ធនាគារ វីង គាំទ្រមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចស្វែងយល់ពីប្រព័ន្ធអេកូឡូសុីធុរកិច្ចថ្មីនៅប្រទេសវៀតណាម
ដោយមានការគាំទ្រពីធនាគារ​ វីង ដំណើរទស្សនកិច្ចរយៈពេលប្រាំមួយថ្ងៃជួយឱ្យមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” ទទួលបានបទពិសោធន៍ និងកសាងទំនាក់ទំនងដ៏មានតម្លៃ ដែលនឹងជួយលើកកម្ពស់សហគមន៍ធុរកិច្ចថ្មីនៅកម្ពុជា។​ ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានគាំមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” (ម.ធ.ត) ក្នុងការរៀបចំដំណើរទស្សនកិច្ចរយៈពេលប្រាំមួយថ្ងៃទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាម ក្នុងគោលបំណងធ្វើការសិក្សាស្វែងយល់ពីសក្តានុពលនៃការរៀបចំប្រព័ន្ធអេកូឡូសុីធុរកិច្ចថ្មីនៅក្នុងប្រទេសនេះ។​ លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “ធនាគារ វីង ពិតជាមានមោទកភាពក្នុងការគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមដូចជាដំណើរទស្សនកិច្ចតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធអេកូឡូសុីធុរកិច្ចថ្មីរៀចំដោយ មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” ទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាម ដែលជួយបណ្តុះស្មារតី​ភាពជាសហគ្រិន និងបង្កើតបាននូវផលវិជ្ជមានយូរអង្វែងសម្រាប់សង្គមជាតិយើង។” ដំណើរទស្សនកិច្ចដែលបានបញ្ចប់នាពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ បានជួយសម្រួលគណៈប្រតិភូ ​ម.ធ.ត និងធនគារ វីង ទទួលបានកិច្ចពិភាក្សាប្រកបដោយផ្លែផ្កាជាមួយស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើននៅក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូសុីធុរកិច្ចរបស់ប្រទេសវៀតណាម។ ស្ថាប័នទាំងនោះរួមមាន៖ ស្ថាប័នពន្លឿនអាជីវកម្ម Next Challenge Foundation,  មជ្ឈមណ្ឌល​នវានុវន្តន៍ជាតិ NIC, មជ្ឈមណ្ឌលគាំទ្រផ្នែកធុរកិច្ច BSSC, មជ្ឈមណ្ឌល​នវានុវន្តន៍ Sunwah, ក្រុមហ៊ុនផ្តល់ប្រភពទុន ThinkZone,​​​  ស្ថាប័នពន្លឿនអាជីវកម្ម Zone Startup និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើនទៀត។ កញ្ញា ញួង […]
ចេញផ្សាយនៅ: Jun 02, 2024
ដោយមានការគាំទ្រពីធនាគារ វីង ដំណើរទស្សនកិច្ចរយៈពេលប្រាំមួយថ្ងៃជួយឱ្យមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី តេជោ ទទួលបានបទពិសោធន៍ និងកសាងទំនាក់ទំនងដ៏មានតម្លៃ ដែលនឹងជួយលើកកម្ពស់សហគមន៍ធុរកិច្ចថ្មីនៅកម្ពុជា។
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានគាំមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” (ម.ធ.ត) ក្នុងការរៀបចំដំណើរទស្សនកិច្ចរយៈពេលប្រាំមួយថ្ងៃទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាម ក្នុងគោលបំណងធ្វើការសិក្សាស្វែងយល់ពីសក្តានុពលនៃការរៀបចំប្រព័ន្ធអេកូឡូសុីធុរកិច្ចថ្មីនៅក្នុងប្រទេសនេះ។​
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “ធនាគារ វីង ពិតជាមានមោទកភាពក្នុងការគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមដូចជាដំណើរទស្សនកិច្ចតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធអេកូឡូសុីធុរកិច្ចថ្មីរៀចំដោយ មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” ទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាម ដែលជួយបណ្តុះស្មារតី​ភាពជាសហគ្រិន និងបង្កើតបាននូវផលវិជ្ជមានយូរអង្វែងសម្រាប់សង្គមជាតិយើង។”
ដំណើរទស្សនកិច្ចដែលបានបញ្ចប់នាពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ បានជួយសម្រួលគណៈប្រតិភូ ​ម.ធ.ត និងធនគារ វីង ទទួលបានកិច្ចពិភាក្សាប្រកបដោយផ្លែផ្កាជាមួយស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើននៅក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូសុីធុរកិច្ចរបស់ប្រទេសវៀតណាម។ ស្ថាប័នទាំងនោះរួមមាន៖ ស្ថាប័នពន្លឿនអាជីវកម្ម Next Challenge Foundation,  មជ្ឈមណ្ឌល​នវានុវន្តន៍ជាតិ NIC, មជ្ឈមណ្ឌលគាំទ្រផ្នែកធុរកិច្ច BSSC, មជ្ឈមណ្ឌល​នវានុវន្តន៍ Sunwah, ក្រុមហ៊ុនផ្តល់ប្រភពទុន ThinkZone,​​​  ស្ថាប័នពន្លឿនអាជីវកម្ម Zone Startup និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើនទៀត។
