វគ្គ១៦៖ យុវតីកំព្រាម្នាក់ជម្នះភាពក្រីក្រដើម្បីសម្រេចក្តីស្រមៃតាមរយៈSTEM (មានវីដេអូ)
នៅពេលដែលយុវតី ឃុន មនោរម្យ បានប្រើប្រាស់កុំព្យូទ័រជាលើកដំបូង យុវតីរូបនេះបានមើលឃើញពីពិភពលោកដ៏ធំទូលាយមួយ ដោយមានការជួយជ្រោមជ្រែងពីអង្គការមូលនិធិកុមារកម្ពុជា (CCF)។ ឱកាសក្នុងការក្រេបជញ្ជក់ចំណេះដឹងលើជំនាញ STEM និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល បានក្លាយជាស្ពានចម្លងសិស្សានុសិស្សដូចជាយុវតីរូបនេះ ឱ្យរើបម្រាសពីភាពក្រីក្រ និងភាពលំបាក ដើម្បីចាប់យកអនាគតការងារនៃក្តីស្រមៃក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ។
ចេញផ្សាយនៅ: Nov 05, 2025
យុវតី ឃុន មនោរម្យ អាយុ ១៧ឆ្នាំ មកពីខេត្តស្វាយរៀង ដែលបច្ចុប្បន្នកំពុងរៀនថ្នាក់ទី១២ នៅសាលា Tomorrow Academy ក្រោមការគាំទ្រពីអង្គការ CCF បានរៀបរាប់ថា ប្អូនបានចាប់ផ្តើមការសិក្សាឡើងវិញនៅឆ្នាំ២០២៣។ យុវតីរូបនេះទទួលបានឱកាសបន្តការសិក្សាចាប់ពីថ្នាក់ទី១០ បន្ទាប់ពីបានផ្អាកអស់រយៈពេលមួយឆ្នាំកន្លះ ដោយសារបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុក្នុងគ្រួសារ និងហេតុការណ៍កើតឡើងដ៏សោកសៅផ្ទួនៗគ្នាក្នុងជីវិត។
កាលពីឆ្នាំ២០២០ ឪពុករបស់មនោរម្យបានធ្វើអត្តឃាតដោយសារជំពាក់បំណុលគេ ហើយពីរឆ្នាំក្រោយមក ម្តាយក៏បានទទួលមរណភាពដោយសារជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ ដែលជាហេតុធ្វើឱ្យយុវតីមនោរម្យ និងបងប្អូនស្រីពីរនាក់ទៀតក្លាយជាក្មេងកំព្រា។
មនោរម្យ គឺជាកូនស្រីទី២ ក្នុងចំណោមបងប្អូនស្រី ៣នាក់ ក្នុងគ្រួសារ។ នៅពេលដែលម្តាយរបស់នាងទទួលមរណភាព មនោរម្យកំពុងរៀនថ្នាក់ទី៩ ចំណែកបងស្រីច្បងមានអាយុ ១៨ ឆ្នាំ និងប្អូនស្រីពៅទើបតែមានអាយុ ៦ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ។ ក្រោយពេលអ្នកមានគុណទាំងពីរចែកឋានទៅ ស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុគ្រួសារកាន់តែដុនដាបទៅៗ។ ដោយគ្មានជម្រើស មនោរម្យ និងបងស្រី ត្រូវបង្ខំចិត្តធ្វើដំណើរមកកាន់រាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីរកការងារផ្គត់ផ្គង់ជីវភាព និងគ្រួសារ ជាពិសេសគឺដើម្បីចិញ្ចឹមប្អូនស្រីពៅ ដែលកំពុងរស់នៅជាមួយជីដូននៅឯខេត្តស្វាយរៀង។
ពេលឈានជើងមកដល់ទឹកដីរាជធានីភ្នំពេញជាលើកដំបូង យុវតី មនោរម្យ និងបងប្អូនស្រី បានខិតខំស្វែងរកទីពឹងពីអង្គការនានា ដើម្បីសុំការជួយជ្រោមជ្រែងបន្តការសិក្សា ព្រមទាំងរកការងារក្រៅម៉ោងដើម្បីដោះស្រាយជីវភាព។ គួរឱ្យសោកស្តាយ មានអង្គការមួយបានបដិសេធពួកគេក្រោយពេលសម្ភាសន៍រួច ទោះបីជាពេលនោះ យុវតីកំព្រាទាំងពីររូបកំពុងត្រូវការជាបន្ទាន់នូវទីជម្រក ឱកាសសិក្សា និងប្រាក់ចំណូលដើម្បីរស់រានមានជីវិតក៏ដោយ។
