វគ្គ១៥៖ ពីស្រ្តីធ្លាប់ត្រូវគេបោកតាមអនឡាញ ក្លាយជាសហគ្រិនបង្កើតផ្លេតហ្វមទិញ-លក់អីវ៉ាន់តាមអ៊ិនធឺណិត (មានវីដេអូ)
បន្ទាប់ពីបាត់បង់លុយអស់ ៥០០ ដុល្លារក្នុងការទិញទំនិញតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ សហគ្រិនស្ត្រីកម្ពុជាម្នាក់គឺលោកស្រីសែម ពុទ្ធារី មិនបានបណ្តោយឱ្យបទពិសោធន៍ដ៏អាក្រក់នេះបង្អាក់ស្មារតីរបស់គាត់ឡើយ។ ផ្ទុយទៅវិញ លោកស្រីបានប្រែក្លាយបញ្ហានេះទៅជាគំនិតអាជីវកម្ម ដោយបង្កើតនូវផ្លេតហ្វមសេវាកម្មអនឡាញមួយ ដែលមានគោលបំណងជួយការពារអតិថិជនពីការឆបោក និងគាំទ្រដល់អ្នកដែលចង់ចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មខ្លួនឯង។
ធ្លាប់ជាជនរងគ្រោះដោយសារការបោកប្រាស់ក្នុងការទិញតាមអនឡាញ លោកស្រីពុទ្ធារី បានប្រែក្លាយបទពិសោធន៍ដ៏អាក្រក់នោះទៅជាឱកាស ដោយបានបង្កើតផ្លេតហ្វមទិញទំនិញតាមប្រព័ន្ធអនឡាញឈ្មោះថា Espass Cambodia ក្នុងគោលបំណងផ្តល់នូវសេវាកម្មអាចទុកចិត្តបានសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់នៅកម្ពុជា ដោយជួយការពារពួកគាត់កុំឱ្យចាញ់បោកគេ ហើយថែមទាំងជួយដល់ប្រជាជនខ្មែរអាចចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនបានទៀតផង។
លោកស្រី ពុទ្ធារី ដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័រ បានសម្រេចចិត្តចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន បន្ទាប់ពីបានបម្រើការងារក្នុងវិស័យឯកជន និងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលអស់រយៈពេល ១០ ឆ្នាំ។ មូលហេតុចម្បងដែលជំរុញលើកទឹកចិត្តលោកស្រីបង្កើតអាជីវកម្មនេះឡើង គឺកើតចេញពីការដែលលោកស្រីខ្លួនឯងផ្ទាល់បានក្លាយជាជនរងគ្រោះនៃការឆបោក ហើយបាត់បង់ប្រាក់ដែលខំរកបានយ៉ាងលំបាកប្រហែល ៥០០ ដុល្លារ។
លោកស្រីបានលើកឡើងថា៖ “ខ្ញុំគិតថាខ្លួនឯងមានចំណេះដឹងគ្រាន់បើដែរ តែនៅតែចាញ់បោកគេ ចុះទម្រាំអ្នកផ្សេងទៀតដែលមិនមានការយល់ដឹងជាមូលដ្ឋាន? តើនឹងមានរឿងអ្វីកើតឡើងចំពោះពួកគាត់?។” លោកស្រីបានបន្ថែមថា សំណួរនេះហើយដែលបានបំផុសគំនិតឱ្យលោកស្រីបង្កើត Espass Cambodia ឡើងនៅឆ្នាំ ២០២០។
អាជីវកម្មថ្មីស្រឡាងមួយនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីផ្តល់សេវាកម្មអនឡាញជាច្រើន រួមមានការទិញ និងដឹកជញ្ជូនទំនិញពីបរទេស ដូចជា ប្រទេសចិន និងវៀតណាម មកកាន់កម្ពុជាដោយសុវត្ថិភាព ដោយការធានាមិនបាត់បង់ ១០០% ថែមទៀត។
ក្នុងនាមជាម្ចាស់អាជីវកម្ម លោកស្រី ពុទ្ធារី បានស្រាវជ្រាវយ៉ាងទូលំទូលាយអំពីការបោកប្រាស់តាមអនឡាញ ដោយកត់សម្គាល់ថា ក្នុងរយៈពេល ៦ ខែដំបូងនៃឆ្នាំ ២០២៤ មានទឹកប្រាក់ប្រហែល ៤០ លានដុល្លារ ត្រូវបានបាត់បង់ទៅលើការបោកប្រាស់តាមអនឡាញ។ ដោយមើលឃើញពីការកើនឡើងនៃរូបភាពបោកប្រាស់ទាំងនេះ លោកស្រីជឿថា ផ្លេតហ្វមរបស់លោកស្រីអាចជួយដោះស្រាយបញ្ហានេះបាន តាមរយៈការផ្តល់ព័ត៌មានដែលអាចទុកចិត្តបាន ជំនួយក្នុងការទិញទំនិញ និងការផ្ដល់ធានារ៉ាប់រងការពារជាដើម។
លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថា៖ “ពួកគាត់អាចជៀសវាងពីការចាញ់បោកគេ ដោយប្រើប្រាស់សេវាកម្មរបស់យើងខ្ញុំ។” ក្រុមការងាររបស់លោកស្រីក៏បានផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលតាមអនឡាញ ព្រមទាំងចែករំលែកគន្លឹះ និងព័ត៌មានសំខាន់ៗ ដើម្បីជួយសាធារណជនឱ្យចេះទិញទំនិញតាមអនឡាញដោយសុវត្ថិភាពដោយខ្លួនឯងផងដែរ។
កម្លាំងចិត្តពីគ្រួសារ ក្រុមការងារ និងផលប្រយោជន៍សង្គម
ការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មតែម្នាក់ឯងតម្រូវឱ្យលោកស្រី ពុទ្ធារី ត្រូវមើលថែកូនៗបណ្តើរ និងគ្រប់គ្រងអតិថិជនបណ្តើរ។ “ទំនុកចិត្ត” គឺជាបញ្ហាប្រឈមដ៏សំខាន់នៅពេលចាប់ផ្តើមដំបូង ដែលលោកត្រូវរ៉ាប់រងមើលថែទាំងអាជីវកម្មផង និងមើលថែកូនៗផង ធ្វើឱ្យអតិថិជនពិបាកនឹងមានទំនុកចិត្តលើរូបគាត់។
លោកស្រីបានសង្កត់ធ្ងន់ថា៖ “អ្វីដែលខ្ញុំអាចធ្វើបាន គឺពន្យល់អតិថិជនឱ្យបានច្បាស់លាស់ ផ្តល់ការធានាពិតប្រាកដ ធ្វើតាមការសន្យា និងទទួលខុសត្រូវខ្ពស់។” កត្តាទាំងនេះហើយដែលជួយកសាងទំនុកចិត្ត ហើយនៅពេលដែលអតិថិជនទទួលបានបទពិសោធន៍ល្អ ពួកគាត់នឹងត្រលប់មកប្រើប្រាស់សេវាកម្មម្តងទៀតជាក់ជាមិនខាន។
លើសពីនេះ ដោយសារក្រុមការងារនៅតូច លោកស្រីត្រូវប្រឈមមុខនឹងការលំបាកក្នុងការរក្សាគុណភាពសេវាកម្ម ដូចជាបញ្ហាដឹកជញ្ជូន ឬអ្នកលក់ផ្ញើផលិតផលខុស ដែលតម្រូវឱ្យមានការដូរ។ ទោះយ៉ាងណា លោកស្រីចាត់ទុកបទពិសោធន៍ទាំងនេះថាជាមេរៀន ដើម្បីបង្កើនការផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មកាន់តែប្រសើរសម្រាប់អតិថិជន។
លោកស្រី ពុទ្ធារី បានបន្ថែមថា នៅពេលចាប់ផ្តើមដំបូង លោកស្រីធ្វើអ្វីៗគ្រប់យ៉ាងដោយខ្លួនឯង ចាប់តាំងពីការដឹកជញ្ជូន រៀបចំទំនិញ រហូតដល់ការគ្រប់គ្រងផេក និងជំរុញការលក់ (Boost) នៅលើបណ្តាញសង្គមជាដើម។ លោកស្រីបានរំលឹកយ៉ាងដូច្នេះថា៖ “អ្វីៗគ្រប់យ៉ាងធ្វើខ្ញុំធ្វើវាដោយខ្លួនឯងទាំងអស់ ដូច្នេះវាពិតជាលំបាកណាស់។”
ទោះបីធ្លាប់ចង់បោះបង់ជាច្រើនដង ប៉ុន្តែលោកស្រីនៅតែមានការតាំងចិត្តខ្ពស់ ដោយសារគោលដៅចង់បង្កើតអាជីវកម្មដែលផ្ដល់ផលវិជ្ជមានដល់សង្គម។
លោកស្រីបាននិយាយថា៖ “នៅពេលខ្ញុំផ្តល់សេវាកម្ម ហើយទទួលបានការសរសើរពីអតិថិជន ខ្ញុំសប្បាយចិត្តណាស់។ អតិថិជនខ្លះថែមទាំងប្រាប់ខ្ញុំថា ពួកគាត់អាចចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនបាន បន្ទាប់ពីចេះទិញទំនិញតាមរយៈពួកយើង។”
លោកស្រីរំភើបចិត្តខ្លាំង នៅពេលឃើញអតិថិជនខ្លះ ដែលពីមុនមិនហ៊ានសូម្បីតែទិញទំនិញមកប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន បែរជាមានទំនុកចិត្តរហូតអាចបញ្ជាទិញទំនិញមកលក់បន្ត ដើម្បីរកចំណូលផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារបានថែមទៀត។ ជាក់ស្តែង អតិថិជនម្នាក់នៅខេត្តកំពង់ចាម បានទិញទំនិញពី Espass Cambodia អស់រយៈពេលប្រហែល ៤ ឆ្នាំមកហើយ ដោយសារភាពងាយស្រួល និងទំនុកចិត្តលើសេវាកម្ម។