កញ្ញា ញួង សុធាវី តំណាងពីធនាគារ វីង ដែលបានចូលរួមដំណើរទស្សនកិច្ចនេះបានលើកឡើងថា​​៖​ “ការកសាងទំនាក់ទំនងនេះបានផ្តល់ឱកាសដល់យើងខ្ញុំនូវការយល់ដឹងដ៏មានតម្លៃ ​ក្នុងការស្វែងយល់ពីបរិយាកាសនៃការរៀបចំធុរកិច្ចថ្មីនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម។”
តំណាងធនគារ វីង មួយរូបទៀតគឺលោក យ៉ាត់ សុវណ្ណាលាង បានចែករំលែកការយល់ឃើញស្រដៀងគ្នានេះ។ លោកបានលើកឡើងថា៖ “ដំណើរទស្សនកិច្ចនេះបានជួយពង្រីកទស្សនវិស័យរបស់យើងធំជាងមុន ក្រោយពីបានស្វែងយល់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មីរបស់ប្រទេសវៀតណាម ហើយថែមទាំងផ្តល់ឱកាសកសាងបណ្តាញទំនាក់ទំនងដ៏មានសារៈសំខាន់ទៀតផង។”
ក្នុងកំឡុងនៃដំណើរទស្សនកិច្ចនេះ គណៈប្រតិភូក៏បានចូលរួមទស្សនាកម្មវិធីពិព័រណ៍បចេ្ចកវិទ្យាអាស៊ីរៀបចំឡើងនៅក្នុងទីក្រុងសាយហ្គន ដោយមានធុរកិច្ចថ្មីជាច្រើនរបស់វៀតណាមបានដាក់តាំងបង្ហាញពីផលិតផល និងសេវាកម្មនវានុវត្តន៍របស់ខ្លួន។ ការចូលរួមនេះ អនុញ្ញាតឱ្យគណៈប្រតិភូ ម.ធ.ត និងធនាគារ វីង អាចឃើញដោយផ្ទាល់នូវភាពជឿនលឿននៃបច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយបង្អស់ដែលជួយជំរុញភាពរីកចម្រើនធុរកចិ្ចថ្មីរបស់វៀតណាម។
លោក សុខ ណាំ ប្រធានគ្រប់គ្រង​ប្រតិបត្តិការផ្នែកធុរកិច្ចថ្មី នៃមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជា” បានលើកឡើងថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជាមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ ដែលបាននាំយកនូវចំណុចសំខាន់ៗ ហើយអនុវត្តចំណុចដែលបានស្វែងយល់ទាំងនោះដើម្បីរួមចំណែកជំរុញប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មីនៅកម្ពុជាកាន់តែប្រសើរបន្ថែមទៀត។”
ធនាគារ វីង បានបង្ហាញភាពជាដៃគូគាំទ្រឥតងាករេទៅដល់មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” ដើម្បីលើកកម្ពស់ភាពច្នៃប្រឌិត និងសហគ្រិនភាព។ ក្នុងនាមជាស្ថាប័នចូលរួមចំណែកក្នុងសង្គមយ៉ាងសកម្មមួយ ធនាគារ វីង បានក្លាយជាដៃគូទុកចិត្តទុកមួយរបស់ ម.ធ.ត ​ដោយបានចូលរួមគាំទ្រកម្មវិធីជាច្រើនរួមមាន៖ កម្មវិធីនវានុវត្តន៍បញ្រ្ចាស​២០២១, កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមឌីជីថល២០២១, កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថល២០២២ និងកម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលរដូវកាលទី ២​ ឆ្នាំ២០២៣។
បន្ថែមពីលើការឧបត្ថម្ភទៅលើហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារ វីង​ ក៏តែងតែចូលរួមជាគណៈកម្មការវាយតម្លៃជ្រើសរើសបេក្ខជនជ័យលាភីផងដែរ ដែលបានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តបន្ថែមទៀតរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការជំរុញនវានុវត្តន៍ និងសហគ្រិនភាពនៅក្នុងសហគមន៍។
លោក សុខ ណាំ​ បានបន្តថា៖ “មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះការគាំទ្រ និងកិច្ចសហការជាមួយធនាគារ វីង​ សម្រាប់ទស្សនកិច្ចនេះ។ ទាំងចំណេះដឹង និងទំនាក់ទំនងដែលយើងទទួលបាន នឹងរួមចំណែកដល់ភាពរីកលូតលាស់ និងវឌ្ឍនភាពចំពោះសហគមន៍ធុរកិច្ចនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។”
ដំណើរទស្សនកិច្ចទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាមនាពេលថ្មីៗនេះ គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយទៀតនៅក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមចំណែករបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការគាំទ្រ និងពង្រឹងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មី។ តាមរយៈការកសាងទំនាក់ទំនងជាមួយតួរអង្គអេកូឡូស៊ីធុរកិច្ចថ្មីសំខាន់ៗនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម ធនាគារ វីង និង ម.ធ.ត មានគោលបំណងប្រើប្រាស់នូវចំណងទំនាក់ទំនងដ៏សំខាន់នេះដើម្បីជាប្រយោជន៍សម្រាប់ធុរកិច្ចថ្មីនៅកម្ពុជា ដោយជួយឱ្យពួកគេទទួលបានចំណេះដឹង និងធនធានចាំបាច់នានាក្នុងការពង្រីក ហើយអាចរីកលូតលាស់ដោយជោគជ័យ៕

Wing Bank Backs Tech Startup Center to Explore Startup Ecosystem in Vietnam
