វគ្គ១៖ សេដ្ឋកិច្ចបៃតង៖ កម្ពុជាត្រូវការថវិកាជាង ៣២ ពាន់លានដុល្លារ ដើម្បីសម្រេចគោលដៅអាកាសធាតុឆ្នាំ ២០៣៥
ទោះបីជាកម្ពុជាកំពុងមានវឌ្ឍនភាពគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីហិរញ្ញវត្ថុបៃតងក៏ដោយ ប៉ុន្តែការសម្រេចឱ្យបាននូវគោលដៅអាកាសធាតុជាតិ ដើម្បីកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ឱ្យបាន ៥៥% ត្រឹមឆ្នាំ ២០៣៥ គឺត្រូវទាមទារកញ្ចប់ថវិការហូតដល់ ៣២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។
ចេញផ្សាយនៅ: Oct 29, 2025
ទោះបីជាកម្ពុជាកំពុងមានវឌ្ឍនភាពគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីហិរញ្ញវត្ថុបៃតងក៏ដោយ ប៉ុន្តែការសម្រេចឱ្យបាននូវគោលដៅអាកាសធាតុជាតិ ដើម្បីកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ឱ្យបាន ៥៥% ត្រឹមឆ្នាំ ២០៣៥ គឺត្រូវទាមទារកញ្ចប់ថវិការហូតដល់ ៣២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកយ៉ាងនេះក្តី អ្នកជំនាញយល់ថា នេះជារឿងដែលអាចទៅរួចតាមរយៈគម្រោងហិរញ្ញប្បទានបៃតងខណៈដែលធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុនានាកំពុងពង្រឹងក្របខ័ណ្ឌការងារនេះឱ្យកាន់តែរឹងមាំ។
បច្ចុប្បន្ន មានផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុចំនួនពីរ គឺ ឥណទានបៃតង សម្រាប់គាំទ្រការវិនិយោគថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ និងការដឹកជញ្ជូនដោយអគ្គិសនី និងសញ្ញបណ្ណបៃតងសម្រាប់គាំទ្រគម្រោងវិនិយោគធំៗ ត្រូវបានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ដើម្បីផ្តល់នូវមូលនិធិគាំទ្របរិវត្តកម្មថាមពលរបស់កម្ពុជា ទោះបីមានការងារជាច្រើនទៀតដែលត្រូវធ្វើបន្តទៅមុខក៏ដោយ។
ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ កម្ពុជាបានកំណត់គោលដៅកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ឱ្យបាន ៥៥% នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៣៥ ដែលជាមហិច្ឆតាមួយទាមទារថវិកាដល់ទៅ ៣២.២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងន័យនេះ វិស័យហិរញ្ញវត្ថុបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ដោយចាប់យក ហិរញ្ញប្បទានបៃតងជាជំហានចាប់ផ្តើម ដើម្បីធានាថាការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងការការពារបរិស្ថាន អាចដើរទន្ទឹមគ្នាបានប្រកបដោយចីរភាព។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ Cambodia Green ដែលជាផ្លេតហ្វមលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីបរិស្ថាន បានឱ្យដឹងថា ធនាគារក្នុងស្រុកបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងការធ្វើបរិវត្តកម្មថាមពលបៃតង ដោយផ្តល់ជូននូវកម្ចីបៃតង និងបង្កើតភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រ ដើម្បីធ្វើឱ្យថាមពលកកើតឡើងវិញអាចប្រើប្រាស់បានយ៉ាងទូលំទូលាយ និងមានតម្លៃសមរម្យ។
លោក សុខ ចាន់ ប្រធានផ្នែកបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងទំនាក់ទំនងសាធារណៈនៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា (ABC) បានប្រាប់សារព័ត៌មាន Kiripost ថា កម្ពុជាមានផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុបៃតងសំខាន់ៗចំនួនពីរប្រភេទ។ លោកកត់សម្គាល់ថា ស្ថាប័ននានាកំពុងបង្កើនសមត្ថភាព និងក្របខ័ណ្ឌការងារ ខណៈដែលឥណទានបៃតង ដែលគាំទ្រការវិនិយោគថាមពលកកើតឡើងវិញ, ប្រសិទ្ធភាពថាមពល, អគារបៃតង, ការដឹកជញ្ជូនបៃតង និងកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព រួមជាមួយសញ្ញាបណ្ណបៃតង កំពុងលេចរូបរាងបណ្តើរៗហើយ