លើសពីនេះ គ្រួសារគឺជាចំណែកដ៏សំខាន់បំផុតក្នុងដំណើរនៃការកសាងអាជីវកម្មមួយនេះ។ ស្វាមីរបស់លោកតែងតែជួយមើលថែកូនៗ ដើម្បីឱ្យលោកស្រីមានពេលកសាងអាជីវកម្មតាមក្ដីស្រមៃ ព្រមទាំងផ្ដល់ជាកម្លាំងចិត្ត និងដំបូន្មានល្អៗជានិច្ចទៀតផង។ លោកស្រីបាននិយាយថា៖ “គាត់ (ស្វាមី) តែងតែជួយមើលថែកូនៗ ព្រោះគាត់ចង់ឱ្យខ្ញុំសម្រេចក្តីស្រមៃ។ គាត់ក៏តែងតែលើកទឹកចិត្ត និងផ្តល់ដំបូន្មានដល់ខ្ញុំផងដែរ។”
បន្ថែមពីលើនេះ ក្រុមការងារដែលមានជំនឿជាក់លើលោកស្រី ក៏ជាកម្លាំងចិត្តដ៏ធំធេងដែលធ្វើឱ្យអ្នកស្រីមិនបោះបង់។ សមាជិកក្រុមខ្លះសុខចិត្តបោះបង់ឱកាសទទួលបានប្រាក់ខែខ្ពស់នៅកន្លែងផ្សេង ដើម្បីមកចូលរួមជាមួយលោកស្រីតាំងពីដើមទីមកម្លេះ។ លោកស្រី ពុទ្ធារី បានរៀបរាប់ថា៖ “ខ្ញុំសប្បាយចិត្តណាស់ ព្រោះខ្ញុំចាប់ផ្តើមពីបាតដៃទទេ ប៉ុន្តែមានមនុស្សជាច្រើនជឿជាក់លើខ្ញុំ។ ការគាំទ្ររបស់ពួកគាត់ ជំរុញឱ្យខ្ញុំខិតខំប្រឹងប្រែង និងបន្តដំណើរមកដល់សព្វថ្ងៃនេះ។”
ការលើកទឹកចិត្តដល់ម្ចាស់អាជីវកម្មជំនាន់ក្រោយ
លោកស្រី ពុទ្ធារី បានលើកទឹកចិត្តអ្នកដែលចង់ចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនថា គួរផ្ដោតលើ “ផលប្រយោជន៍សង្គម ជាជាងប្រាក់ចំណេញ ដោយគូសរំលេចថា ម្ចាស់អាជីវកម្មគួរយល់ឱ្យច្បាស់ពីបញ្ហាពិតប្រាកដក្នុងសង្គម ហើយសង្កេតមើលថា តើគំនិតអាជីវកម្មនោះអាចដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនោះបានដែរឬទេ។
លោកស្រីបានផ្តល់ចំណុចគួរពិចារណាយ៉ាងដូច្នេះថា៖ “នៅពេលដែលអ្នករកឃើញចំណុចនោះ អ្នកនឹងមិនងាយបោះបង់ឡើយ។ បើចង់ឱ្យអតិថិជនទិញផលិតផលរបស់អ្នក អ្នកត្រូវសួរខ្លួនឯងថា តើអ្នកអាចជួយអ្វីដល់ពួកគាត់ មុននឹងគិតពីរបៀបលក់ ព្រោះអតិថិជនសម័យនេះគិតដល់គុណតម្លៃជាមុនសិន មុនសម្រេចចិត្តទិញ។”
អ្នកស្រីបន្ថែមថា នៅពេលដែលអាជីវកម្មទទួលបានទំនុកចិត្តពីអតិថិជន ពួកគាត់នឹងបន្តគាំទ្រសេវាកម្មរបស់យើង។ “ដូច្នេះ ត្រូវកំណត់បញ្ហា ដំណោះស្រាយ និងអតិថិជនគោលដៅ ហើយត្រូវចាំថាគ្មានអាជីវកម្មណាជោគជ័យត្រឹមមួយប៉ប្រិចភ្នែកទេ។ អ្នកត្រូវត្រៀមទាំងផ្លូវចិត្ត និងពេលវេលាសម្រាប់ការធ្វើដំណើរមួយនេះ។”
លើសពីនេះ នៅពេលជួបបញ្ហា សហគ្រិនគួរតែស្វែងរកការគាំទ្រពីអ្នកដទៃ រួមទាំងការចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនានាតម្រង់ទិសអាជីវកម្មនានា ដូចជាកម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថល (DPA) ជាដើម។
ស្វែងរកឱកាសដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនឯងជានិច្ច
នៅដើមឆ្នាំ ២០២៥ លោកស្រី ពុទ្ធារី ទទួលបានឱកាសចូលរួមក្នុងកម្មវិធី DPA ដែលគាំទ្រដោយ ធនាគារ វីង ដែលបានជួយឱ្យអ្នកស្រីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពក្នុងការដឹកនាំអាជីវកម្មឱ្យប្រសើរឡើងជាបន្តបន្ទាប់។