ដោយសារគ្មានជម្រើសផ្សេង មនោរម្យ និងបងស្រីច្បងបានសម្រេចចិត្តចូលធ្វើការជាកម្មករដើរបេះសម្បុកត្រចៀកកាំនៅភ្នំពេញ។ វាគឺជាការងារដំបូងបង្អស់ក្នុងជីវិតរបស់នាង ដែលទទួលបានប្រាក់ខែចន្លោះពី ១០០ ទៅ ១២០ដុល្លារ ក្នុងមួយខែ។ មនោរម្យ និងបងស្រី ត្រូវចំណាយលើថ្លៃឈ្នួលបន្ទប់ស្នាក់នៅ និងថ្លៃទឹកភ្លើងប្រហែល ១៨០ដុល្លារ ក្នុងមួយខែ ព្រមទាំងថ្លៃហូបចុកប្រចាំថ្ងៃ ហើយប្រាក់ដែលនៅសល់ពីការចំណាយ ត្រូវផ្ញើទៅឱ្យជីដូន និងប្អូនស្រីពៅនៅឯស្រុកកំណើត។
កសាងអនាគតជាថ្មីតាមរយៈការអប់រំ STEM ក្រោយឆ្លងកាត់រឿងរ៉ាវដ៏សោកសៅ
មួយឆ្នាំក្រោយមក មនោរម្យ បានស្គាល់សិស្សម្នាក់ដែលកំពុងសិក្សានៅសាលា Tomorrow Academy ដែលបានជួយណែនាំយុវតីរូបនេះ និងបងស្រីឱ្យស្គាល់អង្គការ CCF។ ជាភ័ព្វសំណាង អង្គការនេះ បានសម្រេចចិត្តផ្តល់ការឧបត្ថម្ភដល់ការសិក្សារបស់អ្នកទាំងពីរ ដើម្បីត្រួសត្រាយផ្លូវឆ្ពោះទៅកាន់អនាគតដ៏ភ្លឺស្វាង។
យុវតី មនោរម្យ បានរៀបរាប់ដោយក្តីរំភើបថា៖ ចាប់តាំងពីខ្ញុំចាប់ផ្តើមចូលរៀននៅទីនេះ ខ្ញុំពិតជាភ្ញាក់ផ្អើលជាមួយនឹងឱកាសដ៏ល្អនេះ ហើយខ្ញុំសប្បាយចិត្តខ្លាំងណាស់។ ខ្ញុំមិនត្រឹមតែបានរៀននៅក្នុងថ្នាក់ប៉ុណ្ណោះទេ តែថែមទាំងទទួលបានបំណិនជីវិតពីសិក្ខាសាលាខាងក្រៅទៀតផង ដែលបានជួយខ្ញុំឱ្យរកឃើញគោលដៅច្បាស់លាស់ក្នុងជីវិត។ ខ្ញុំស្គាល់ខ្លួនឯងកាន់តែច្បាស់ ហើយមានទំនាក់ទំនងល្អជាមួយអ្នកជុំវិញខ្លួន។
យុវតីរូបនេះបានបន្ថែមថា៖ កាលខ្ញុំរៀននៅស្រុកកំណើត ខ្ញុំត្រូវបង់លុយរៀនគួរ។ ឪពុកម្តាយរបស់ខ្ញុំក៏មិនសូវមានលុយគ្រប់គ្រាន់ដែរ។ទោះបីជាការរៀននៅសាលារដ្ឋនៅតាមជនបទមិនតម្រូវឱ្យបង់ថ្លៃសាលាក៏ដោយ ក៏ឪពុកម្តាយរបស់នាងត្រូវចំណាយលុយជាច្រើនសម្រាប់ការសិក្សារបស់នាង និងបងស្រីផងដែរ
លោកគ្រូអ្នកគ្រូបានតម្រូវឱ្យនាងរៀនគួរ ដើម្បីអាចតាមទាន់មេរៀន ដោយក្នុងមួយមុខវិជ្ជាត្រូវបង់ប្រាក់ប្រហែល ១ម៉ឺនរៀល (២,៥ដុល្លារ) ហើយនាងត្រូវរៀនគួរដល់ទៅ ៥មុខវិជ្ជា ដែលសរុបជាទឹកប្រាក់ ២៥ដុល្លារ ក្នុងមួយខែចំនួននេះនៅមិនទាន់គិតបញ្ចូលការចំណាយរបស់បងស្រីនៅឡើយ មានន័យថាឪពុកម្តាយរបស់ពួកគាត់ត្រូវចំណាយរហូតដល់ ៥០ដុល្លារក្នុងមួយខែ សម្រាប់ការសិក្សារបស់អ្នកទាំងពីរ។
ប៉ុន្តែការសិក្សានៅសាលា Tomorrow Academy របស់អង្គការ CCF បានផ្លាស់ប្តូរជីវិតរបស់យុវតីរូបនេះទាំងស្រុង និងបានជំរុញឱ្យប្អូនស្រីហ៊ានស្រមៃធំ ក្នុងការបន្តការសិក្សាថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាលើជំនាញ STEM (វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា)។ មុខវិជ្ជាដែលយុវតីរូបនេះចូលចិត្តជាងគេ គឺភាសាខ្មែរ អង់គ្លេស គណិតវិទ្យា និងកុំព្យូទ័រ ជាពិសេសជំនាញពាក់ព័ន្ធនឹងហិរញ្ញវត្ថុតែម្តង។
ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថា ខ្លួនឯងកំពុងធ្វើការនៅក្នុងការិយាល័យពិតៗ”។ យុវតីរូបនេះបានរំលឹកពីអារម្មណ៍នៅពេលដែលបានប៉ះកុំព្យូទ័រជាលើកដំបូងក្នុងជីវិត ព្រោះនៅភូមិស្រុកនាងមិនដែលមានរបស់ទាំងនេះទេ។ “ខ្ញុំមានអារម្មណ៍អស្ចារ្យណាស់ ហាក់ដូចជាកំពុងធ្វើការនៅក្នុងការិយាល័យអ៊ីចឹង ព្រោះខ្ញុំតែងតែស្រមៃចង់ធ្វើការដោយប្រើកុំព្យូទ័ររហូតមក។”
យ៉ាងណាមិញ នៅអង្គការ CCF កុំព្យូទ័រដែលទទួលបានការឧបត្ថម្ភពីធនាគារ វីង បានផ្តល់ឱ្យឱកាសដល់យុវតីរូបនេះ ខិតជិតក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួនមួយកម្រិតទៀត ជាទីដែលមនោរម្យបានរៀនសូត្រពីកម្មវិធីកុំព្យូទ័រ និងជំនាញផ្សេងៗជាច្រើន។
បន្ទាប់ពីចាប់ផ្តើមចូលចិត្តរៀនកម្មវិធី Excel យុវតីវ័យ ១៧ឆ្នាំរូបនេះ ក៏តែងតែស្រមៃឃើញខ្លួនឯងស្លៀកពាក់ស្អាតបាត អង្គុយធ្វើការក្នុងការិយាល័យ កំពុងបម្រើការជាគណនេយ្យករ ឬអ្នកគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុនាពេលអនាគត ជាជាងការធ្វើការងារប្រើកម្លាំងបាយ ដូចជាកម្មករបេះសម្បុកត្រចៀកកាំជាដើម។
មនោរម្យ បានប្រាប់សារព័ត៌មាន Kiripost ទាំងស្នាមញញឹមថា៖ ការចេះកុំព្យូទ័រនឹងជួយខ្ញុំបានច្រើននៅថ្ងៃអនាគត។ ខ្ញុំគិតថា ពិភពលោកតែងតែមានការវិវឌ្ឍពីសម័យកាលមួយទៅសម័យកាលមួយទៀត។ កាលណាខ្ញុំមានចំណេះដឹងផ្នែកកុំព្យូទ័រកាន់តែច្រើន ជីវិតខ្ញុំទៅថ្ងៃមុខក៏នឹងកាន់តែប្រសើរ។ ខ្ញុំក៏អាចជួយបង្រៀនប្អូនស្រីពៅរបស់ខ្ញុំឱ្យចេះកុំព្យូទ័រផងដែរ ព្រោះពេលនេះគាត់នៅឯស្រុកកំណើតនៅឡើយ។ យុវតីរូបនេះ ក៏បានបង្ហាញពីសុទិដ្ឋិនិយមចំពោះអនាគតរបស់ខ្លួន បន្ទាប់ពីទទួលបានជំនាញកុំព្យូទ័រ និង STEM ហើយសង្ឃឹមថា ជំនាញបច្ចេកទេសទាំងនេះ នឹងជួយជំរុញលើកទឹកចិត្តប្អូនស្រីពៅឱ្យទទួលបានការងារល្អនៅថ្ងៃអនាគតផងដែរ
យុវតី មនោរម្យ បានបន្តថា៖ “ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍ ពិតជាមានប្រយោជន៍ខ្លាំងណាស់សម្រាប់ខ្ញុំ ព្រោះនៅថ្ងៃអនាគត ការងារទូទៅសុទ្ធតែទាមទារឱ្យមានជំនាញកុំព្យូទ័រដូច្នេះ ខ្ញុំត្រូវខិតខំរៀនសូត្រឱ្យបានខ្លាំងជាងមុន។មនោរម្យបានរំលឹកថា កាលរៀននៅថ្នាក់ទី១០ នាងស្ទើរតែមិនបានចាប់អារម្មណ៍នឹងមេរៀនកុំព្យូទ័រទាល់តែសោះ រហូតដល់ថ្នាក់ប្រឡងធ្លាក់មុខវិជ្ជានេះទៀតផង។ ប៉ុន្តែពេលនេះ និយាយថា​ បើគ្មានកុំព្យូទ័រ នាងមានអារម្មណ៍ថាតែលតោល។