លោក សុខ​ ចាន់ និយាយថា៖ ឧបករណ៍ហិរញ្ញវត្ថុទាំងនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់គម្រោងបៃតងគ្រប់វិស័យសំខាន់ៗនៅកម្ពុជា។ទោះយ៉ាងណា លោកបានបន្ថែមថា នៅមានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន រួមទាំងការខ្វះការប្តេជ្ញាចិត្ត និងតម្រូវការសម្រាប់ការអនុវត្តគោលការណ៍ បរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) ពីសំណាក់ម្ចាស់ភាគហ៊ុន នាយកក្រុមហ៊ុន និងថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ធនធាននៅមានកម្រិតក្នុងការបង្កើត និងអនុវត្តគោលនយោបាយ គោលការណ៍ណែនាំ និងឧបករណ៍ពាក់ព័ន្ធនឹងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យបរិស្ថាននិងសង្គម, បញ្ជីនៃការលើកលែង, ការពិនិត្យអតិថិជនលើការអនុវត្តបរិស្ថាននិងសង្គម និងការបង្ហាញព័ត៌មានអំពីចីរភាពជាដើម។ លើសពីនេះ លោកក៏បានគូសបញ្ជាក់ពីកង្វះធនធាន និងចំណេះដឹងក្នុងការរៀបចំគោលនយោបាយ និងឧបករណ៍វាយតម្លៃហានិភ័យបរិស្ថានជាដើម។
ដើម្បីជំរុញវឌ្ឍនភាពការងារនេះ ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា កំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ប្រព័ន្ធវដ្តករសាស្រ្តសម្រាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាពនិង ការអភិវឌ្ឍផែនទីបង្ហាញផ្លូវសម្រាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព” ដើម្បីបង្កើតជាក្របខណ្ឌគ្រឹះសម្រាប់ការពង្រីកហិរញ្ញប្បទានបៃតងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
លោក សុខ ចាន់ បានឱ្យដឹងទៀតថា ស្របតាមកិច្ចព្រមព្រៀងទីក្រុងប៉ារីសឆ្នាំ ២០១៥ ដែលមានគោលដៅទប់ស្កាត់ការឡើងកម្តៅនៃភពផែនដី និងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ហិរញ្ញប្បទានបៃតងបានក្លាយជាកូនសោដ៏សំខាន់ដើម្បីសម្រេចគោលដៅសកលមួយនេះ។ លោកបញ្ជាក់ថា ហិរញ្ញប្បទានបៃតង គឺសំដៅលើការផ្តល់ទុនដល់គម្រោងវិនិយោគណាដែលមានផលវិជ្ជមានចំពោះបរិស្ថាន។
ចំណែកនៅកម្ពុជាវិញ លោក សុខ ចាន់ បានឱ្យដឹងថា ហិរញ្ញប្បទានបៃតងបានចាប់ផ្តើមលេចចេញជារូបរាងឡើង ភ្លាមៗបន្ទាប់ពីកិច្ចព្រមព្រៀងនេះចូលជាធរមាន ដោយទទួលបានការយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាល ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍នានា។
គោលដៅប្រកបដោយចីរភាព
ដើម្បីសម្រេចបាននូវ ផែនការជាតិរួមចំណែកឆ្លើយតបនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុនៅកម្ពុជា ដំណាក់កាលទី៣ (NDC 3.0) ដែលរៀបចំឡើងដោយក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព បានកំណត់ផែនការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ឱ្យបាន ៥៥% នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៣៥។ ដើម្បីឱ្យផែនការនេះក្លាយជាការពិត ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវការទុនវិនិយោគប្រមាណ ៣២,២ ពាន់លានដុល្លារ សម្រាប់វិធានការកាត់បន្ថយ និងការបន្ស៊ាំនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
ស្របតាមការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះថាមពលបៃតង យុទ្ធសាស្ត្ររយៈពេលវែងរបស់រដ្ឋាភិបាលសម្រាប់អព្យាក្រឹតភាពកាបូន ដែលបានគូសបញ្ជាក់នៅក្នុងផែនទីបង្ហាញផ្លូវយានយន្តអគ្គិសនី (EV Roadmap) បានចែងថា នៅលើដងផ្លូវគួរតែមានម៉ូតូអគ្គិសនី ៧០% និងរថយន្តអគ្គិសនី និងរថយន្តក្រុងក្នុងទីក្រុង ៤០% ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងគោលដៅអាកាសធាតុ និងកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៥០។
ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តនេះ របាយការណ៍ថ្មីៗរបស់រដ្ឋាភិបាលបានបង្ហាញថា យានយន្តអគ្គិសនី (EVs) ជាង ១០.០០០ គ្រឿងត្រូវបានចុះបញ្ជីក្នុងរយៈពេល ៩ ខែមកនេះ។ កម្ពុជាបានកត់សម្គាល់ព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់មួយក្នុងការផ្លាស់ប្តូរទៅរកយានយន្តអគ្គិសនីនៅក្នុងខែកញ្ញា ដោយមានការចុះបញ្ជីរថយន្តអគ្គិសនីចំនួន ៤.៩៩៧ គ្រឿង ដែលធ្វើឱ្យចំនួនសរុបក្នុងឆ្នាំនេះកើនឡើងដល់ជាង ១០.០០០ គ្រឿង។