DPA គឺជាកម្មវិធីរយៈពេល ៣ ខែ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីគាំទ្រដល់ធុរកិច្ចថ្មីក្នុងវិស័យឌីជីថល សំដៅអភិវឌ្ឍដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ដោយផ្តោតលើសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម (MSMEs) នៅកម្ពុជា តាមរយៈការណែនាំផ្ទាល់ ការបណ្តុះបណ្តាល និងការផ្សារភ្ជាប់ទៅកាន់បណ្តាញអ្នកវិនិយោគ។
លោកស្រី ពុទ្ធារី បានឱ្យដឹងថា កម្មវិធីនេះបានផ្តល់ឱ្យលោកស្រីនូវទិសដៅច្បាស់លាស់ជាងមុន ជួយកែលម្អយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារ កំណត់អតិថិជនគោលដៅ និងរៀបចំព័ត៌មានក្រុមហ៊ុនឱ្យមានស្តង់ដារវិជ្ជាជីវៈដែលត្រៀមខ្លួនសម្រាប់អ្នកវិនិយោគ។
លោកស្រីបានរៀបរាប់ថា៖ “ពេលចាប់ផ្តើមដំបូង ខ្ញុំមិនដឹងពីរបៀបដឹកនាំអាជីវកម្ម ការរៀបចំផែនការ ឬការចូលទីផ្សារដោយរបៀបណានោះទេ។ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីបញ្ចប់កម្មវិធីនេះមក ខ្ញុំមានទិន្នន័យដែលអនុញ្ញាតឱ្យខ្ញុំបង្ហាញប្រាប់ពីទិសដៅរបស់ក្រុមហ៊ុននាងខ្ញុំបានយ៉ាងច្បាស់លាស់។” លោកស្រីបន្ថែមថា លោកស្រីក៏បានបង្កើតទំនាក់ទំនងជាមួយគ្រូបង្គោល ដែលអាចប្រឹក្សាយោបល់អំពីបញ្ហាក្រុមការងារ ឬហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ។
លោកស្រីបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ក្រុមហ៊ុនរបស់លោកស្រីបានពង្រីកខ្លួន ជាពិសេសចំនួនអ្នកប្រើប្រាស់នៅលើផ្លេតហ្វម បន្ទាប់ពីឆ្លងកាត់ការរៀនសូត្រជាច្រើនពីកម្មវិធី DPA នេះ។
លោក ស្រីពុទ្ធារី បានគូសពីភាពរីកចម្រើនអាជីវកម្មរបស់លោកស្រីយ៉ាងដូច្នេះថា៖ “កាលពីមុន យើងមានអ្នកប្រើប្រាស់ត្រឹមតែ ៦,០០០ នាក់ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះចំនួនបានកើនឡើងដល់ ១២,០០០ នាក់។ ពីមុនការចុះឈ្មោះ និងកុម្ម៉ង់តាម App នៅមានកម្រិត តែពេលនេះប្រហែល ៧០% នៃចំណូលរបស់យើងបានមកពីការកុម្ម៉ង់តាម App ផ្ទាល់ ដោយសារយើងមានសារទំនាក់ទំនងច្បាស់លាស់ និងយុទ្ធសាស្ត្រផលិតផលដែលចំគោលដៅ។”
ការកើនឡើងនេះបានជួយសម្រួលដល់ក្រុមការងារលក់របស់លោកស្រីជំរុញការលក់ឱ្យប្រសើរឡើងជាបន្តបន្ទាប់។ លោកស្រី ពុទ្ធារី ក៏កំពុងអនុវត្តចំណេះដឹងដែលទទួលបានពីកម្មវិធី DPA ដើម្បីអភិវឌ្ឍយុទ្ធសាស្ត្រទាក់ទាញអតិថិជនបន្ថែម ដូចជាការផ្តល់គូប៉ុងឥតគិតថ្លៃ ប្រព័ន្ធសន្សំពិន្ទុ និងកិច្ចសហការជាមួយដៃគូឯកជនផ្សេងទៀត។
លោកស្រីបានឱ្យដឹងថា ឆាប់ខាងមុខៗនេះ Espass នឹងសហការជាមួយអេបធនាគារ វីង ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនធនាគារ វីង អាចទិញទំនិញតាមផ្លេតហ្វម Espass បានដោយផ្ទាល់។ លោកស្រីនិយាយថា៖ “ពិសេសជាងនេះទៅទៀត យើងនឹងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍បន្ថែម រួមទាំងព័ត៌មានរោងចក្រ និងទំនាក់ទំនង សម្រាប់អ្នកដែលចង់កុម្ម៉ង់ទំនិញយកទៅលក់បន្ត។”