យុវតីរូបនេះបានសម្តែងការអរគុណចំពោះការរួមចំណែកដ៏ថ្លៃថា្ល ពីធនាគារ វីង ដោយបានគូសបញ្ជាក់ថា៖ “តាមរយៈការឧបត្ថម្ភរបស់ធនាគារ វីង យើងទទួលបានកុំព្យូទ័រដែលមានគុណភាពខ្ពស់ និងដើរលឿន។ វាពិតជាជួយឱ្យពួកយើងរៀនសូត្របានកាន់តែប្រសើរពិតមែន។
ការអំពាវនាវឱ្យមានការគាំទ្របន្ថែម ខណៈជំនាញកុំព្យូទ័រកំពុងជំរុញវិស័យអប់រំ STEM កាន់តែប្រសើរឡើង
លោក គង់ វាសនា ប្រធានផ្នែកអប់រំនៅសាលា CCF Academy បានប្រាប់សារព័ត៌មាន Kiripost ថា សិស្សរបស់លោកបានរៀនជំនាញកុំព្យូទ័រតាំងពីថ្នាក់ទី១ រហូតដល់ថ្នាក់ទី១២ ព្រោះវាជាជំនាញដ៏សំខាន់មួយ ដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរៀនសូត្រ និងការគិតរបស់ពួកគេឱ្យទាន់សម័យកាលឌីជីថល។
ធនាគារ វីង បានឧបត្ថម្ភកុំព្យូទ័រចំនួន ៣៣គ្រឿង ដល់សាលា Tomorrow Academy ដោយប្តេជ្ញាផ្តល់មូលនិធិគាំទ្ររយៈពេល ៣ឆ្នាំ ដើម្បីជួយដល់សិស្សនារីវ័យក្មេង ដើម្បីសិក្សាលើមុខជំនាញ STEM តាំងពីឆ្នាំ២០២៣ មកម្ល៉េះ។
មុនពេលទទួលបានការជួយជ្រោមជ្រែងពីធនាគារ វីង សិស្សានុសិស្សធ្លាប់ជួបប្រទះការលំបាកជាច្រើនក្នុងការរៀនមុខវិជ្ជា STEM ព្រោះសាលាមានកុំព្យូទ័រចាស់ៗអាយុកាលជាង ១៥ឆ្នាំ ត្រឹមតែ ១០គ្រឿងប៉ុណ្ណោះ ដែលមិនអាចតំឡើងកម្មវិធីថ្មីៗបាន។ កាលណោះ កុំព្យូទ័រខ្លះបើកមិនចេញ កម្មវិធីសិក្សាខ្លះគាំងដំណើរការ ដែលជាហេតុធ្វើឱ្យការរៀនសូត្រមុខវិជ្ជា STEM ត្រូវរអាក់រអួល ហើយក្លាយជាឧបសគ្គសម្រាប់សិស្សជាច្រើនក្នុងការចាប់យកសក្តានុពលរបស់ពួកសម្រាប់ការសិក្សា STEM បានពេញលេញនោះឡើយ។
លោក វាសនា បានបញ្ជាក់ថា៖ បន្ទាប់ពីទទួលបានកុំព្យូទ័រស៊េរីថ្មីៗ និងមានគុណភាពល្អ យើងសង្កេតឃើញថា កម្មវិធីសិក្សាដែលសាលាបានរៀបចំ ពិតជាទទួលបានលទ្ធផលកាន់តែប្រសើរឡើង។
កុំព្យូទ័រដែលទទួលបានការឧបត្ថម្ភពីធនាគារ វីង បានជួយឱ្យសិស្សានុសិស្សអាចក្រេបជញ្ជក់ចំណេះដឹង STEM បានយ៉ាងប្រសើរ ជាមួយនឹងការភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិតល្បឿនលឿន និងអាចប្រើប្រាស់កម្មវិធីសិក្សាបានយ៉ាងរលូនជាងមុនឆ្ងាយ។
លោកបានបន្ថែមថា៖ ស្របពេលដែលបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) កំពុងរីកចម្រើន យើងត្រូវតែបោះជំហានឱ្យទាន់បច្ចេកវិទ្យា និងប្រព័ន្ធឌីជីថលទាំងនេះ។ វាពិតជាជួយសិស្សានុសិស្សឱ្យប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាជាប្រយោជន៍សម្រាប់ការសិក្សា ជួយឱ្យពួកគេទទួលបានការងារល្អៗ និងចូលរួមអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ។លោកសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា សិស្សានុសិស្សនឹងចាប់យកចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យាទំនើបៗតាមរយៈកុំព្យូទ័រទាំងនេះ មិនត្រឹមតែសម្រាប់ឱកាសការងារផ្ទាល់ខ្លួននៅថ្ងៃអនាគតប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជាផ្នែកដ៏សំខាន់មួយជួយជំរុញដល់ការរីកចម្រើននៅក្នុងសង្គមជាតិទាំងមូលផងដែរ។