យុទ្ធសាស្ត្រចក្រា ២០២៣-២០២៨ របស់ក្រសួងបរិស្ថាន ផ្តោតលើការទាក់ទាញមូលនិធិអាកាសធាតុសកល ដោយប្រើប្រាស់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និងអភិវឌ្ឍយុទ្ធសាស្ត្រដើម្បីកៀរគរហិរញ្ញប្បទានបៃតង ដើម្បីគាំទ្រកម្មវិធី និងគម្រោងពាក់ព័ន្ធនឹងបរិស្ថាន ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ជីវចម្រុះ និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហានេះ លោក សុខ ចាន់ បានឱ្យដឹងថា នៅឆ្នាំ ២០១៦ សមាគមធនាគារបានដាក់ឱ្យអនុវត្តគំនិតផ្តួចផ្តើមហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាពកម្ពុជា (CSFI) ដែលស្របតាមគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ។ បន្ទាប់មកនៅឆ្នាំ ២០១៩ ក៏មានការបង្កើតគោលការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព និងគោលការណ៍ណែនាំ ដោយលើកទឹកចិត្តឱ្យធនាគារពិចារណាលើកត្តាបរិស្ថាន និងសង្គមក្នុងការសម្រេចចិត្តអាជីវកម្ម រួមទាំងការផ្តល់កម្ចីផងដែរ។
លោកបានបន្តថា សមាគមធនាគារ ជំរុញហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព ដោយប្រគល់ភារកិច្ចឱ្យគណៈកម្មាធិការហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាពរបស់ខ្លួន តាមដានការអនុវត្ត ESG អភិវឌ្ឍក្របខ័ណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិសំខាន់ៗ និងរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលកសាងសមត្ថភាពជាមួយដៃគូ ដូចជាសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB)។
លោក​ សុខ​ ចាន់ បានបញ្ជាក់ថា៖ វគ្គទាំងនេះមានគោលបំណងកសាងសមត្ថភាព ត្រៀមលក្ខណៈ និងគាំទ្រដល់ការរចនាផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុបៃតង។ លោកបានកត់សម្គាល់ថា សមាជិកដែលអនុម័តគោលការណ៍ CSFP បានកើនឡើងពី ៤៨ ដល់ ៧៤ ស្ថាប័ននៅឆ្នាំ ២០២៤ ដែលរួមមានធនាគារពាណិជ្ជ ៥៧, ធនាគារឯកទេស ៨, ការិយាល័យតំណាង ៦ និងសមាគមចំនួន ២។
គំរូអាជីវកម្មថាមពលបៃតង
ក្រុមហ៊ុន EGE Cambodia ដែលជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេមួយក្នុងវិស័យថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ផ្តល់ដំណោះស្រាយតម្លៃសមរម្យដើម្បីកាត់បន្ថយការបំភាយកាបូន និងផ្តល់ថាមពលដល់សហគមន៍ទូទាំងប្រទេស។ លោក វ៉ន ច័ន្ទរស្មី ស្ថាបនិក និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន EGE Cambodia បានប្រាប់ Kiripost ថា ឥណទានបៃតងសម្រាប់គម្រោងដែលមានផលវិជ្ជមានដល់បរិស្ថាន ដូចជាថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ នៅតែជារឿងថ្មីនៅឡើយ។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ  មាននិន្នាការរីកចម្រើនកំពុងបោះជំហានទៅមុខនៅកម្ពុជា ខណៈដែលគ្រឹះស្ថានធនាគារចាប់ផ្តើមបង្វែរការផ្តល់កម្ចីរបស់ពួកគេជាបណ្តើរៗ ដើម្បីឱ្យស្របនឹងគោលបំណងនៃចីរភាព និងអាកាសធាតុ។
លោក ច័ន្ទរស្មី បានលើកឡើងថា៖ នៅ EGE Cambodia យើងបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុក្នុងស្រុក ដើម្បីស្វែងរកជម្រើសហិរញ្ញប្បទានពង្រីកគម្រោងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ និងថាមពលស្អាតរបស់យើង។ ទោះបីជាកម្ចីទាំងអស់ដែលយើងទទួលបានមិនត្រូវបានចាត់ថ្នាក់ជាផ្លូវការថាជា [ឥណទានបៃតង] ក៏ដោយ ប៉ុន្តែមូលនិធិនោះត្រូវបានប្រើប្រាស់សម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថាមពលកកើតឡើងវិញ ដែលគាំទ្រដោយផ្ទាល់ដល់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីហិរញ្ញប្បទានបៃតង។
