launching, he has also received negative feedback from users, especially those who used the service for free. However, he always takes them on board and uses them to improve the service. Chankrisna said he views it as invaluable constructive criticism.
However, his family's unwavering support motivated him to persevere. Additionally, when he considered quitting, his young team stepped up, offering the ideas and collective support needed to move forward. These factors became his primary reasons to continue.
“In the next five years, I would like to see more people know about MyLekha, and I also want to see it become more important for businesses and shops to prioritise before they hire new staff, meaning that they will offer jobs to those who know how to use our app.”
Chankrisna also wants to expand his businesses into Asian markets in the future, as many countries have a similar business model as Cambodia.
“Therefore, whether you run a small retail store or a large restaurant chain, MyLekha can be tailored to meet your specific needs and improve your overall efficiency. We are more than just software; we are your technology partner for growth,” he added.
A part of the country's development
Chankrisna created the business to also be involved in social development, as well as building more open space for business startups to develop software and engineering to respond to the ongoing development of business models.
“More importantly, I have offered job opportunities for the young generation, who love this sector, to explore and build their capabilities and passion into reality,” he added.
Therefore, he encourages young people to pursue their passions, particularly aspiring entrepreneurs. However, he emphasised the importance of gaining knowledge first, suggesting they learn from those who experienced failure before success.
Chankrisna noted that these stories provide vital lessons and highlight important starting points that are essential for any new venture to succeed.
Sreang Lyhour, a Full Stack Developer Intern at MyLekha Tech Solutions, said, “I decided to join MyLekha because it’s one of the well-known tech companies in Siem Reap, and I really liked its goal of using technology to support local businesses.
“What made it more interesting for me was having experienced seniors who are always willing to help, guide, and share their knowledge, especially when it comes to technical skills and problem-solving.”
She added that the work environment at MyLekha is open and flexible, which allows both staff and students to take responsibility for their own work and learn through real experience. “During my time here, I learned a lot, not only technical skills, but also how to think about and solve real business problems,” she said.
“Moving forward, I plan to use what I learned at MyLekha, especially the quality-first mindset and high standards, to work more effectively and contribute better to future projects and business challenges.”