វគ្គ៧៖ ភាពជោគជ័យរបស់លោក សុគៀ ពីយានដ្ឋានតូចទៅជាយានដ្ឋានធំមួយនៅក្នុងខេត្តកោះកុង (មានវីដេអូ)
ភាពឆ្លាតវៃក្នុងការគ្រប់គ្រង និងប្រើប្រាស់កម្ចីឱ្យចំគោលដៅ ជួយឱ្យម្ចាស់យានដ្ឋានជួសជុលរថយន្តមួយ វិវត្តពីយានដ្ឋានតូចទៅជាយានដ្ឋានធំមួយនៅក្នុងខេត្តកោះកុង
នៅឆ្នាំ២០២០ គឺជាឆ្នាំដែលយានដ្ឋាន សុគៀ អូតូ និងមីស្ទ័រឃ្លីន ខាឃែរ ​ចាប់កំណើតឡើង ពោលគឺក្នុងអំឡុងពេលនៃការរីករាលនៃជំងឺកូវីដ១៩។ លោក យឺន សុគៀដែលជាម្ចាស់យានដ្ឋាននេះ បានចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មនេះ ​ក្រោមដើមទុនប្រមាណជាង១ម៉ឺន៥ពាន់ដុល្លារ ដោយជួលដីគេមួយកន្លែង ក្នុងក្រុងខេមរភូមិន្ទ ខេត្តកោះកុង ក្នុងមួយខែ៣០០ដុល្លារ។
មុនពេលចាប់ផ្តើមដំណើរការយានដ្ឋានជួសជុលយានយន្តនេះ លោកសុគៀ បានបម្រើការងារជាងជាងជួសជុលម៉ូតូ និង​ឡាននៅតាមបណ្តាយានដ្ឋានជាច្រើននៅរាជធានីភ្នំពេញ ​អស់រយៈពេលជាង១០ឆ្នាំ។
ជាកូនទី៣ ក្នុងចំណោមបងប្អូន៦នាក់ ​លោក យឺន សុគៀ បានចាប់ផ្តើមទៅរៀនជុសជួលម៉ូតូតាំងពីវ័យ១៤ឆ្នាំ ក្រោយមកលោកបានវិវត្តទៅធ្វើជាជាងជួសជុសឡាន។ បើទោះបីជាលោក បានរៀន និងបម្រើការងារនៅរាជធានីភ្នំពេញក្តី ប៉ុន្តែលោកបានសម្រេចចិត្តមកបើករបរនេះនៅក្នុងខេត្តកោះកុងដែលជាស្រុកកំណើតរបស់ខ្លួន។ ​
ក្នុងការ​បើកដំណើរការដំបូង យានដ្ឋានជួសជុលរថយន្ត របស់បុរសវ័យ៣៥ឆ្នាំរូបនេះ ជាលក្ខណៈយានដ្ឋានតូចមួយដែលអាចទទួលជួលជុសឡានបានត្រឹមតែពី១គ្រឿងទៅ៣គ្រឿង ក្នុងមួយថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ននេះ យានដ្ឋាននេះមានលទ្ធភាពទទួលជុសជួលឡានបានចាប់ពី៥គ្រឿងឡើងទៅ បន្ទាប់ពីលោកទទួលបានកម្ចីពីធនាគារ​ដើម្បីពង្រីកលទ្ធភាពនៃការផ្តល់សេវាកម្ម។​
ភាពជោគជ័យ​នៃការពង្រីកយានដ្ឋាននេះ គឺមិនមែនកើតចេញ​ដោយភាព​ចៃ​ដន្យ​នោះទេ ប៉ុន្តែកើតចេញ​ពីការត្រៀមខ្លួន ​មានជំនាញច្បាស់លាស់ និងទំនុកចិត្តរបស់លោក ​រួមជាមួយនឹងការ​​សន្សំចំណេះម្តងបន្តិចៗ​​ ក្នុងអំឡុងពេលស៊ីឈ្នួលជាជាងឡាននៅតាមយានដ្ឋាននានា។ ​
លើសពីនេះ ​វាក៏រួមផ្សំនឹងការចេះគ្រប់គ្រងកម្ចីបានល្អ ​ពោលគឺការប្រើប្រាស់កម្ចីឱ្យមានប្រសិទ្ធិភាព និងប្រើប្រាស់ចំគោលដៅ។
មានបទពិសោធជាង១៥ឆ្នាំ ក្នុងវិស័យជួសជុលយានយន្ត បើទោះបីជាលោកជួបបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន​ និងមានដៃគូប្រជែងច្រើន ចាប់តាំងពីចាប់ផ្តើមបើកដំណើរការដំបូងមកទល់ពេលបច្ចុប្បន្នក៏ដោយ ប៉ុន្តែលោកមិនដែលចង់បោះបង់ចោលអាជីវកម្មនេះនោះទេ​ ហើយនៅពេលខាងមុខ លោកគ្រោងនឹងពង្រីកសាខាបន្ថែមទៀតផងដែរ។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា ធនាគារបានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការផ្តល់កម្ចីដល់ម្ចាស់អាជីវកម្មទាំងខ្នាតតូចនឹងធំ ប្រើសម្រាប់ចាប់ផ្តើម និងពង្រីកអាជីវកម្ម។ ប៉ុន្តែយ៉ាងណាមិញ ក៏ទាមទារឱ្យពួកគាត់ប្រើប្រាស់កម្ចីដោយមានប្រសិទ្ធភាពផងដែរ។
លោកបានពន្យល់ថា ការប្រើប្រាស់កម្ចីដោយមានប្រសិទ្ធភាព និងចំគោលដៅ គឺមានសារៈសំខាន់ណាស់ ដើម្បីធ្វើឱ្យអាជីវកម្ម​កាន់តែរីកចម្រើន និងមានលទ្ធភាពពង្រីកកាន់តែធំជាងមុន។ ប៉ុន្តែការណ៍នេះ ម្ចាស់អាជីវកម្ម គួរតែ​រៀបចំផែនការអាជីវកម្ម និងហិរញ្ញវត្ថុឱ្យច្បាស់លាស់ បើមិនដូច្នេះទេ កម្ចីនោះអាចក្លាយទៅជាកម្ចីវ័ន្តករ។ ដូច្នេះហើយ​រាល់ការផ្តល់កម្ចីដល់ម្ចាស់អាជីវកម្មណាមួយ មន្រ្តីឥណទានរបស់ធនាគារវីង តែងតែធ្វើការចុះវាយតម្លៃដោយផ្ទាល់ និងផ្តល់ជាការប្រឹក្សាយោបល់ ដើម្បីជំរុញឱ្យម្ចាស់អាជីវកម្ម ប្រើប្រាស់កម្ចីដោយមានប្រសិទ្ធភាព និងចំគោលដៅ​។