លោកច័ន្ទរស្មី បានបន្ថែមថា៖ ក្នុងន័យនេះ យើងចាត់ទុក [ខ្លួនយើង] ជាផ្នែកមួយនៃចលនាអាជីវកម្មដែលកំពុងរីកចម្រើនក្នុងការអនុវត្តហិរញ្ញប្បទានបៃតងជាក់ស្តែង។ យើងក៏បានសហការជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗ រួមទាំង ធនាគារ វីង ដើម្បីជំរុញការទទួលបានថាមពលស្អាត និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៅកម្ពុជា។
ការទទួលបានហិរញ្ញប្បទានមានសារៈសំខាន់ណាស់ដើម្បីពន្លឿនការផ្លាស់ប្តូរទៅរកថាមពលបៃតង ខណៈដែល លោកច័ន្ទរស្មី បានគូសបញ្ជាក់ថា សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជាច្រើនមានគំនិតច្នៃប្រឌិត និងការលើកទឹកចិត្តខ្លាំងក្នុងការវិនិយោគលើថាមពលកកើតឡើងវិញ ប៉ុន្តែពួកគេប្រឈមកង្វះខាតដើមទុនដើម្បីពង្រីកអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន។ ឥណទានបៃតងអាចជួយបំពេញចន្លោះនេះបាន ដោយផ្តល់លក្ខខណ្ឌអនុគ្រោះ ដូចជាអត្រាការប្រាក់ទាបជាង រយៈពេលសងត្រឡប់វែងជាង ឬការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេសបន្ថែម។
លោកច័ន្ទរស្មី បានសង្កត់ធ្ងន់ថា៖ ដូច្នេះ ការលើកទឹកចិត្តអាជីវកម្មឱ្យប្រើប្រាស់ហិរញ្ញប្បទានបៃតង មិនត្រឹមតែជួយឱ្យមានកំណើនប្រកបដោយចីរភាពប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងពង្រឹងឯករាជ្យភាពថាមពល ភាពធន់ និងភាពប្រកួតប្រជែងរបស់កម្ពុជា នៅក្នុងតំបន់លើវិស័យថាមពលកកើតឡើងវិញផងដែរ។
រាល់ការវិនិយោគលើថាមពលបៃតង មិនថាតាមរយៈការដំឡើងប្រព័ន្ធសូឡា ការកែលម្អប្រសិទ្ធភាពថាមពល ឬប្រព័ន្ធបំប្លែងកាកសំណល់ទៅជាថាមពល ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការកសាងទំនុកចិត្តសាធារណៈជន និងបង្ហាញថាគម្រោងបៃតងអាចមាននិរន្តរភាពទាំងផ្នែកបរិស្ថាន និងសេដ្ឋកិច្ច។
លោកច័ន្ទរស្មីបានកត់សម្គាល់ថា៖ នៅពេលដែលអាជីវកម្មអនុវត្តគម្រោងបែបនេះដោយជោគជ័យតាមរយៈហិរញ្ញប្បទានបៃតង ពួកគេក្លាយជាគំរូដ៏មានឥទ្ធិពល ដែលបំផុសគំនិតអ្នកដទៃ និងបង្កើតឥទ្ធិពលតៗគ្នា ដែលជួយពន្លឿននវានុវត្តន៍ ការបង្កើតការងារ និងការទទួលយកដំណោះស្រាយថាមពលកកើតឡើងវិញឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
ការចូលរួមពីសង្គមស៊ីវិល
លោក សឿង សារឿន នាយកប្រតិបត្តិ អង្គការវេទិកានៃអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលស្តីពីកម្ពុជា (NGO Forum) ដែលធ្វើការយ៉ាងសកម្មលើភាពធន់នឹងអាកាសធាតុ និងការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ បានមើលឃើញថា ហិរញ្ញប្បទានបៃតង នៅកម្ពុជាកំពុងតែទទួលបានសន្ទុះខ្លាំង។
លោកយល់ឃើញថា ការផ្សារភ្ជាប់រវាងគោលការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាពរបស់ធនាគារជាតិ និងស្តង់ដារបៃតងអាស៊ាន (ASEAN Green Taxonomy) គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយ។ ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុចាប់ផ្តើមមើលឃើញហើយថា ចីរភាពមិនមែនគ្រាន់តែជាការទទួលខុសត្រូវសង្គមប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជួយឱ្យស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុខ្លួនឯងមានភាពរឹងមាំ និងមានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងផងដែរ។
នៅពេលសួរថា តើអង្គការនេះបានជួយជំរុញ ការទទួលបាន និងការបំពេញលក្ខខណ្ឌសម្រាប់កម្ចីបៃតងយ៉ាងដូចម្តេច? លោក សារឿន បាននិយាយថា ពួកអះអាងថាហិរញ្ញប្បទានបៃតងបានពង្រីកទៅដល់អ្នកដែលរងផលប៉ះពាល់ខ្លាំងបំផុតដោយបញ្ហាអាកាសធាតុ និងបរិស្ថាន។
អង្គការនេះក៏បានចាប់ដៃសហការជាមួយរដ្ឋាភិបាល ធនាគារជាតិ សមាគមធនាគារ អង្គការសង្គមស៊ីវិល អង្គការសហគមន៍មូលដ្ឋាន និងសហគមន៍កសិកម្ម ដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ការរៀបចំឯកសារ និងការត្រៀមលក្ខណៈផ្សេងៗ របស់ប្រជាពលរដ្ឋសម្រាប់ការវិនិយោគបៃតងលើគម្រោងអាជីវកម្មខ្នាតតូច ដូចជាប្រព័ន្ធសូឡាតាមផ្ទះ ចង្ក្រានបៃតង និងឧបករណ៍កសិកម្មដែលសន្សំសំចៃទឹកជាដើម