ចំណែកឯ កញ្ញា សោម កំសាន មន្ត្រីទទួលបន្ទុកបន្ទប់ពិសោធន៍ STEM នៅសាលា Tomorrow Academy បានលើកឡើងថា មុខវិជ្ជា STEM ពិតជាមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់ ព្រោះវាជួយពង្រឹងជំនាញត្រិះរិះពិចារណារបស់សិស្ស ហើយចំណេះដឹងដែលទទួលបានអាចយកទៅអនុវត្តផ្ទាល់ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រចាំថ្ងៃ។ កញ្ញាបានបន្ថែមថា ធនាគារ វីង បានចូលរួមចំណែកយ៉ាងធំធេងក្នុងការអភិវឌ្ឍជំនាញរបស់សិស្ស តាមរយៈការផ្តល់កុំព្យូទ័រថ្មីៗដែលមានមុខងារល្អប្រសើរជាងមុន។
កញ្ញាបានប្រាប់សារព័ត៌មាន Kiripost ថា៖ ពីមុន កុំព្យូទ័រមានសភាពចាស់ៗខ្លាំងមែនទែន ដែលធ្វើឱ្យយើងពិបាកក្នុងការដំឡើងកម្មវិធីថ្មីៗ។ នេះគឺជាឧបសគ្គដ៏ធំមួយសម្រាប់សិស្ស ជាពិសេសសិស្សានុសិស្សដែលរៀនមុខវិជ្ជា STEM តែម្តង។កញ្ញាក៏បានកត់សម្គាល់ផងដែរថា កាលពីពេលនោះ សាលាមិនអាចបង្រៀនមុខវិជ្ជាសរសេរកូដ (Coding) និងមនុស្សយន្ត (Robotic) បាននោះទេ។
ក្រឡេកទៅមើលសិស្សានុសិស្សនៅតាមតំបន់ជនបទ ដែលជួបការលំបាកក្នុងការទទួលបានកុំព្យូទ័រល្អៗ និងការអប់រំផ្នែក STEM កញ្ញា កំសាន បានលើកទឹកចិត្តដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ រួមទាំងរាជរដ្ឋាភិបាល ឱ្យជួយគាំទ្រផ្នែកថវិកាដល់សិស្សងាយរងគ្រោះ ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចបោះជំហានចេញពីវិធីសាស្ត្ររៀនសូត្របែបប្រពៃណី និងចាប់យកចំណេះដឹងក្នុងពិភពលោកដ៏ទំនើបនេះបាន។
កញ្ញាបានបញ្ជាក់ថា៖ ខ្ញុំគិតថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គួរតែផ្តល់កុំព្យូទ័រដល់សាលារៀននៅតាមទីជនបទ ទោះបីជាមិនបានគ្រប់ថ្នាក់ ក៏យ៉ាងហោចណាស់គួរផ្តល់ឱកាសឱ្យពួកគេបានប្រើប្រាស់ដែរ។ ការយល់ដឹងពីកុំព្យូទ័រមូលដ្ឋាន គឺជាជំនាញដ៏សំខាន់មួយ ដែលជួយត្រួសត្រាយផ្លូវដល់សិស្សានុសិស្ស ក្នុងការឈានទៅបន្តការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យនាពេលអនាគត៕”

When Khun Monorum first placed her hands on a computer, she felt her world begin to expand, thanks to the support of the Cambodian Children’s Fund (CCF). It has opened access to STEM education and digital technology, offering students like her the chance to move beyond poverty and hardship toward a future in finance.