លោកស្រី ពុទ្ធារី មានបំណងប្រែក្លាយ Espass ឱ្យទៅជាលើសពីសេវាកម្មដែលជួយប្រជាជនកម្ពុជាទិញទំនិញពីក្រៅប្រទេស។ លោកស្រីបញ្ជាក់ថា៖ “នៅថ្ងៃអនាគត ខ្ញុំចង់ឱ្យវាក្លាយជាច្រកនាំចេញផលិតផលកម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសផ្សេងៗ ដោយចាប់ផ្តើមពីអាស៊ី រួមមានឡាវ និងមីយ៉ាន់ម៉ា និងបន្តពង្រីកទៅកាន់ទីផ្សារផ្សេងៗទៀតនៅលើពិភពលោក។ ហើយនាងខ្ញុំសង្ឃឹមថា នឹងឃើញវិស័យពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក (E-commerce) របស់កម្ពុជារីកចម្រើន និងរួមចំណែកដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ៕”

After losing $500 to an online scam while attempting to purchase a product, Cambodian entrepreneur Sem Putheary chose not to let the experience defeat her. Instead, she transformed this experience into a business idea in the form of an online service platform, designed to help protect customers from fraud and support aspiring entrepreneurs.
After falling victim to fraud while purchasing products online, Sem Putheary turned her misfortune into an opportunity by starting the online enterprise, Espass Cambodia, aiming to provide a trustworthy service for customers in Cambodia, help prevent them from becoming victims of fraud, and support Cambodians in starting their own businesses.
Putheary, who majored in Computer Science, decided to start her own business after working in the private and NGO sectors for 10 years. Her initial motivation came after she fell victim to a fraud, losing about $500 of her hard-earned cash.
“I thought I was knowledgeable, yet I still fell victim. What about those who aren’t? What will happen to them?” she said, adding that it was this question that inspired her to launch Espass Cambodia in 2020.
The company was established to provide a range of online services, including buying and delivering online goods from abroad, such as China and Vietnam, to Cambodia safely, with a 100 percent guarantee.
In her role, Putheary has extensively researched online fraud, noting that in the first six months of 2024, approximately $40 million was lost to online scams. Seeing a rise in these forms of scams, she believes her platform can help address this challenge by providing reliable information, assisting with purchasing products and offering insurance protection.