លោក សារឿន បានបន្ថែមថា៖ យើងក៏ចូលរួមក្នុងកិច្ចសន្ទនាគោលនយោបាយជាមួយធនាគារជាតិ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីធ្វើឱ្យផលិតផលកម្ចីកាន់តែមានបរិយាបន្ន ដោយកែសម្រួលតម្រូវការទ្រព្យបញ្ចាំ ការធ្វើឱ្យអត្រាការប្រាក់មានតម្លាភាព និងការដាក់បញ្ចូលវិធានការ ESG ទៅក្នុងប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ។ យើងមានបំណងធ្វើឱ្យគោលគំនិត បៃតង មិនមែនគ្រាន់តែជាពណ៌សម្រាប់ហិរញ្ញវត្ថុប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាផ្លូវឆ្ពោះទៅរកបរិយាបន្ន ផ្តល់ការគាំទ្រ និងលើកម្ពស់ចីរភាព។
ហិរញ្ញប្បទានរបស់ធនាគារ វីង សម្រាប់ “កសិកម្មឆ្លាតវៃនឹងអាកាសធាតុ
កាលពីខែតុលា ធនាគារ វីង និងអង្គភាពគាំទ្រគម្រោងក្រោមក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានដាក់ឱ្យដំណើរការគំនិតផ្តួចផ្តើមហិរញ្ញប្បទានថ្មីមួយ ដើម្បីផ្តល់លទ្ធភាពដល់សហគមន៍កសិកម្មក្នុងខេត្តបាត់ដំបង កំពង់ឆ្នាំង កំពង់ធំ ព្រៃវែង និងតាកែវ ក្នុងការវិនិយោគលើបច្ចេកវិទ្យាឆ្លាតវៃទប់ទល់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ធនាគារ វីង បានបញ្ចេញឥណទានចំនួន ៣ លានដុល្លារ ដោយមិនតម្រូវឱ្យមានទ្រព្យបញ្ចាំ ឬថ្លៃសេវាអនុម័ត ព្រមទាំងផ្តល់ជូននូវអត្រាការប្រាក់ប្រកួតប្រជែង ៨.% ក្នុងមួយឆ្នាំ និងរយៈពេលសងត្រឡប់រហូតដល់ ៤២ ខែថែមទៀតផង
ថ្លែងក្នុងកម្មវិធីនោះ លោកបណ្ឌិត Dmytro Kolechko អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ ដោយសារការប្រែប្រួលអាកាសធាតុគឺជាបញ្ហាប្រឈមជាសកលនាសម័យកាលរបស់យើង យើងត្រូវតែជួយគាំទ្រដល់សហគមន៍របស់យើងនូវឧបករណ៍ និងបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីរីកចម្រើនប្រកបដោយចីរភាព លើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅ ក៏ដូចជាកសាងភាពធន់យូរអង្វែងសម្រាប់សហគមន៍កម្ពុជា។”
សម្រាប់អ្នកដាក់ស្នើឥណទានដែលមានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ អាចទទួលបានទំហំឥណទានរហូតដល់ ២០០.០០០ ដុល្លារ ដើម្បីផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់ដំណោះស្រាយប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ ដូចជាប្រព័ន្ធស្រោចស្រពប្រើថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ, ផ្ទះសំណាញ់, ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទឹកដែលមានប្រសិទ្ធភាព, ការប្រើប្រាស់ថាមពលកកើតឡើងវិញ និងការអនុវត្តកសិកម្មទំនើប។ បច្ចេកវិទ្យាទាំងនេះត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីជួយកសិករសម្របខ្លួនទៅនឹងលក្ខខណ្ឌអាកាសធាតុដែលមិនអាចទាយទុកជាមុនបាន បង្កើនផលិតភាពកសិកម្ម និងធានាប្រាក់ចំណូលដែលមានស្ថិរភាពសម្រាប់គ្រួសារ និងសហគមន៍របស់ពួកគេ។
កសិករ និងម្ចាស់កសិពាណិជ្ជកម្មដែលចាប់អារម្មណ៍ដាក់ពាក្យសុំជំនួយហិរញ្ញវត្ថុ អាចទាក់ទងអង្គភាពគាំទ្រគម្រោង ឬអាចអញ្ជើញទៅសាកសួរព័ត៌មានដោយផ្ទាល់នៅសាខាធនាគារ វីង ណាមួយនៅជិតបំផុត ឬក៏ទាក់ទងតាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ធនាគារ វីង៖ WingBankKH សម្រាប់ការសាកសួរព័ត៌មានផ្សេងៗ
ការកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃហិរញ្ញវត្ថុបៃតងនៅកម្ពុជា
លោក សារឿន សង្កេតឃើញថា ទីផ្សារនៅតែតូចនៅឡើយ ដូច្នេះការទទួលបាននៅមានកម្រិតសម្រាប់អតិថិជន ហើយធនាគារពាណិជ្ជជាច្រើនផ្តោតលើគម្រោងថាមពលកកើតឡើងវិញសម្រាប់ការវិនិយោគខ្នាតធំ ឬអចលនទ្រព្យ ជាជាងគម្រោងសហគមន៍ ឬអាជីវកម្មគ្រួសារ។
លោកបានបន្ថែមថា ចាំបាច់ត្រូវមានការលើកទឹកចិត្តខ្លាំងជាងមុន ស្តង់ដារច្បាស់លាស់ និងការសហការរវាងវិស័យសាធារណៈនិងឯកជន ដើម្បីពង្រីកហិរញ្ញប្បទានបៃតងឱ្យលើសពីវិស័យនៅក្នុងទីក្រុង និងសាជីវកម្ម ដោយបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាអាចស្វែងយល់បន្ថែមពីប្រទេសក្នុងតំបន់។