Published on: Nov 05, 2025
Grade 12 student Khun Monorum, 17, from Svay Rieang province, who studies at Tomorrow Academy, with the support of the Cambodian Children’s Fund (CCF), said she restarted her education in 2023. She got an opportunity to continue studying from Grade 10 after taking one year and a half off due to her family’s financial situation and tragic circumstances.
In 2020, her father committed suicide due to debts and two years later, her mother passed away after a sudden serious illness which caused her and her two siblings to become orphans.
Monorum is the second among three girls in her family. At the time of her mother’s death, she was in Grade 9, her older sister was 18 while her younger sister was only six years old. After her parents' passing, their financial situation became worse. With no other choice, she and her older sister were forced to move to Phnom Penh to find work to support the family, especially her younger sister who was living with their grandmother in Svay Rieng province.
When Monorum and her sister arrived in Phnom Penh for the first time, they tried to look for organisations that would support them to continue studying and find part time jobs. One organisation rejected them after an interview although they were orphans and in urgent need of shelter, education and an income.
As they had no other option, Monorum and her eldest sister decided to work as edible bird’s nest collectors in Phnom Penh. It was her first job in life, earning $100 to $120 per month. She and her sister had to pay their room rent and utilities that would cost approximately $180 per month, as well as food. What ever remaining money would be sent to her grandmother and her sister in the province.
Rebuilding future through STEM after tragedy
A year later, Monorum met a student, who was studying Tomorrow Academy, and introduced her and her sister to the CCF who decided to fund their studies in order to prepare them for a brighter future.
