ធនាគារ វីង និង អង្គការប៉ាសឺរ៉ែលនុយមេរិកកម្ពុជា សហការពង្រឹងជំនាញ និងបង្កើតឱកាសការងារសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា
ភាពជាដៃគូនេះនឹងជួយនិស្សិតទទួលបានបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង ពង្រឹងជំនាញបច្ចេកវិទ្យា និងត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ទីផ្សារការងារ។
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក គឺជាធនាគារឌីជីថលដែលមានការរីកចម្រើនលឿនបំផុតមួយនៅកម្ពុជា និងអង្គការប៉ាសឺរ៉ែលនុយមេរិក កម្ពុជា (PNC) បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MoU) ដើម្បីរួមគ្នាបង្កើនសមត្ថភាពឌីជីថល និងបើកផ្លូវអាជីពក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា។
លោក កាំង តាំង នាយកគ្រប់គ្រងការបណ្តុះបណ្តាល និងទំនាក់ទំនងបុគ្គលិកនៃធនាគារ វីងមានប្រសាសន៍ថា៖ «ខណៈបច្ចេកវិទ្យាដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញអាជីវកម្មឱ្យរីកចម្រើន ធនធានមនុស្សដែលមានសមត្ថភាព គឺជាកត្តាចាំបាច់ក្នុងការអភិវឌ្ឍ និងប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព។កិច្ចសហការនេះនឹងជួយនិស្សិតយកចំណេះដឹងពីការសិក្សាមកអនុវត្តនិងត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការចាប់ផ្តើមអាជីពនាពេលអនាគត»។
តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ និស្សិតរបស់អង្គការ PNC នឹងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសដោយផ្ទាល់ពីអ្នកជំនាញ និងមានអាទិភាពក្នុងការចូលបម្រើការងារនៅធនាគារ វីង តាមរយៈឱកាសការងារសម្រាប់អ្នកមានទេពកោសល្យ ការផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនបានប្រឡូកក្នុងបរិយាកាសការងារជាក់ស្ដែងនេះ គឺជាគ្រឹះដ៏សំខាន់ក្នុងការរៀបចំខ្លួនពួកគេ ឱ្យក្លាយជាកម្លាំងពលកម្មដ៏មានសក្ដានុពលសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល។
លោក ហង្ស ហ៊ីប៊ុនណា នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការ PNC បានលើកឡើងថា៖ «យើងចង់ឃើញយុវជនយើងមិនត្រឹមតែជាអ្នកប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែគឺជាអ្នកដឹកនាំ និងអ្នកដោះស្រាយបញ្ហាតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។ ការរួមកម្លាំងជាមួយធនាគារ វីង នឹងជួយឱ្យពួកគេមានចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយជាងមុន និងមានភាពជឿជាក់ក្នុងការបង្កើតសមិទ្ធផលថ្មីៗសម្រាប់សង្គមជាតិ។»
ការវិនិយោគលើធនធានមនុស្ស គឺជាស្នូលនៃអាទិភាពរបស់ធនាគារ វីង ដែលត្រូវបានឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយៈកម្មវិធីអភិវឌ្ឍយុវជនជាច្រើន រួមមាន៖ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍបុគ្គលិកកម្មសិក្សា កម្មវិធីអភិវឌ្ឍទេពកោសល្យបច្ចេកវិទ្យាវ័យក្មេង និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍអ្នកដឹកនាំជំនាន់ថ្មី។ ក្នុងនោះ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍបុគ្គលិកកម្មសិក្សា សម្រេចបាននូវផ្លែផ្កាយ៉ាងត្រចះត្រចង់ ដោយបានគាំទ្រយុវជនសរុប 803 នាក់ ដែលក្នុងនោះ 296 នាក់បានបញ្ចប់កម្មវិធីដោយជោគជ័យ និង 214 នាក់ត្រូវបានជ្រើសរើសជាបុគ្គលិកផ្លូវការ ខណៈបច្ចុប្បន្នមានយុវជន 266 នាក់ទៀត កំពុងក្រេបជញ្ជក់បទពិសោធន៍ការងារជាក់ស្តែងនៅធនាគារ វីង។
ភាពជាដៃគូរវាងស្ថាប័នទាំងពីរ គឺជាសក្ខីភាពនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរួម ក្នុងការគាំទ្រដល់យុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីកសាងសង្គមឌីជីថលប្រកបដោយបរិយាបន្ន តាមរយៈការបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្សឱ្យដើរទាន់ការវិវត្តនៃបច្ចេកវិទ្យា និងរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូល។

Wing Bank and Passerelles Numériques Cambodia Partner to Strengthen Skills and Create Career Opportunities for Cambodian Youth
The partnership will help students gain practical experience, strengthen their technology skills, and prepare for the job market.
Wing Bank (Cambodia) Plc., one of Cambodia’s fastest-growing digital banks, and Passerelles Numériques Cambodia (PNC) have signed a Memorandum of Understanding (MoU) to jointly strengthen digital capabilities and create pathways to careers in technology for Cambodian youth.
Mr. Kang Taing, Talent Development & Employee Relation Director at Wing Bank, said: “While technology plays a key role in driving business growth, skilled human resources are essential to the development and effective use of technology. This collaboration will help students apply their academic knowledge in practice and prepare for their future careers.”
Under the agreement, PNC students will receive technical training directly from industry professionals and be given priority consideration for employment opportunities at Wing Bank through its talent recruitment programs. Providing young people with exposure to a real working environment is an important foundation for preparing them to become a capable workforce for the digital economy.
Mr. Hang Hybunna, Country Director of PNC, said: “We want to see our young people become not only users of technology, but also leaders and problem-solvers through digital technology. By joining with Wing Bank, we will help broaden their perspectives and give them the confidence to create new achievements for society.”
Investing in human capital is at the heart of Wing Bank’s priorities, as reflected in several youth development initiatives, including the Young Winger Development Program, Young Tech Talent Program, and Young Future Leader Program. The Young Winger Development Program has achieved particularly strong results, supporting a total of 803 young people. Among them, 296 have successfully completed the program, 214 have been recruited as full-time employees, and a further 266 are currently gaining practical work experience at Wing Bank.
The partnership between the two institutions demonstrates their shared commitment to supporting the Royal Government of Cambodia’s strategy to build an inclusive digital society. By equipping people with skills that keep pace with technological advancements, the partnership will contribute to Cambodia’s broader economic growth.