លោកបានចង្អុលបង្ហាញថា ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីបានបង្ហាញពីសារៈសំខាន់នៃក្របខ័ណ្ឌសញ្ញបណ្ណបៃតងដែលគាំទ្រដោយរដ្ឋាភិបាល និងការធានាឥណទានដែលកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការវិនិយោគឯកជន ខណៈដែលឥណ្ឌូនេស៊ីបានបង្ហាញពីរបៀបដែលហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលអាចតភ្ជាប់កសិករខ្នាតតូចជាមួយឥណទានបៃតងដែលមានតម្លៃសមរម្យ តាមរយៈផ្លេតហ្វមបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (Fintech)។
ងាកមកជិតប្រទេសជិតខាងកម្ពុជាវិញ ប្រទេសវៀតណាម បានបង្ហាញឱ្យឃើញពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធរវាងធនាគារកណ្តាល និងក្រសួងជំនាញ ដើម្បីពង្រឹងការអនុវត្តគោលការណ៍ឥណទានបៃតង។
ប្រទេសវៀតណាមបានគូសបញ្ជាក់ពីតួនាទីនៃការសម្របសម្រួលដ៏រឹងមាំរវាងធនាគារកណ្តាល និងក្រសួងជំនាញក្នុងការអនុវត្តគោលការណ៍ណែនាំនៃការផ្តល់កម្ចីបៃតង។ លោក សារឿន បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ចំណុចសំខាន់គឺការពង្រីកហិរញ្ញប្បទានបៃតងតម្រូវឱ្យមានប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីរួមគ្នារឹងមាំមួយ។ នេះមានន័យថា អ្នកតាក់តែងច្បាប់, ធនាគារ, សង្គមស៊ីវិល និងសហគមន៍មូលដ្ឋាន ត្រូវតែធ្វើការរួមគ្នា ដើម្បីធានាថាការវិនិយោគនោះពិតជាជួយដល់បរិស្ថាន និងសង្គមប្រាកដមែន មិនមែនសម្លឹងឃើញតែប្រាក់ចំណេញមួយមុខនោះទេ។
ឆ្លើយបតទៅនឹងការសាកសួរពីសារព័ត៌មាន Kiripost អង្គការ EnergyLab Asia បាននិយាយថា ការទទួលបានដើមទុនគឺជាឧបសគ្គដ៏សំខាន់ចំពោះការវិនិយោគលើបច្ចេកវិទ្យា ឬហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្មីៗក្នុងកម្រិតធំ ជាពិសេសការវិនិយោគគម្រោងបៃតងតែម្តង  ខណៈដែលកម្ពុជាត្រូវការថវិកាប្រមាណ ១១ ពាន់លានដុល្លារ ឯណោះ ដើម្បីធ្វើបរិវត្តកម្មវិស័យថាមពលរបស់ខ្លួន។
ទោះបីជា ហិរញ្ញប្បទានបៃតងមិនទាន់ក្លាយជាប្រធានបទដែលគេនិយាយទូលំទូលាយនៅកម្ពុជាក៏ដោយ ប៉ុន្តែស្ថានភាពកំពុងផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងឆាប់រហ័ស ដោយសារកម្ពុជាគឺជាប្រទេសនាំមុខគេមួយក្នុងការអភិវឌ្ឍ ទីផ្សារកាបូន។ ជាក់ស្តែង យើងឃើញមានគំរូកម្ចីបៃតងជាច្រើនសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ទូទៅ ដែលគាំទ្រដោយស្ថាប័នពហុភាគី និងកញ្ចប់ហិរញ្ញប្បទានសម្បទានធំៗពី មូលនិធិអាកាសធាតុបៃតង។
ក្រុមហ៊ុន EnergyLab Asia បានគូសបញ្ជាក់ថា៖ បច្ចុប្បន្ន ទីផ្សារមានការចាប់អារម្មណ៍កាន់តែខ្លាំងក្នុងការទទួលយកផលិតផលហិរញ្ញប្បទានបៃតង។ ប៉ុន្តែយើងចាំបាច់ត្រូវធ្វើឱ្យការទទួលបានផលិតផលទាំងនេះកាន់តែងាយស្រួលជាងមុន ព្រោះដំណើរការសព្វថ្ងៃនៅមានភាពស្មុគស្មាញ និងចំណាយពេលយូរពេក។ យើងក៏ត្រូវកាត់បន្ថយថ្លៃដើមនៃការសម្របខ្លួនជាមួយគម្រោងវិនិយោគបៃតង​ផងដែរ។”
EnergyLab Asia បានចង្អុលបង្ហាញថា ឥណទានបៃតងមានផលប៉ះពាល់បរិស្ថានដែលអាចវាស់វែងបាន ដោយកត់សម្គាល់ថា ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុអាចវាយតម្លៃឥណទានបៃតងដែលមានសក្តានុពលធៀបនឹងលក្ខខណ្ឌតម្រូវ។ លក្ខខណ្ឌទាំងនេះត្រូវតែរឹងមាំ ដើម្បីចៀសវាងការបន្លំជាគម្រោងវិនិយោគបៃតង (Greenwashing)។
អង្គការនេះបានបន្ថែមថា ដើម្បីឱ្យកម្ចីបៃតងទទួលបានជោគជ័យ រដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញនូវគោលដៅធំឱ្យបានច្រើន ដូចជាការជំរុញការប្រើប្រាស់ថាមពលបៃតង ការកែលម្អប្រសិទ្ធភាពថាមពល និងការបង្កើនចំនួនយានយន្តអគ្គិសនីឱ្យកាន់តែច្រើននៅកម្ពុជា

Although Cambodia is making notable progress in its green finance ecosystem, funding national climate goals to cut greenhouse gas emissions by 55 percent by 2035 will require $32 billion.