With Wing Bank’s support, the six-day visit enables Tech Startup Center to gain invaluable experiences and build connections, thus improving the startup community in Cambodia. Wing Bank (Cambodia) Plc has supported Techo Startup Center (TSC) in organizing a six-day trip to Vietnam, aimed at exploring the country’s dynamic startup ecosystem. “Wing Bank is proud to […]
Published on: Jun 02, 2024
With Wing Bank’s support, the six-day visit enables Tech Startup Center to gain invaluable experiences and build connections, thus improving the startup community in Cambodia.
Wing Bank (Cambodia) Plc has supported Techo Startup Center (TSC) in organizing a six-day trip to Vietnam, aimed at exploring the country’s dynamic startup ecosystem.
“Wing Bank is proud to support these initiatives like TSC’s Vietnam Startup Ecosystem Connectivity Visit which help cultivate the entrepreneurial spirit and create a lasting impact on our society,” said Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank. “This invaluable connection will undoubtedly empower the Cambodian startups to thrive and succeed in the regional market.”
The visit, which concluded on June 01, 2024, facilitated productive discussions between the teams from TSC and Wing Bank and various stakeholders within Vietnam’s key startup ecosystem. Notable organizations engaged during the visit included the Next Challenge Foundation, National Innovation Center, Business Startup Support Center, Sunwah Innovation Center, ThinkZone Venture, and Zone Startup, among others.
“These interactions have provided us with invaluable insights into the Vietnamese startup landscape,” said Sotheavy Nhoung, a participant from Wing Bank team. Sovanaleang Yat, another participant from Wing Bank, echoed similar sentiments, stating, “This tour has expanded our perspective on the startup ecosystem and provided us with valuable networking opportunities.”
A highlight of the tour was the participation in Tech in Asia’s Saigon Summit, a platform for Vietnamese startups to showcase their innovative products and services. This gave TSC and Wing Bank a firsthand look at the latest technological advancements driving Vietnam’s startup landscape.
“We are excited to bring back the key takeaways and apply them to further foster the startup ecosystem in Cambodia,” said Sok Nam, Startup Operation Manager at TSC.
Wing Bank has demonstrated a steadfast dedication to promote innovation and entrepreneurship. As a committed social contributor, the Bank has been a reliable partner for TSC, supporting various programs including the Reverse Innovation Program 2021, Digital SME Accelerator Program 2021, Digital Platform Accelerator Program 2022, and Digital Platform Accelerator Program Cohort 2 in 2023.
In addition to providing crucial financial support, Wing Bank also actively served as judges during the selection of winners, reaffirming their commitment to fostering innovation and entrepreneurship in the community.
“TSC is grateful for the support and collaboration with Wing Bank throughout this visit” expressed Sok Nam. “The insights gained, and the connections made will undoubtedly contribute to the growth and success of our startup community in Cambodia.”
This recent visit to Vietnam marks another milestone in Wing Bank’s efforts to support and strengthen the startup ecosystem. By building connections with key ecosystem actors in Vietnam, Wing Bank and TSC aim to leverage these relationships to benefit Cambodian startups, equipping them with the knowledge and resources needed for successful expansion and growth.