Koh Kong’s Yeun Sokhea, 35, proves that passion pays off. As the owner of a car workshop, he loved fixing cars from a young age, dropping out of school early to learn how to repair motorcycles and cars, and later making a career of it, adding that his success also came from sound financial management.
Yeun Sokhea is the owner of Sokhea Auto and Mister Clean Car Care Garage in Phum Ti Muoy of Krong Khemara Phumin in Koh Kong province, where he was born. Having opened the business five years ago, Sokhea is happy to see that his passion for car repair, which he harboured since a young age, drove him to success.
As the third of six siblings, the now 35-year-old dropped out of school after Grade 10 and moved to Phnom Penh at around the age of 14 to learn how to repair motorcycles. He later switched to other vehicles, mainly cars.
Speaking to Kiripost recently, he said, “I love repairing vehicles as it is a good market for business and easy to earn an income to support my family. There is also a rising demand for car workshops in Koh Kong.
“I used to be a motorcycle mechanic, but I quit doing that and now focus on repairing and providing services for cars.”
Since he started repairing motorcycles and cars, Sokhea has amassed 15 years of experience, including running his business for five years. He chose to run his business in Koh Kong because h
e thought he might fail if he opened in the capital city as it is very competitive.
He recalled the time he started his business in 2020 and being hit by Covid-19 two months later. “It was a challenge. Anyway, all the struggles were resolved because of my commitment to keep the business going,” he shared.
Sokhea provides various automotive services to customers to ensure complete vehicle maintenance and optimal performance, such as car polish, air conditioner repair, car mat washing, computerised car analysis and oil change.
Recently, Wing Bank officially launched its new branch in Koh Kong provincial town in the vicinity of Sokhea’s car workshop.
Bunthe said Sokhea had a proper plan before he borrowed from Wing Bank, and was able to expand his business, and increase his income.
According to the bank, most businesses that borrowed from Wing Bank showed positive growth. It attributed the rise to checks of financial statements, business plans and purpose of the loan by credit officers, as well as the ability to repay loans.