Published on: Oct 29, 2025
Although Cambodia is making notable progress in its green finance ecosystem, funding national climate goals to cut greenhouse gas emissions by 55 percent by 2035 will require $32 billion. However, experts are saying it is doable through green financing, with the NBC and financial institutions strengthening the frameworks.
Two products - green loans for solar and electric transport, and green bonds for large projects - have been introduced so far to fund the nation's energy revolution, though more needs to be done going forward.
Cambodia has set a monumental task to reduce its greenhouse gas emissions by 55 percent by 2035—an ambition that requires $32.2 billion to execute climate mitigation and adaptation. For starters, the financial sector has adopted green finance as a sustainable step to power environmental transformation.
Local banks have immersed themselves in the green energy revolution, offering green loans and strategic partnerships to make renewable energy accessible and affordable, according to a report by Cambodia Green, an environmental awareness platform.
There are two main types of green financial products in Cambodia, Sok Chan, Head of Financial Inclusion and Public Relations of the Association of Banks in Cambodia (ABC), said, noting that significant progress has been made to develop the green funding ecosystem.
He told Kiripost that institutions are enhancing their capacity and frameworks as green loans, such as renewable energy, energy efficiency, green buildings, clean transportation and sustainable agriculture, and green bonds, gradually emerge.
“These instruments are critical to provide financing to green projects across key sectors in Cambodia,” Chan said, however, adding that challenges remain, including a lack of commitment and requirement for the implementation of the Environmental, Social, and Governance (ESG) principles from shareholders, company directors and senior management.
At the same time, resources are low to establish and implement the policies, guidelines and tools relating to environment and social risk management, exclusion list, customer screening of Environment and Social practices, and sustainability disclosures. Additionally, he highlighted a lack of knowledge and capacity.
To move forward, the National Bank of Cambodia (NBC) is developing the Cambodia Sustainable Finance Taxonomy and Cambodia Sustainable Finance Roadmap, which serve as voluntary and essential frameworks to scale up green finance in the country.
In accordance with the Paris Agreement in 2015, which seeks to limit global temperature rise and combat climate change, Chan said green finance, referring to the funding of projects with positive environmental impacts, has emerged as a critical instrument to achieve global goals.
In Cambodia, green financing took shape shortly after, with increased attention from the government, financial institutions and development partners, Chan said.
Sustainable goal
Climate targets under the third Nationally Determined Contribution (NDC 3.0) by the National Council for Sustainable Development have been set to reduce greenhouse gas emissions by up to 55 percent by 2035. To achieve them, investments of $32.2 billion are required for mitigation, adaptation and enabling measures.
Aligning with clean energy commitment, the government’s Long-Term Strategy for Carbon Neutrality outlined in the EV Roadmap states that roads should feature 70 percent electric motorcycles and 40 percent of electric cars and urban buses to meet climate goals and reduce greenhouse gas emissions by 2050.
Reflecting this commitment, a recent report by the government showed that more than 10,000 electric vehicles (EVs) have been registered within nine months. Cambodia marked an important milestone in its transition to electric vehicles in September with the registration of 4,997 EVs, bringing the total this year to over 10,000.
The Ministry of Environment’s 2023-2028 Circular Strategy is focused on unlocking global climate cash by leveraging financial institutions and developing a strategy to mobilise green financing to support programmes and projects relating to the environment, climate change, biodiversity and sustainable development.
Regarding this, Chan said in 2016, the banking association introduced the Cambodia Sustainable Finance Initiative (CSFI), which aligns with UN sustainable development goals. This was followed by the creation of the Sustainable Finance Principles and its guidelines in 2019, encouraging banks to consider environmental and social factors in business decisions, including lending.
He said ABC promotes sustainable finance by tasking its Sustainable Finance Committee with monitoring ESG practices, developing key regulatory frameworks (Taxonomy Roadmap), and organising capacity-building training with partners, such as the International Finance Cooperation and Asian Development Bank.
“These sessions aim to build capacity, readiness and support the design of green financial products,” he said, noting that the members adopting CSFP increased from 48 to 74 members in 2024, including 57 commercial banks, eight specialised banks, six representative offices and two associations.
Clean energy business model
EGE Cambodia, one of the leaders in solar energy, delivers cost-effective solutions to reduce carbon emissions and empower communities across the country. Its Founder and CEO Vorn Chanraksmey told Kiripost that green loans for environmentally positive projects, like solar power, are new.
However, there is a developing trend in Cambodia, as banks slowly shift their lending to match broader sustainability and climate objectives.
“At EGE Cambodia, we have actively engaged with local financial institutions to explore financing options to expand our solar and clean-energy projects. While not all the loans we accessed were formally categorised as [green loans], the funding has been directed toward renewable-energy infrastructure, which directly supports the green-finance ecosystem.