“They can avoid being scammed by using our service,” she said, adding that her team also provides online training, tips and information to help the public make online purchases safely on their own.
Motivation through impact, family and team
Starting her business journey alone, Putheary had to care for her children while managing clients by herself. “Trust” was the main challenge at the start of her business journey. She explained that juggling both business and childcare made it difficult for customers to have confidence in her.
“What I can do is explain everything clearly to my customers, provide a real guarantee, deliver on my promises, and take full responsibility,” Putheary said, emphasising that these actions build trust. She added that once customers have a positive experience with her service, they are likely to return.
Moreover, with a small team, she faces challenges in maintaining service quality, such as delivery issues or sellers sending the wrong products, which require changes. However, she said these experiences have allowed her to learn and create better conditions to improve services for her customers.
Putheary added that in the beginning, she did everything herself, from delivering products to customers and organising products, to managing social media posts and boosting pages. “Everything was done by me, so it was very difficult,” she recalled.
Despite wanting to give up many times, she remained determined to succeed, driven by her goal of creating a business that makes a positive impact on society.
“When I provide the service, I receive positive feedback from my customers, which makes me happy,” she said. “Some have even told me that they were able to start their own businesses after learning how to purchase products through us.”
Putheary added that some of her customers were initially hesitant to buy products for their own use, but now they confidently order items to resell, earning income to support their families. For example, a customer in Kampong Cham has been purchasing products from Espass for about four years, citing the app’s convenience and the trust she has in the service.
Besides making an impact, she said her family has played an important role in her journey, consistently supporting her along the way. “He helps me take care of our children because he wants me to achieve my dreams,” she said. “He also motivates me and gives me advice.”
In addition, Putheary said that her team has strong faith in her, which keeps her motivated and prevents her from wanting to give up. She added that some team members even chose to forgo higher salaries to join her from the start.
“I’m very happy as I started from scratch, but I have so many people who believe in me,” she said. “Their support motivates me to work hard and continue this journey until today.”
Encouraging future startup founders
Putheavy urged those looking to start their own businesses to focus on “impact instead of profit”, highlighting the need to clearly understand real-world problems and determine whether their ideas offer practical solutions.
“Once you can identify it, you won’t give up easily,” she said. “If you want customers to buy your product, you need to ask yourself how you can help before thinking about how you sell, because customers nowadays also consider value before making a purchase.”
She added that once a business earns customers’ trust and feelings, they are likely to stay loyal. “So, identify the problem, the solution and your target customer, and remind yourself that no business succeeds overnight. You need to prepare both your mindset and your time for the journey and be happy with it.”
In addition, Putheary said that when challenges arise, entrepreneurs should seek support from others, including by participating in programmes such as the Digital Platform Accelerator (DPA).
Seeking opportunities to improve herself
In early 2025, Putheary received an opportunity to join the DPA programme, supported by Wing Bank, where she developed her capacity to lead her business.
The DPA is a three-month programme designed to support digital startups in developing innovative solutions for the market, with a particular focus on MSMEs in Cambodia through hands-on mentorship, tailored training and access to investor networks.
Putheary said the programme gave her clearer direction for her business, enabling her to refine her marketing strategy, identify her target audience and organise company information to a professional standard that is ready for investors.
“When I first started, I didn’t know how to lead a business, develop plans or enter the market. But after completing the programme, I now have the data that allows me to clearly present my company,” she said, adding that she also built a connection with a mentor who she can reach out to for support and advice on team challenges or funding.
Putheary also stressed that her company has expanded, especially in the number of users on her platform, after finishing this six-month programme.
“Previously, we had only about 6,000 users, but now that number has grown to 12,000,” she said. “App registrations and orders used to be slow as we didn’t have a clear target audience. Now, with a clearer message and a focused product strategy, around 70 percent of our income comes directly from customer orders placed through the app.”
This increase in number has made it easier for her sales team. Putheavy is also applying the knowledge gained from the programme to develop a strategy for entering the market aimed at attracting more customers, including offering free coupons, introducing a loyalty points system and collaborating with other private-sector partners.
She said Espass will soon collaborate with the Wing BankMini App, allowing Wing customers to purchase Espass products directly through the platform. “Especially, we will offer added benefits, including factory information and contact details, for those who want to order products for resale.”
Putheavy aims to transform Espass into more than just a service that helps Cambodians purchase products from abroad. “In the future, I want it to become a gateway for exporting Cambodian products to other countries, starting with Asia, including Laos and Myanmar, and eventually to the rest of the world,” she said.