“Since the time I started studying here, I have been amazed by the opportunity and am very happy. I don’t only learn from class but also life skills from workshops outside and all this has helped me find a clear goal in my life. I understand myself better and have a good connection with people,” she said.
“When I was studying in my hometown, I had to pay for extra classes. My parents also did not have enough money.” Although studying in public school in rural areas is free of charge, her parents had to pay for her and her older sister’s education, she added.
The teachers asked her to attend extra classes to catch up on her lessons, where one subject costs about 10,000 riel or $2.50, and had to attend five different subjects totalling $25 per month, which did not include her older sister’s classes. Her parents spent $50 per month for both of them.
But, studying at CCF Academy has transformed her life and inspired her to dream big to pursue a higher education in STEM (Science, Technology, Engineering, and Math). Her favourite subjects are Khmer, English, Math and Computer, especially financial skills.
‘I felt like I was working in an office’
“I feel amazing, like I am working in the office as I always dreamt of working on a computer,” she recalled the feeling when she first touched a computer in her life as she had no access to it in the village.
However, at CCF, the computers funded by Wing Bank brought her closer to her dream where she learned various computer programmes and skills.
The 17-year-old girl also imagined dressing well, working in an office as an accountant or financial manager in future rather than doing intensive labour jobs, like being a bird's nest collector, after she became drawn to the Excel programme.
“Having a computer will help me in the future. I think there is progress from one era to another. The more knowledge I gain about computers, the better my life will be in the future. I can also help my younger sister learn about computers because she is still in the village,” Monorum told Kiripost with a big smile. She is positive about her future after gaining computer and STEM skills, and hopes that the technical skills would inspire her younger sister to secure a good job.
“Information and Communication Technology skills would be very helpful for me because in the future, work would require computer skills. So, I have to study harder,” she said, adding that she hardly paid attention to computer lessons in Grade 10, and failed it. However, now she feels “blind” without a computer, she joked.
“Through Wing Bank’s funding, we have high quality and good speed computers. It really helps us learn better,” Monorum said, urging youths to pick up computer skills for a brighter future.
Call for government support as computer skills improve STEM education
Kong Veasna, Head of Education at the CCF Academy, told Kiripost that their students learn computer skills from Grade 1 to Grade 12 as it is a significant skill to develop their learning abilities and mind in a modern world.
Wing Bank sponsored 33 computers at Tomorrow Academy, locking in funding for three years to help female students in STEM education since 2023.
Prior to Wing Bank’s funding, students faced difficulties with STEM education through computers because there were only 10 computers and they were over 15 years old, so the software could not be updated. At the time, students could not turn on some of the computers, some programmes that were installed showed error and it could not integrate STEM. It hindered thousands of students from expanding their potential in STEM education.
“After we got good computers with the latest series, we saw an improvement in the curriculum the school had set,” Veasna said.
The computers from Wing Bank enabled students to access up-to-date STEM education with high speed internet access and use the programme more effectively and smoothly than in the past.
“With the AI revolution, we have to be up to date with these technologies and digital systems. It will help students use it to their advantage for their studies, and get better jobs and develop the society,” He hoped that students would take in more knowledge of modern technology through computers, not only for work opportunities in the future but also for society growth.
Som Komsan, STEM lab officer at Tomorrow Academy, said STEM subjects are significant as they improve students’ critical thinking skills and the knowledge they gain could be used in their daily life to solve problems. Wing Bank has contributed to the students’ skills growth by offering new computers with better functions than the old computers, she added.
“Previously, the computers were very old and it was difficult for us to install newer softwares. It caused limitations for students, especially those learning STEM,” she told Kiripost, noting that coding and robotic knowledge were not taught at the time.
For rural students where access to good computers and STEM knowledge is harder, she encouraged stakeholders, including the government, to provide funding support for vulnerable students in some classes so that they can break away from traditional learning methods and gain knowledge of the modern world.
“I think the Education Ministry should give computers to rural schools, not for all classes but they should at least have access to computers. So, students can learn some basic computer skills because it is the soft skills that can help students with their higher education at university,” she said.