“In this sense, we consider [ourselves] as part of the growing movement of businesses applying green financing in practice. We have also collaborated with various financial institutions, including Wing Bank, to advance clean-energy access and sustainable development in Cambodia,” Chanraksmey said.
Sharing that access to financing is crucial to accelerate clean-energy transition, she highlighted that many small- and medium-sized enterprises (SMEs) have innovative ideas and strong motivation to invest in renewable energy, but often lack sufficient capital to scale up. Green loans can bridge this gap by offering favourable terms such as lower interest rates, longer repayment periods, or complementary technical support.
“Thus, encouraging businesses to utilise green financing not only enables sustainable growth but also strengthens Cambodia’s energy independence, resilience, and competitiveness in the regional renewable-energy landscape,” she said.
Every investment in clean energy, whether through solar installations, energy-efficiency upgrades, or waste-to-energy systems plays a vital role in expanding the sector, building public confidence, and demonstrating that green projects can be both environmentally and economically sustainable.
“When businesses successfully implement such projects through green financing, they become influential role models, inspiring others and creating a ripple effect that accelerates innovation, job creation, and broader adoption of renewable solutions across Cambodia,” she remarked.
Civil society participation
Soeung Saroeun, Executive Director of NGO Forum on Cambodia, which works on climate resilience and natural resource governance, viewed that green financing in Cambodia is gaining momentum.
The alignment between the NBC’s Sustainable Finance Principles and the ASEAN Green Taxonomy is an important step forward. Financial institutions are beginning to see that sustainability is not only about corporate responsibility but also about financial resilience and competitiveness.
When asked how his organisation helps to promote, access and qualify for green loans, Saroeun said they ensure that green finance reaches those most affected by climate and environmental problems.
The organisation also collaborates with the government, NBC, ABC, civil society organisations (CSOs), community-based organisations and cooperatives to improve people’s financial literacy, documentation, and readiness for small-scale green investments, such as household solar systems, clean stoves, and water-efficient farming tools.
“We also engage in policy dialogue with the NBC and microfinance institutions to make loan products more inclusive, by adjusting collateral requirements, improving transparency on interest rates, and integrating ESG safeguards. We aim to make [green] not just a colour for finance, but a pathway for inclusion, empowerment, and sustainability,” Saroeun said.
Wing Bank’s financing for climate-smart agriculture
In October, the Wing Bank and Project Support Unit under the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries launched a new financing initiative to empower agricultural communities in Battambang, Kampong Chhnang, Kampong Thom, Prey Veng, and Takeo to invest in climate-smart technologies.
The bank committed $3 million as loans and without collateral or approval fees required at a competitive interest rate of 8.5 percent per annum and repayment terms of up to 42 months.
“As climate change is a global challenge of our time, we must equip our communities with the tools and technologies to grow sustainably, safeguard their livelihoods, and build lasting resilience,” said Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank, at the launch.
Eligible applicants can access loans of up to $200,000 to finance innovative solutions such as solar-powered irrigation systems, net houses, efficient water management systems, renewable energy applications, and modern farming practices. These technologies are designed to help farmers adapt to increasingly unpredictable weather conditions, improve agricultural productivity, and secure more stable incomes for their families and communities.
Farmers and agribusiness owners interested in applying for financial assistance can contact the Project Support Unit, visit any Wing Bank branch, or reach out via Wing Bank’s official Facebook page: WingBankKH, for more information.
Learning to be green, including finance
The market is still small, Saroeun observed, so access is limited to clients, and many commercial banks focus on large-scale renewable energy or real estate projects rather than community-based or household-level initiatives.
There is a need for stronger incentives, clearer standards, and public–private collaboration to expand green finance beyond the urban and corporate sectors, he said, adding that Cambodia can learn valuable lessons from the region.
He pointed out that Malaysia showed the importance of government-backed green bond frameworks and credit guarantees that de-risk private investments, while Indonesia demonstrated how digital finance can link smallholders with affordable green credit through fintech platforms.
Closer to home, Vietnam highlighted the role of strong coordination between central banks and line ministries in enforcing green lending guidelines. The key takeaway, he said, is that scaling green finance requires an integrated ecosystem, with regulators, banks, civil society, and local communities working together to ensure environmental and social impact, not just financial returns.
In a statement to Kiripost, EnergyLab Asia said access to capital is a significant barrier to investment in any new technology or infrastructure at scale, particularly green investments. About $11 billion is needed for Cambodia's energy transition.
While green finance is not yet a mainstream concept in Cambodia, the situation is changing quickly as it is a frontrunner in the development of carbon markets, it said, citing examples of consumer-oriented green loans by multilateral institutions and large concessional finance by the Green Climate Fund.
“There is an increasing interest from the market to adopt green financial products. But we need to make it easier to access these products, as processes are currently too long and complex. We also need to reduce the cost of adoption.”
EnergyLab Asia pointed out that green loans have a measurable environmental impact, noting that financial institutions can assess prospective green loans against qualification criteria. “These need to be robust to avoid green washing.”
It added that for green loans to be successful, the government has a number of ambitious targets for clean energy adoption, energy efficiency improvements, and increased adoption of electric vehicles.